Психічне здоров'я працездатного населення
07.07.2023В Україні в умовах воєнного та післявоєнного часу охороною психічного здоров’я різних верств населення опікуються відповідно призначені державні органи та служби. Тож кому і куди звертатися по допомогу.
На стан психічного здоров’я впливає багато чинників, серед яких найбільш вагомими є макросоціальні та макроекономічні: безробіття, бідність, низький рівень освіти, урбанізація тощо.
Психічне здоров’я – це стан благополуччя, за якого кожна людина може реалізувати свій потенціал, впоратися із життєвими стресами, продуктивно та плідно працювати, а також робити внесок у життя своєї спільноти (визначення ВООЗ).
Нині найвагомішим чинником, який погіршує життя українців, їх здоров’я, зокрема психічне, є війна!
За даними ВООЗ 2000 року, кожна третя людина протягом життя потребувала психіатричної допомоги. На сьогодні в Україні, напевно, кожен громадянин потребує щонайменше консультації психолога.
Ще до війни було розроблено проєкт Закону України «Про психічне здоров’я», затвердити його заплановано не раніше від 2024 року.
Та за останнє десятиріччя у країні прийнято багато нормативно-правових актів щодо охорони психічного здоров’я різних верств населення, що набувають особливої актуальності в умовах воєнного та післявоєнного часу.
Так, Концепцією розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року, затвердженою Розпорядженням КМУ від 27.12.2017 № 1018-р, передбачено та вже впроваджуються програми з основ психічного здоров’я та заходи щодо розвитку стресостійкості цивільного населення (див. гарячі лінії психологічної допомоги).
Для диференційованості надання допомоги у сфері охорони психічного здоров’я та підвищення чутливості до потреб специфічних суспільних груп Концепцією визначено окремі напрями заходів, зокрема щодо:
- охорони психічного здоров’я військовослужбовців;
- охорони психічного здоров’я внутрішньо переміщених та інших осіб, які зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту та/або тимчасової окупації частини території України, зокрема громадян України, позбавлених свободи з політичних мотивів за рішенням органів влади російської федерації, та членів їх сімей;
- запобігання самогубствам;
- охорони психічного здоров’я осіб з інвалідністю;
- надання допомоги особам з розладами, пов’язаними із вживанням психоактивних речовин;
- охорони психічного здоров’я осіб, що перебувають у конфлікті із законом,
- охорони психічного здоров’я осіб похилого віку;
- підтримки осіб, які проживають з людьми з проблемами психічного здоров’я, опікунів тощо.
Військовослужбовці
У зв’язку з воєнною агресією рф проти України нагальним питанням державного рівня є психологічна допомога військовослужбовцям. 29.11.2022 було затверджено Постанову КМУ № 1338 «Деякі питання надання безоплатної психологічної допомоги особам, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членам сімей таких осіб та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни і членам сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”» (далі – Постанова).
Постановою визначено, що психологічна допомога – діяльність, спрямована на професійну допомогу особі, яка має ризик розвитку розладів психіки та поведінки, сприяння особі у психосоціальній адаптації до зміненої життєвої ситуації, осмисленні її досвіду, розширенні самоусвідомлення та можливостей самореалізації, а також допомога з метою розв’язання психологічних проблем, зумовлених складними життєвими обставинами, кризовим станом, надзвичайною ситуацією та/або катастрофою, воєнними діями.
Надавачами психологічної допомоги є фахівці, а також суб’єкти надання послуг, які мають право надавати психологічні послуги і зареєстровані в Реєстрі постачальників послуг із психологічної реабілітації для ветеранів і членів їх сімей.
На період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення до отримувачів послуг належать військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані, добровольці Сил територіальної оборони), які брали безпосередню участь у заходах, потрібниих для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з воєнною агресією рф проти України, та члени їх сімей.
Психологічна допомога надається з бюджетних коштів.
Особи з інвалідністю
Потреба поліпшення фізичного, психічного та соціального благополуччя осіб з інвалідністю визначена Законами України:
- «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я»
- «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні»;
- «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».
Відповідно до Державного стандарту соціальної послуги соціального супроводу при працевлаштуванні та на робочому місці, затвердженого наказом Мінсоцполітики України від 21.09.2016 № 1044 (далі – Стандарт), допомогти адаптації особи з інвалідністю до виконання запропонованої роботи, пристосуванню робочого місця до її особливих потреб можуть суб’єкти, що надають соціальну послугу.
