Редакція журналу «Охорона праці»

Протигаз, респіратор – користуємося правильно

21.05.2022

Протигази – пристрої для захисту органів дихання, очей і обличчя людини від отруйних, радіоактивних речовин, бактерій, що є у повітрі у вигляді парів, газів або аерозолів. Застосовують фільтруючі (очищують повітря, яке вдихає людина, від шкідливих домішок) та ізолюючі (забезпечують людину повітрям із патрона протигаза) протигази.

Для індивідуального підбору лицьової частини протигаза виміряйте вертикальний і горизонтальний обхват голови, результати округліть до 0,5 см. Таблиця розмірів протигазів індивідуальна для кожного типу і модифікації.

Правила користування

 • надіньте сумку з протигазом через праве плече так, щоб вона була на лівому боці (клапан від себе);
 • відрегулюйте за допомогою пряжки довжину плечового ременя так, аби його край був на рівні талії;
 • затримайте дихання, заплющте очі, витягніть шолом-маску, візьміть її обома руками так, щоб великі пальці були ззовні, а решта всередині;
 • прикладіть нижню частину шолом-маски під підборіддя, різким рухом рук догори і назад натягніть шолом-маску на голову так, щоб не було складок, а окуляри розмістилися на рівні очей;
 • видихніть повітря, відкрийте очі, продовжуйте дихати;
 • протигаз надітий правильно, якщо жодна його деталь не тисне, але виріб щільно прилягає до обличчя, а скельця окулярів лицьової частини розташовані навпроти очей;
 • щоб зняти протигаз, візьміться за клапанну коробку, злегка відтягніть шолом-маску вниз, і рухом вперед і вгору зніміть її, виверніть шолом-маску, ретельно протріть і складіть у сумку. Протигаз можна зняти, якщо достовірно відомо, що небезпека ураження минула.

Правила зберігання:

 • оберігайте протигаз від ударів, поштовхів і струсів;
 • не зберігайте протигаз у вологому місці, не допускайте потрапляння води у коробку;
 • не сушіть і не зберігайте протигаз біля опалювальних приладів, поблизу летючих рідин (бензин, гас);
 • бережно поводьтеся з видихальним клапаном (якщо клапан засмічений або склеївся, обережно продуйте його);
 • зберігайте протигаз у зібраному вигляді в сумці (із закритим клапаном), підвішеній на лямці, чи поставлений на полицю дном донизу.

Фільтруючий респіратор – фільтрувальна напівмаска, яку використовують для захисту органів дихання від радіоактивного, промислового і ґрунтового пилу за допомогою очищення зараженого повітря фільтрувальним шаром маски. Респіратори виготовляють трьох розмірів, що визначається висотою обличчя: 1 (99 – 109 мм), 2 (110–119 мм), 3 (понад 119 мм).

Щоб підігнати респіратор, одягніть напівмаску на обличчя так, щоб підборіддя і ніс були всередині, одна тасьма наголовника, що не розтягується, була б на тім’ї, а друга – на потилиці; за допомогою пряжок, що є на тасьмах, відрегулюйте довжину (для цього зніміть респіратор) так, щоб напівмаска щільно прилягла до обличчя; кінці носового затискача притисніть до носа.

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ застосовувати фільтруючі респіратори для захисту від високотоксичних речовин, а також від речовин, які у пароподібному стані можуть проникати в організм через ушкоджену шкіру.

Якщо немає протигаза чи респіратора, можна використати ватно-марлеву пов’язку чи протипилову тканинну маску, або те, що є під рукою (рушник, шарф, хустка, шапка, носовичок, тощо).

Вони не захистять від хімічних речовин, але цілком можуть врятувати від радіоактивного пилу, бактерій, інфекційних захворювань.

Індивідуальний протихімічний пакет

Складається з флакона з дегазуючим розчином і ватно-марлевих тампонів, що запаяні у герметичну оболонку. За потреби рідиною з флакона змочіть тампон і насамперед протріть відкриті ділянки шкіри, а потім краї коміра і манжети одягу, засоби індивідуального захисту і спорядження.

Рідина для дегазації здатна вбивати мікроби, тому можете використати пакет у разі зараження бактеріальними засобами.

Дегазуючий розчин у флаконі отруйний, тому стежте, щоб він не потрапив в очі.

Матеріал підготувала Інна Ільницька, методист обласного методичного кабінету (БЖД населення) НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області

Редакція Редакція журналу «Охорона праці»