Ільницька Інна

Укуси комах. Профілактика та допомога

09.05.2025

Відпочивати на природі та не стикнутися з комахами майже неможливо. І для дорослих, і для малих укуси комах не лише неприємні, а й можуть значно погіршувати самопочуття та спричинити тяжкі алергічні реакції.

До 5% людей мають схильність до загальних реакцій на укуси комах. У них можуть виникати алергічні реакції, які можуть впливати на весь організм – системні (вони найнебезпечніші для здоров’я) або локальні – проявлятися лише у місці укусу.

Симптоми місцевої реакції: свербіння, набряк та почервоніння шкіри, діаметр почервоніння понад 10 см і більше.

Перша допомога: 

  • акуратно видалити жало, але так, щоб не роздушити мішечок із отрутою. Для цього не варто видавлювати жало чи намагатись витягнути його пальцями. Краще обережно пошкребти місце укусу тупим боком ножа чи нігтем, тоді і жало, і мішечок вийдуть назовні;
  • промити ранку водою або протерти спиртом;
  • прикласти холод на місце укусу, не менш ніж на 10 хв;
  • нанести протиалергічну мазь (Феністил гель, Рятівник, гідрокортизонова мазь 1%);
  • прийняти антигістамінний препарат загальної дії відповідно до віку;
  • якщо після нанесення мазі немає ефекту, доцільно використати гормональний протизапальний засіб.

Системна алергічна реакція: місцева реакція, сильний свербіж, висип по всьому тілу, набряк шкіри та слизових оболонок, утруднене дихання.

Перша допомога: 

  • прикласти холод на місце укусу, не менш ніж на 10 хв;
  • прийняти антигістамінний препарат загальної дії відповідно до віку;
  • використати гормональний препарат;
  • якщо з’явився великий набряк, відчуття задухи, нудота, спазми в животі, негайно зверніться до лікаря.

Якщо дорослого чи дитину комаха вкусила вперше, то ризик системної алергії – мінімальний, можлива місцева реакція у місці укусу. Однак імовірність реакції підвищується з кожним наступним укусом. Якщо після вжалення, наприклад, бджоли виникла тяжка алергічна реакція, варто бути дуже обережним, бо наступний укус може бути ще небезпечніший.

Укус бджоли дуже болючий. Може спричинити алергію. Бджоли ніколи самі не нападають, поки їх не потривожити. Після укусу бджола гине.

Оси ж бувають агресивнішими за бджіл, особливо коли відчувають голод. Оса може вжалити людину кілька разів поспіль. Окрім цього, оси частіше, ніж бджоли, переносять інфекції. Адже їхньою їжею є продукти харчування в смітниках, відходи.

Якщо вкусило кілька бджіл або ос, може з’явитися реакція на токсини. Потерпілий скаржиться на нудоту, слабкість. У такому випадку слід негайно звернутися по медичну допомогу.

Укуси комарів – це, мабуть, найменш шкідливі ураження із всіх перелічених, проте й вони додають не меншого дискомфорту. З’являється свербіж, почервоніння. Тому варто помастити місце укусу спиртом або будь-яким іншим антисептиком, можна його намилити (часто використовують господарське мило) або ж нанести спеціальний засіб після укусу комах. Важливо не розчісувати ранку, щоб туди не потрапила інфекція.

Як же вберегтися від неприємного комариного дзижчання і не менш набридливих укусів?

  • Для немовлят найбезпечніший захист від комах – москітні сітки на ліжечко, на візочок, на вікна.
  • Фумігатор. Важливо прочитати, з якого віку дитини можна користуватися фумігатором у її кімнаті. Такий вид захисту можна застосовувати тоді, коли на вікні є москітна сітка, щоб повітря краще циркулювало і не зовсім корисні речовини швидко вивітрювалися. Можна використовувати фумігатори з дитячими рідинами або пластинами від комарів.
  • Репелент. Уважно читайте інформацію в інструкції до засобу. Саме там зазначений вік дитини, з якого цими спреями можна користуватися. Треба стежити, щоб засіб не потрапив в очі та до рота малюку.  Не варто розпилювати спреї в авто чи інших закритих просторах.
  • Натуральні засоби. Комарів відлякує запах лаванди, чайного дерева, евкаліпту, базиліку. Тому можна змочити хусточку олією із цих рослин та покласти її на підвіконня.
  • Браслет від комарів. Він виготовлений з еластичної полімерної тканини і просочений натуральними гіпоалергенними рослинними складами, що відлякують комарів, але не містять токсичних речовин, а тому безпечні навіть для немовлят, вагітних і жінок, що годують. Дітям від року надягайте їх на ручку, а тим, хто молодший – вішайте на візочок зовні, по одному з кожного боку.
  • На прогулянки не варто вдягати яскравий одяг, користуватися квітковими парфумами, бо це приваблює комарів.

Відпочивайте, насолоджуйтесь літом, проте не забувайте брати із собою спреї чи гелі, які відлякують комах. Саме тоді відпочинок не зіпсує настрій, а навпаки – зарядить позитивом та енергією на увесь рік.

Автор Ільницька Інна