Форум «Безпека праці та здоров'я на роботі» — 2020
ФОРУМ «Безпека праці та здоров'я на роботі» — 2020. «РИЗИКООРІЄНТОВАНА СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ ОХОРОНОЮ ПРАЦІ: держава, підприємство, фахівці з охорони праці»
23-24 грудня 2020 (10.00–13.00)
Призначений для керівників підприємств, фахівців з ОП
Провідна тема Форуму – впровадження ризикоорієнтованих підходів у системи управління охороною праці в Україні. А також можливості щодо навчання фахівців з охорони праці методикам оцінки ризиків та іншим сучасним працеохоронним інструментам.
Кращі фахівці діляться безцінним досвідом з питань побудови ризикоорієнтованої СУОП:
- Як підготуватися до змін в законодавстві та впровадження ризикоорієнтованої СУОП. План дій, аналіз типових помилок, вузькі місця.
- Управління ризиками. З чого почати і як вбудувати в діючу систему управління охороною праці.
- Профілактика травматизму. Які відомі моделі застосовувати і за яких умов.
- Кращі практики ризикоорієнтованої СУОП.
У програмі
- Управління ризиками: радикальні зміни в реалізації державної політики у сфері безпеки праці та здоров’я на роботі.
- Міжнародний досвід створення ризикоорієнтованих систем управління ОП, упровадження ISO 45001 та OHSAS 18001 у Білорусі, Фінляндії, Литві, Польщі, Португалії.
- Практика планування, встановлення ключових показників ефективності – KPI та впровадження керування ризиками в СУОП на вітчизняних підприємствах.
- Формування ризикоорієнтованого мислення фахівців з ОП та працівників:
- розвиток нових компетенцій і навичок у фахівців з ОП;
- організація навчання для працівників, фахівців з ОП, керівників підприємств.
Як це було
З вітальним словом до учасників Форуму звернулася заступник голови Державної служби України з питань праці Алла Горбатюк. Вона нагадала, що Концепцію реформування системи управління охороною праці в Україні та План заходів щодо реалізації Концепції уряд схвалив ще у 2018 році. Ключова ідея реформи – осучаснення та зміна нормативно-правової бази з охорони праці з урахуванням ризикоорієнтованих підходів, на яких грунтуються всі європейські директиви з питань безпеки та здоров’я на роботі. Над виконанням цього плану наразі працюють відповідні органи влади, державні та наукові установи.
Про підготовку нового працеохоронного закону та низки підзаконних актів розповіли представники Держпраці – заступник директора департаменту нагляду в промисловості та на об’єктах підвищеної небезпеки Олександр Ігнатов та начальник відділу з питань охорони праці департаменту з питань праці Наталія Віжул. Не чекаючи ухвалення проєкту Закону «Про безпеку та здоров’я на роботі», Служба активно працює над проєктами підзаконних актів: типового положення про СУОП, в основу якого покладено стандарт ISO 45001, а також методики з управління ризиками для застосування в системах управління охороною праці суб’єктів господарювання.
Досвідом упровадження ризикоорієнтованих підходів на підприємствах Харківського регіону поділились перший заступник начальника Головного управління Держпраці у Харківській області Марія Брезіцька та начальник управління нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки цього ГУ Дмитро Гринь.
Зокрема, на виконання Плану заходів щодо реалізації Концепції реформування СУОП в Україні ГУ Держпраці у Харківській області створило робочу групу з упровадження ризикоорієнтованого підходу на підприємствах Харкова та області. До її складу увійшли директори понад 20 промислових підприємств і представники закладів освіти Харківщини.
Загалом, за словами Д. Гриня, роботодавці позитивно сприймають та підтримують роботу Держпраці щодо впровадження в працеохоронну сферу сучасних ризикоорієнтованих підходів.
До речі, під час Форуму було відзначено переможців конкурсу «Лідер року у сфері управління ризиками» –2020 за рейтингом журналу «Охорона праці». За активну просвітницьку діяльність на цій ниві Дмитра Гриня визнано лідером у номінації «Кращий фахівець з упровадження системи управління ризиками на підприємстві».
Участь у форумі взяли провідні українські та європейські фахівці у сфері безпеки праці та управління ризиками. Зокрема, викладач NEBOSH, член Institution of Occupational Safety and Health (IOSH) та Cambridge Behavioural Center, коуч, наставник, тренер Джаннет Аршимова. Вітальний лист учасникам Форуму надіслав з Португалії менеджер Проєкту ЄС-МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні» Антоніу Сантуш. Він висловив побажання, щоб національні партнери, уряд, профспілки, об’єднання роботодавців та українське суспільство усвідомили свою відповідальність і були готові використати всі можливості, щоб змінити ситуацію у сфері безпеки та здоров’я на роботі.
Традиційний грудневий Форум журналу зібрав рекордну кількість учасників – понад 250 осіб. Це свідчить про високий інтерес та широке залучення фахівців з ОП підприємств, представників Держпраці, соціальних партнерів до питань, пов’язаних з розбудовою нової ризикоорієнтованої системи управління охороною праці в Україні. Зі свого боку журнал «Охорона праці», за словами головного редактора видання Дмитра Матвійчука, завжди був і залишатиметься ідейним провідником цих змін.