Чеберячко Сергій

Зручний інструмент – запорука безпеки

02.12.2024

Як зменшити фізичне навантаження під час використання ручного інструменту, щоб не травмуватися та уникнути професійного захворювання в майбутньому? Передусім – оцінити його ергономічність. Як це зробити – алгоритм дій від науковців.

Незважаючи на світову тенденцію до збільшення автоматизації виробничих завдань, у деяких галузях і досі використовують ручні інструменти. Наприклад, у будівельній, лісовій, сільському господарстві тощо. Це призводить до появи виробничого травматизму та розвитку професійних захворювань опорно-рухового апарату.

Потенційно небезпечними засобами виробництва є інструмент ударної дії та слюсарно-монтажний. Найчастіше під час роботи з таким інструментом працівники дістають травми очей і рук. Нерідко виникає пошкодження ліктів, зап’ясть, кистей, нервів, сухожиль і сухожильних оболонок пальців рук, що прогресує. Вважається, що кількість травм можна зменшити, якщо ручні інструменти розроблені з акцентом на комфорт користувача та дотриманням принципів ергономічного дизайну.

АЛГОРИТМ ВІД ЕКСПЕРТІВ

Важливо визначити ергономічний спосіб використання ручного інструменту під час виконання певних видів робіт. Що, своєю чергою, потребує розроблення алгоритму оцінювання комплексного ергономічного показника ручного інструменту для зменшення фізичного навантаження під час його використання.

Скористаємось алгоритмом, що зазначений у ДСТУ 7895:2015 «Дизайн і ергономіка. Правила оцінювання ергономічного рівня якості промислової продукції», а саме номенклатурою ергономічних показників.

Алгоритм складається з декількох кроків (рис.):

1. Створення групи експертів. Призначення керівника, технічного секретаря групи експертів. Визначення об’єктів ергономічного оцінювання рівня якості.

2. Збирання вихідної документації для експертів, яка потрібна для виконання ергономічного оцінювання рівня якості промислових виробів.

3. Аналізування ергономічних властивостей виробів. Проведення аналізування показників якості виробів, які в сукупності характеризують рівень ергономічності виробу загалом.

4. Оціночна стадія – порівняльне аналізування ергономічних властивостей виробів, що складається з двох кроків. На першому етапі проводять оцінювання ергономічних показників у балах за розробленими чек-листами, у яких зазначені ключові показники першого роду і другого роду. На другому – визначають комплексний ергономічний показник.

5. Документування експертного висновку.

До номенклатури показників ергономічності першого роду належить: зручність використання, зручність керування і контролю, спланованість виробу, обслуговуваність, гігієнічність виробу і безпечність.

До показників ергономічності другого роду належить: фізичне навантаження, психічне навантаження, розвиток стомлення й відповідність конструкції виробу та його елементів антропометричним характеристикам. Водночас показники другого рівня є складниками показників першого рівня.

Для оцінювання ергономічності зазначених показників пропонуємо застосовувати п’ятибальну шкалу, де 1 – дуже погано, 2 – погано, 3 – задовільно, 4 – добре, 5 – найкраще.

Комплексний ергономічний показник визначаємо як суму всіх балів за показниками ергономічності першого і другого роду з урахуванням вагових коефіцієнтів. Вагові коефіцієнти кожного показника ергономічності визначають експерти, зважаючи на його значущість під час користування виробом.

Сергій Чеберячко, д-р техн. наук, професор, кафедра охорони праці та цивільної безпеки, ​Олег Дерюгін, канд. техн. наук, доцент, кафедра управління на транспорті (Національний технічний університет «Дніпровська політехніка»)

Sergey Cheberyachko, Oleg Deryugin
A comfortable tool is a guarantee of safety
How to reduce physical activity while using hand tools to avoid injury and occupational diseases in the future? First of all, you need to assess its ergonomics. Here's how to do it - an algorithm of actions from scientists.

Статтю повністю читайте в журналі "Охорона праці" № 11/2024 та КАБІНЕТІ ОХОРОНИ ПРАЦІ.

Експерт Чеберячко Сергій