Гігієна праці в сучасних умовах. Особливості наглядової діяльності
10.08.2020Форсовані зміни виробничого макро- і мікросередовища зумовлюють зміни у структурі професійної захворюваності. Це потребує комплексного вивчення умов праці, виробничого середовища та їхнього впливу на здоров’я працівників. Про це та інші напрями наглядової діяльності розповів начальник Головного управління Держпраці у Харківській області Володимир Рожанський.
ПРІОРИТЕТНИЙ НАПРЯМ
Нове тисячоліття поставило перед людством якісно новий виклик – розвиток в умовах негативного впливу довкілля та небезпечних/шкідливих факторів виробничого середовища. У процессі науково-технічного прогресу змінюються умови праці, зокрема й унаслідок збільшення нервово-психічного напруження та інтелектуальних зусиль. Праця в умовах швидкоплинних процесів, суміщеного керування кількома об’єктами чи процесами призводить до перевищення можливостей людини.
У цих умовах гігієна праці як складник гігієнічної науки є одним з пріоритетних напрямів у роботі Головного управління Держпраці у Харківській області (далі – ГУ). Гігієна праці вивчає трудову діяльність людини, умови, в яких вона працює, вплив виробничих факторів на її організм, стан здоров’я колективу, а також розробляє гігієнічні нормативи та профілактичні заходи, спрямовані на оздоровлення умов праці та запобігання профзахворюванням.
Комплексне дослідження факторів виробничого середовища на робочому місці потрібне для встановлення всіх факторів і причин виникнення несприятливих умов праці. Для цього проводять санітарно-гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу на робочому місці.
З метою створення національної системи запобігання виробничим ризикам для забезпечення ефективної реалізації права працівників на безпечні та здорові умови праці КМУ розпорядженням від 12.12.2018 № 989-р затвердив Концепцію реформування системи управління охороною праці в Україні. Реалізація Концепції передбачає впровадження в національне законодавство про охорону праці ризикоорієнтованого підходу шляхом імплементації рамкової Директиви № 89/391/ЄЕС Ради щодо запровадження заходів заохочення поліпшення безпеки та охорони здоров’я працівників на роботі.
Розуміючи важливість та потребу формування нових підходів до профілактики виробничо зумовлених захворювань, фахівці ГУ активно проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу під час робочих зустрічей, семінарів, консультацій з посадовими особами і працівниками підприємств, установ та організацій Харківщини.
Фахівці відділу з питань гігієни праці під час проведення заходів нагляду (контролю) та розслідування випадків професійних захворювань всебічно вивчають особливості технологічних процесів та санітарно-гігієнічних умов виробничої діяльності. Вносять відповідні пропозиції та формують першочергові заходи, пріоритетом яких є забезпечення здоров’я та життя працівника.
МЕДОГЛЯДАМ – ОСОБЛИВА УВАГА
До повноважень ГУ належить контроль за організацією і проведенням медоглядів працівників певних категорій відповідно до вимог Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246.
Медогляди сприяють збереженню високої працездатності працівників – раннє виявлення початкових проявів захворювань, своєчасне стаціонарне, амбулаторне чи санаторно-курортне лікування, професійна та медична реабілітація разом з ефективним диспансерним наглядом запобігають втраті здоров’я та інвалідності. Раннє виявлення початкових проявів виробничо зумовлених захворювань з подальшими лікувально-профілактичними заходами є одними з основних чинників, що запобігають розвитку профзахворювань у працівників.
Керуючись наданими повноваженнями, ГУ фокусує увагу передусім на якості, своєчасності та повноті проведення медичних оглядів. Особливу увагу приділяють фаховому складу комісії – її члени, яких залучають до проведення медоглядів, повинні мати відповідну підготовку з профпатології.
Під час перевірок
Протягом 2018–2019 років було виявлено численні порушення в роботі медичних комісій лікувально-профілактичних закладів Харківської області та м. Харкова, які проводили медогляди працівників певних категорій. Спільно з Департаментом охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації здійснено комплекс заходів щодо усунення недоліків у роботі медичних комісій КНП «Лозівське ТМО», КНП «Валківська ЦРЛ», КНП «Борівська ЦРЛ» та ін.
Додатково для всіх голів та членів медичних комісій лікувально-профілактичних закладів восени 2019 року проведено семінар-нараду із залученням представників Департаменту охорони здоров’я ХОДА, НДІ гігієни праці та професійних захворювань Харківського національного медичного університету, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, Об’єднання профспілок Харківської області та роботодавців.
Повний текст статті читайте в журналі № 8/2020