Редакція журналу «Охорона праці»

Укус змії

26.08.2021

У наших краях найнебезпечніша отруйна змія – гадюка звичайна. Вона може бути сірого, бурого, зеленого кольорів, але обов'язково має хвилясту або зигзагоподібну лінію, яка проходить по всій спині. Це та ознака, за якою її можна відрізнити від інших змій.

Де можна зустріти змію? Змії – нічні тварини, та вдень люблять грітися на сонці поблизу своєї нори. Вони живуть у місцях, де можна сховатися від сонця та холоду: у лісах, на зарослих згарищах, по берегах водойм, на болотах. Помітивши людину, гадюки намагаються сховатися.

Змія одразу не нападає. Спочатку вона шипить, робить фальшиві випади – неначе попереджає. Щоб уникнути нападу, потрібно відійти, не роблячи різких рухів. Гадюки небезпечні для туристів, зокрема під час ночівлі в наметах, спальних мішках, коли плазуни підповзають, принаджені теплом людського тіла. Змія перша не нападає, найчастіше вона кусає, якщо люди випадково наступають, сідають чи лягають на плазуна.

Укус змії може мати серйозні наслідки, тому що отрута діє на життєво важливі системи людини – нервову, кровотворну, серцево-судинну. Залежно від глибини укусу отрута може потрапити під шкіру, у м'язову тканину або в кровоносні судини. У вкушеного вже через пів години настають загальні ознаки отруєння: біль, набряк, головний біль, запаморочення, слабкість, нудота, задуха, тахікардія, зниження артеріального тиску, можуть бути судоми тощо.

Перша допомога:

  • заспокойте потерпілого і покладіть його;
  • хоча б частину отрути можна витиснути з рани разом з кров'ю, попередньо розрізавши ранку хрест-навхрест на глибину 1 см;
  • не відсмоктуйте отруту, якщо у вас травмована слизова оболонка губ або рота;
  • промийте ранку розчином марганцю або перекисом водню та перев'яжіть;
  • якомога швидше доправте потерпілого до лікарні.

Не можна:

  • накладати джгут, перетягувати кінцівку;
  • припалювати ранку розпеченим залізом, сірниками, порошком марганцю чи ще чимось.

Підготувала Інна Ільницька, методист обласного методичного кабінету (БЖД населення) НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області

Редакція Редакція журналу «Охорона праці»