Фандєєв Олександр

Рятувати, ризикуючи власним життям

10.08.2023

«Ми навчені рятувати інших, ризикуючи собою, щоб знову відчиняти їм двері до життя…»

У цьому вбачають свою місію бійці Державного воєнізованого гірничорятувального загону (ДВГРЗ) ДСНС України, чия діяльність пов’язана з ліквідацією аварій та порятунком людей на підприємствах гірничовидобувної галузі та інших потенційно небезпечних підприємствах. (Про завдання і тактичні прийоми ведення аварійно-рятувальних робіт в умовах повномасштабного російського вторгнення читайте в додатку до журналу у статті Віталія Рясного, Ігоря Євстратенка та Романа Макарейка «Подяка й шанування всім гірничорятувальникам!».)

На початку червня на тренувальному полігоні ДВГРЗ ДСНС України, що базується у Кривому Розі, відбувся показовий семінар з безпечного виконання робіт на висоті та проведення аварійно-рятувальних робіт у разі надзвичайних ситуацій. Гірничорятувальники нагадали учасникам заходу, фахівцям з охорони праці та промислової безпеки підприємств гірничовидобувної галузі, представникам підрядних організацій, які виконують висотні роботи на цих підприємствах, про основні небезпеки і ризики, правила безпеки під час робіт на висоті, вимоги до спорядження.

Водночас вони продемонстрували дії рятувальників-­верхолазів з рятування та евакуації працівників у різних неприємних ситуаціях. Наприклад, показали, як надати допомогу колегам, які внаслідок погіршення стану здоров’я або виходу з ладу альпіністського спорядження зависли у повітрі на мотузках. Як евакуювати працівників, зокрема травмованих, з висотних споруд, а також із замкнутого простору за допомогою альпіністського оснащення і спеціалізованого обладнання. Зрештою, як має діяти працівник в екстреній ситуації самостійно, без допомоги рятувальників.

Окрім того, учасники події, представники підприємств, мали нагоду ознайомитися із зразками альпіністського та аварійно-рятувального обладнання, поспілкуватися, поділитися досвідом, потренуватися на манекенах, як практично надавати медичну допомогу, зокрема виконувати серцево-легеневу реанімацію. Це був справді яскравий видовищний і пізнавальний захід.

Сергій Бицко, заступник командира ДВГРЗ ДСНС України, розповів журналу, що хлопці із його загону постійно вдосконалюють свої знання, уміння, майстерність як під час на­вчання та підвищення кваліфікації, так і на практиці у процесі виконання рятувальних робіт. Тож їм є що розповісти та продемонструвати спеціалістам, які дотичні до таких робіт на гірничовидобувних та інших підприємствах.

Навчальні семінари, тренінги, інформування щодо безпечного виконання робіт підвищеної небезпеки ДВГРЗ проводить для фахівців підприємств галузі майже щомісяця. Насамперед рятувальники мають на меті підвищувати рівень безпеки на підприємствах галузі й запобігати виникненню надзвичайних подій та аварій. Але якщо такі виникають, рятувальники на них оперативно реагують, ліквідують наслідки НС, рятують людей.

Під час війни ДВГРЗ ДСНС України бере також участь у рятувальних роботах, пов’язаних з наслідками ворожих обстрілів у регіоні. Для прикладу, 13 червня під час ракетного удару по м. Кривий Ріг рашисти влучили по території підрозділу та по одному з будинків міста. ДВГРЗ ДСНС України та інші рятувальні служби головного управління ДСНС України в області спільно ліквідували наслідки ракетного удару. З-під завалів рятувальники дістали 7 загиблих. «Зрозуміло, що в нашій роботі цього не уникнути, – каже Сергій Бицко, – проте звикнути до такого неможливо й особливо важко, коли з-під завалів дістаєш тіла жінок та дітей».

У ДВГРЗ ДСНС України, зазначив заступник командира загону, служать лише люди, які володіють професією від «А» до «Я». Тобто всі вони – гірничо­рятувальники, рятувальники-верхолази – навчені вправно користуватися всім потрібним для рятування людей сучасним спорядженням і надавати парамедичну допомогу. А ще – мають велике серце та готові до самопожертви.

Під час виконання своїх обов’язків через обстріли російських загарбників загинули два рятувальники. Понад 40 бійців загону нині боронять країну від окупантів.

До структури ДВГРЗ ДСНС України входить орган управління у м. Кривий Ріг, 12 оперативних гірничорятувальних взводів, взвод профілактично-виробничої діяльності, взвод повітряно-депресійних зйомок, газо­аналітична лабораторія, ремонтно-механічна майстерня, навчальний воєнізований гірничорятувальний взвод. 12 оперативних гірничорятувальних підрозділів розташовані у шести областях: Дніпропетровській, Кіровоградській, Запорізькій, Миколаївській, Полтавській та Житомирській.

Станом на 2021 рік загін обслуговував 457 об’єктів гірничодобувних та інших техногенно-небезпечних підприємств, із них 41 – шахти та підземні споруди. Із 2017 року ДВГРЗ ДСНС України входить до складу міжнародної організації гірничорятувальників IMRB, яка налічує 22 країни-члени.

Журналіст Фандєєв Олександр