

Слово за громадянським суспільством...
06.03.2025«Об’єднуємося заради безпеки!» – під таким гаслом у межах заходів до Всесвітнього дня охорони праці журнал спільно з Європейським співтовариством з охорони праці (ESOSH) збирає партнерів та однодумців на віртуальний бліцфорум, який відбудеться 24 квітня в ZOOM.
Увагу буде зосереджено на ролі та можливостях організацій громадянського суспільства (далі – ОГС) стати впливовішими у сфері охорони праці та ефективніше захищати права працівників. Ідеться про розвиток соціального діалогу між державою, бізнесом і суспільством, участь ОГС у розробленні законодавства та контролі за його дотриманням, громадський моніторинг умов праці, ініціативи з поліпшення стандартів безпеки, освітні проєкти, підвищення рівня обізнаності працівників, вплив через медіа, адвокацію змін і співпрацю з міжнародними організаціями.
Громадянське суспільство – це сукупність громадських організацій, профспілок, роботодавців, незалежних медіа, волонтерських рухів та активних громадян, які об’єднуються для вирішення суспільних питань незалежно від держави.
Станом на грудень 2023 року в Україні було зареєстровано 208 385 неприбуткових організацій, 51,6% опитаних громадян висловили довіру українським громадським організаціям і лише 12% – недовіру, що показує зростання довіри громадян до ОГС та їхню значну роль у розв’язанні нагальних суспільних проблем.
Очевидно, що в Україні є про що сказати в цій царині, зокрема й щодо чутливої для кожного громадянина сфери охорони праці. Найперше, війна виявилася каталізатором активності громадян, мобілізувала їхній потенціал, і це стало важливим фактором зриву «бліцкригу» росії, а в подальшому переоцінювання міжнародними партнерами попередніх поглядів щодо спроможностей і долі України.
Динаміка демонструє активізацію громадян у відповідь на такі суспільні виклики, як війна, неспроможність держави, бюрократія, деградація чиновництва, труднощі з відстоюванням прав, неефективний соціальний діалог, казнокрадство та корупція тощо. Україна стала полігоном не лише для випробування зброї та технологій війни, але й для загартування та зміцнення духу нації. Закони нерідко не працюють, на жаль... Тож у суспільстві має формуватися ще й моральність, на яку орієнтуватимуться і закони, і громадяни. Це до снаги лише громадянському суспільству з жорстким контролем за владою.
Нині прикладом потужної ОГС в Україні є Європейське співтовариство з охорони праці (ESOSH), активно включилася в суспільне життя ГС «Реформи для бізнесу: участь та співпраця», що народилася саме як відповідь експертних організацій на некомпетентне державне регулювання сфери їхнього бізнесу. Характерно, що конкуренція бізнесів відійшла на задній план перед загрозою припинення діяльності.
Імовірно, незабаром завершиться створення ГС «Захист на роботі». Існують ще громадські ради при ЦОВВ, але вони працюють під повним контролем цих органів і слугують профанацією так званих консультацій із громадськістю завдяки умілим маніпулюванням керівниками і складом цих рад.
Всесвітній день охорони праці – це привід порушити принципові питання, визначитися, що і хто має зробити. Цьогоріч із цією метою ми запрошуємо всі об’єднання у сфері охорони праці та небайдужих громадян для дискусії. Запрошуємо також Мінекономіки, Мінсоцполітики, Держпраці почути суспільство. У програмі традиційно – підбиття підсумків Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей» – 2025. До зустрічі!