Щоб поїздка була безпечною
26.11.2021Важко уявити наше життя без громадського транспорту, авто.
Мабуть, не треба й пояснювати, що скупчення людей, яке рухається на великій швидкості у замкнутому просторі громадського транспорту, завжди є ситуацією підвищеного ризику. Це не означає, що треба боятися поїздок автобусом або тролейбусом, але досвід виробив правила, які допомагають людині безпечно користуватися громадським транспортом:
- Уникайте в темний час доби безлюдних зупинок. Чекаючи громадський транспорт, стійте на добре освітленому місці поряд з іншими людьми.
- Коли транспорт під’їжджає, не повертайтеся до нього спиною та не намагайтеся стати в першому ряду нетерплячої юрби – вас можуть виштовхнути під колеса.
- Не притуляйтеся до дверей, намагайтеся під час руху не стояти в проході або на східцях транспортних засобів.
- Міцно тримайтеся за поручень.
- Не засинайте під час руху: небезпечно не так проспати свою зупинку, як дістати травму в разі різкого гальмування або маневру.
- Не залишайте свої речі без нагляду.
- Пам'ятайте, що у громадському транспорті дуже зручно діяти кишеньковим злодіям, а їхнє улюблене місце – у проходах та на сходах біля дверей.
- Коли проїзні документи перевіряє контролер, не соромтеся і самі перевірити документи контролера. Служба контролю підтверджує, що щодня десятки молодих людей поповнюють свій бюджет під виглядом ревізорів.
- Уникайте порожніх автобусів, трамваїв, тролейбусів і вагонів метро. Якщо усе ж таки доводиться їхати пізно, то сідати краще біля водія, та не біля вікна, а ближче до проходу, щоб до вас незручно було підсісти. Якщо підозрілий незнайомець хоче сісти поруч, пропустіть його до вікна або пересядьте.
Що робити, якщо в салоні пожежа?
- Негайно сповістити про це водія, не забувайте, що його увага звернена головним чином на дорогу.
- Відчиніть двері кнопкою аварійного відкриття дверей. Якщо це не вдасться, а салон наповнюється димом, розбийте вікна – тримаючись за поручень, вдарте обома ногами у куток скла вікна або відчиніть їх як аварійні виходи за інструкцією (наприклад, за допомогою спеціально вмонтованого шнура).
- За змоги гасіть полум'я за допомогою вогнегасника, якщо він є в салоні, або накривши верхнім одягом осередок загоряння.
- Уникайте паніки, потрібно рятувати в першу чергу дітей і тих, хто не може сам про себе подбати.
- Не юрміться біля дверей, якщо там утворилася давка, ліпше вибийте вікно.
- Захистіть рот і ніс хусткою, шарфом, рукавом, полою куртки від диму: перша небезпека при такій пожежі – отруйні гази від пластика; інколи достатньо декілька вдихів, щоб знепритомніти.
- Вибравшись із палаючого громадського транспорту, відразу ж починайте допомагати іншим. Будьте обережні з металевими частинами – вони можуть бути під напругою через обгорілу ізоляцію.
У таксі
- Не слід розповідати про себе водію, надто про добробут і розпорядок дня.
- Якщо ви проводжаєте родича чи знайомого, поговоріть із водієм, подивіться на номер машини (так, щоб це бачив водій), а приятелю скажіть: «Приїдеш – зателефонуй!»
- Жінкам рекомендується в темний час доби, приїхавши до під’їзду, попросити водія трохи почекати, поки ви не ввійдете в будинок.
- Уникайте сідати в машини, де вже є пасажир.
Підготувала Інна Ільницька, методист обласного методичного кабінету (БЖД населення) НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області