Тут навчають сучасного мислення
08.08.2024Наприкінці квітня Європейська школа керування ризиками Джаннет Аршимової (далі – Школа) розпочала новий сезон навчання.
Напередодні, під час зустрічі онлайн викладачів Школи з її майбутніми студентами, Джаннет Аршимова була приємно здивована тим, що бачить багато знайомих облич. «Отже, – пожартувала вона, – ми вам не набридли. Насправді, – зазначила вона, – будь-яка організація, що надає послуги з навчання, і наша Школа не виняток, може бути успішною лише завдяки людям. Ми всі, мої колеги викладачі, студенти, кожна людина зі своїм професійним досвідом, поглядами, баченням, емоціями – дуже різні. Проте завдяки цій неоднаковості ми доповнюємо один одного так, як пазли складаються в картину, і в такий спосіб Школа набуває цілісності та довершеності».
Цю унікальну навчальну платформу з початку її створення задумували як таку, що задовольнятиме потреби фахівців з безпеки з різним рівнем знань – від початкового до високого. Як відкритий простір для відвертого спілкування, обміну думками, роботи в групі, що дає змогу вчитися один в одного.
За словами Джаннет, викладачам, експертам важливо знати, чим живуть учасники Школи, з якими труднощами та проблемами стикаються, яких знань потребують. Адже це допомагає розвиватися, урізноманітнювати навчальний процес, додавати до нього нові матеріали, інформувати про останні тренди й тенденції у сфері безпеки праці і здоров’я. У травні Джаннет взяла участь у глобальному конгресі з безпеки, тож поділилася з нами найсвіжішими міжнародними новинами від авторитетних, відомих у світі науковців і практиків, світових лідерів у сфері безпеки праці і здоров’я: «Хочеться, щоб студенти Школи отримували найціннішу інформацію, якої не знайдеш в інтернеті, з першоджерел».
Нудьгувати у європейській школі немає коли
Цього року програма навчання складається з чотирьох модулів.
- Лідерство: як стати лідером, у чому проявляється лідерство, зокрема, в умовах війни, як формувати в собі лідерські якості, що таке довіра, емпатія, як розмовляти з людьми, уміти переконувати.
- Системне управління ОЗіБП: його контекст відповідно до вимог ISO 45001:2018, розуміння організації, робочого середовища, потреб, очікувань працівників, елементи системи управління ОЗіБП та їх взаємозв’язок, алгоритми процесів ідентифікації та аналізу небезпечних чинників, політики компанії з БЗР тощо.
- Керування ризиками в системі управління ОЗіБП: з чого почати, основи управління, основні етапи оцінювання ризиків, як працювати з ними в умовах війни тощо.
- Ментальне здоров’я та психологічна безпека працівників: як розробити ментальні програми в організації, створити систему психосоціальної підтримки, надавати першу психологічну допомогу, долати труднощі, шукати нові можливості, що робити, аби почуватися щасливим.
Та навчання не обмежене лише цими модулями. Учасники школи можуть висловити, як зауважила Джаннет, свої пропозиції й побажання щодо інших тем, які їм цікаві, і ніщо не заважає створити додаткові модулі.
Ось уже кілька років поспіль Європейська школа керування ризиками Джаннет Аршимової надає фахівцям з безпеки праці знання та вміння, потрібні для впровадження, формування, розвитку та вдосконалення системи управління охороною праці на основі ризикоорієнтованого підходу. Мета Школи, як наголосив Дмитро Матвійчук, головний редактор журналу «Охорона праці», – підготовка українських спеціалістів з керування ризиками в системах управління безпекою та здоров’ям на роботі (БЗР), які працюють в умовах воєнного стану. Місія – формувати сучасне критичне європейське мислення у сфері безпеки праці.
Імовірно, Школа це єдиний в Україні навчальний сервіс, що надає можливість українським фахівцям глибоко, докладно, у невимушеній творчій атмосфері вивчати основи ризик-менеджменту. Форми навчання тут настільки привабні, насичені активностями, що нудьгувати просто немає коли:
- зустрічі з відомими європейськими експертами у сфері керування ризиками;
- тематичні практикуми;
- саморозвиток за допомогою прослуховування відеозаписів тренінгів;
- консультаційні зустрічі в режимі «запитання – відповіді»;
- кейс-стаді – інноваційний метод навчання, що базується на аналізі, вирішенні та обговоренні ситуацій, як змодельованих, так і реальних;
- «живі тренінги» – набуття навичок методом «зроби власноруч» тощо.
Заняття у Школі проводять експерти у сфері керування ризиками Джаннет Аршимова – викладач NEBOSH, член Institution of Occupational Safety and Health (IOSH) та Cambridge Behavioural Center, Віталій Цопа – д-р техн. наук, професор МІМ-Київ, міжнародний аудитор, консультант і викладач з ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 та ISO 50001, Сергій Росс – керівник відділу охорони праці в Дивізіоні виробничих активів (олійноекстракційні заводи, елеватори, портові термінали) компанії «Кернел».
Успіх приходить до тих, хто вкладає у справу душу
Цього року Школа виборола у конкурсі заявок на грант фінансову підтримку від британського фонду One Percent Safer (про фонд читайте статтю О. Фандєєва «На 1% безпечніше»). Це дало можливість не лише суттєво знизити вартість навчання, але й запропонувати його на безоплатній основі:
- для фахівців з безпеки праці – людей з інвалідністю;
- роботодавців та спеціалістів, які працюють у проєктах із облаштування робочих місць для людей з інвалідністю, також і ветеранів війни, або допомагають їм адаптуватися до умов праці на таких робочих місцях.
Окрім того, команда Школи працює над тим, аби за допомогою коштів проєкту One Percent Safer створити нову освітню платформу, де студенти зможуть отримати доступ до відповідних міжнародних та вітчизняних навчальних ресурсів.
Як буде організовано навчання та які підтеми розглядатимуться в межах модуля «Системне управління ОЗіБП», розповів викладач цього курсу Віталій Цопа. Він не приховував, що досвід роботи у Школі, співпраця з колегами-тренерами допомогли йому вдосконалити стиль викладання, урізноманітнити його, додати до лекцій емоційності. «Охороною праці, – розвинув думку колеги Сергій Росс, – загалом не варто займатися, якщо не вкладаєш у свою справу душу. Без цього неможливо досягти успіху, запалити інших, переконати, наскільки важливо дотримуватися правил безпеки. А саме це одне із завдань фахівців з безпеки праці – доводити цінність безпеки для кожного працівника, для бізнесу, формувати культуру безпеки праці».
Про керування ризиками, як помітив Сергій Росс, зараз можна почути чи не з кожної праски. Насправді організувати дієву, не для окозамилювання, систему управління ризиками – завдання не з простих.
Проте ця робота цікава, творча і вона дає результати. З чого починати, роль керівників, визначення пріоритетів, алгоритм дій, визначення та оцінювання ризиків, ієрархія заходів контролю ризиків – про все це та багато іншого дізнаватимуться студенти від тренерів-практиків, які мають реальний досвід з упровадження та розвитку системи керування ризиками на українських та іноземних підприємствах.
Докладніше про Європейську школу керування ризиками.