Керуємо пестицидними ризиками
05.03.2021На початку весняно-польових робіт ще раз нагадуємо основні правила безпечного поводження з пестицидами й агрохімікатами.
14 січня 2021 року Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів своїм наказом № 15 «Про державну реєстрацію пестицидів і агрохімікатів» затвердило Перелік препаратів <…> рекомендованих до реєстрації і внесення до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, в якому визначено асортимент пестицидів, сфера їх застосування, способи, час і кратність обробок по кожному найменуванню.
Керівники та менеджери підприємств, їхніх структурних підрозділів повинні не тільки бути обізнаними з типовими захворюваннями представників аграрних професій, а й уміти розробляти і впроваджувати всі потрібні профілактичні заходи з урахуванням вимог гігієни праці та виробничої санітарії.
НАЙВАЖЛИВІШІ ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАХОДИ
- Навчання працівників безпечних методів роботи з урахуванням усіх небезпек та шкідливих чинників, що пов’язані з тією чи іншою професією.
- Професійний відбір кандидатів на посаду з виявленням їхньої придатності до роботи в умовах впливу того чи іншого негативного фактора.
- Проведення періодичних медоглядів робітників, які працюють у шкідливих умовах.
- Механізація, автоматизація процесів, проведення технологічних, санітарно-гігієнічних та інженерно-технічних робіт з ліквідації або істотного ослаблення/зменшення дії джерел шкідливості й небезпечності, зниження важкості й напруженості праці.
- Раціоналізація та оптимізація режимів праці й відпочинку або заборона застосування пестицидів.
- Обов’язкове використання засобів захисту у шкідливих і небезпечних умовах і виконання вимог гігієни праці.
- Безкоштовна видача спецхарчування, молока та інших профілактичних продуктів.
- Допомога в наданні хворим працівникам путівок для санаторно-курортного лікування та ін.
- Проведення періодичних інструктажів з питань охорони праці.
Микола Сакун, Інна Москалюк, доценти Одеського державного аграрного університету
Повністю статтю читайте в журналі № 3/2021