У стандарті регламентовано, що підставою для отримання соціальної послуги є письмове звернення (заява) особи з інвалідністю до органу виконавчої влади з питань соціального захисту населення за місцем проживання/перебування особи, яке надсилають протягом трьох робочих днів суб’єкту, що надає соціальну послугу.
Заходи, що становлять зміст соцпослуги соціального супроводу під час працевлаштування особи з інвалідністю та на робочому місці, передбачають:
- відвідування на робочому місці;
- сприяння в адаптації до виконання запропонованої роботи, пристосування робочого місця до особливих потреб;
- навчання та розвиток трудових і соціальних навичок;
- психологічне консультування та підтримку.
Щодо працівника з інвалідністю роботодавець має запобігати проявам дискримінації у вигляді обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами такої особи. Для цього слід застосовувати принцип «розумного пристосування». Наприклад:
- встановлення пандусів, достатня відстань між меблями, аби працівник, який користується візком, міг вільно пересуватися;
- розміщення написів шрифтом Брайля для працівників, що погано бачать;
- встановлення підсилювачів звуку для людей, що погано чують.
Згідно із законодавством під час працевлаштування осіб з інвалідністю обов’язковими для роботодавців також є рекомендації їхніх індивідуальних програм реабілітації.
Малозахищені верстви населення
Потрібно враховувати, що нині більшість українців у складних життєвих обставинах – обставинах, що негативно впливають на життя, стан здоров’я та розвиток особи, функціонування сім’ї, які особа/сім’я не може подолати самостійно.
Чинники, що можуть зумовити складні життєві обставини:
- часткова або повна втрата рухової активності, пам’яті;
- психічні та поведінкові розлади, зокрема внаслідок вживання психоактивних речовин;
- інвалідність;
- малозабезпеченість особи;
- насильство за ознакою статі;
- домашнє насильство;
- шкода, завдана пожежею, стихійним лихом, катастрофою, бойовими діями, терористичним актом, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією.
Згідно із Законом України «Про соціальні послуги» таким особам/сім’ям держава надає соціальні послуги – дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають.
Оцінювання потреб особи/сім’ї у соціальних послугах здійснюють фахівець із соціальної роботи, соціальний працівник, соціальний менеджер. За потреби до оцінювання потреб особи/сім’ї у соціальних послугах залучаються медичні, педагогічні працівники, психологи, реабілітологи, ерготерапевти та інші фахівці.
Базові соціальні послуги забезпечують міські, районні державні адміністрації, виконавчі органи міських рад міст обласного значення, а також виконавчі органи сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад, центри соціально-психологічної допомоги, територіальні центри соціального обслуговування.
Постраждалі від надзвичайної ситуації або небезпечної події
Для зменшення та нейтралізації негативних психічних станів і реакцій серед населення у разі загрози та виникнення надзвичайних ситуацій Кодексом цивільного захисту України встановлено проведення заходів психологічного захисту, зокрема:
- своєчасне застосування ліцензованих інформаційних, психопрофілактичних і психокорекційних методів впливу на особистість;
- виявлення за допомогою психологічних методів чинників, які сприяють виникненню соціально-психологічної напруженості;
- використання сучасних психологічних технологій для нейтралізації негативного впливу чинників надзвичайних ситуацій на населення тощо.
У разі настання надзвичайної ситуації або небезпечної події постраждалі, а також особи, які залучалися до виконання аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, гасіння пожеж, мають право на отримання безоплатної психологічної допомоги.
Організація та здійснення заходів психологічного захисту населення покладаються на Державну службу України з надзвичайних ситуацій.
Висновки
В Україні в умовах воєнного та післявоєнного стану охороною психічного здоров’я різних верств населення опікуються такі державні органи та служби:
- військовослужбовцями, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією рф проти України, та членами їх сімей – фахівці, а також суб’єкти надання послуг, які мають право надавати психологічні послуги, і зареєстровані у Реєстрі постачальників послуг із психологічної реабілітації для ветеранів і членів їх сімей;
- особами з інвалідністю, малозахищеними верствами населення – органи виконавчої влади з питань соціального захисту населення;
- постраждалими від надзвичайної ситуації або небезпечної події – Державна служба України з надзвичайних ситуацій.
Yuliia Yermolova
Mental health of the working population
In Ukraine, during times of war and post-war periods, the state authorities and services responsible for mental health care for various segments of the population have been actively involved. Find out who to turn to for assistance.