Колесник Сергій

Про безпеку процесів від європейських гуру

06.12.2024

Чи розуміємо ми, що може піти не так на нашому підприємстві? Чи знаємо, які в нас є системи, щоб цього не сталося? Чи маємо інформацію, щоб переконатися, що ці системи працюють ефективно? Якщо ви не знаєте відповідей на ці запитання або знаєте не на всі чи в чомусь не впевнені – читайте статтю.

У межах допомоги українським фахівцям від європейської фахової спільноти майже впродовж усього робочого дня тривав навчальний онлайн-тренінг «Управління безпекою процесів. Установчий курс». Захід організували журнал «Охорона праці» та Європейське співтовариство з охорони праці (ESOSH) за підтримки компаній Help Alliance for Ukrainian Workers та Cogent Skills.


Спікери заходу – експерти з безпеки праці світового рівня Roel van Veen з компанії OGC Process Safety (Hідерланди) та Ashley Haslett, представник компанії Health and Safety Consulting (Велика Британія). Вони ознайомили понад 100 учасників заходу з принципами керування безпекою технологічних процесів у промисловості, зокрема на підприємствах з високим ступенем ризику.

Для безпосередньої взаємодії з тренерами під час заходу було обрано групу учасників з числа фахівців вітчизняних підприємств. Вони спілкувалися з експертами англійською і, зокрема, розповідали, як питання управління об’єктами підвищеної небезпеки реалізовані в українському законодавстві.

Цілі заходу

  • забезпечити розуміння українськими фахівцями основ законодавства ЄС про здоров’я та безпеку на промислових підприємствах, де виконують роботи з підвищеною небезпекою;
  •  розповісти про заходи щодо ідентифікації небезпек і ризиків, про принципи безпеки технологічних процесів і те, як вони поєднуються з охороною праці. А також про те, що може статися, якщо припускатися помилок у питанні безпеки технологічних процесів.

Слухачі мали змогу дізнатися про те, як вимірюється продуктивність безпеки технологічних процесів, про базові знання процесу керування змінами, заходи щодо пом’якшення наслідків та принципи роботи заходів контролю. А також почули фахові поради, що можна зробити, щоб зберегти бар’єри міцними.

Мета заходу – підготовка фахівців з ОП до реагування на надзвичайні ситуації та усвідомлення важливості керування безпекою технологічних процесів.

Учасники вебінару отримали відповіді на запитання: чому керівники вищого рівня так прагнуть досягти безпеки технологічних процесів? як усі ми можемо бути лідерами безпеки процесів? як узяти на себе зобов’язання допомогти своїй організації та розвинути міцну культуру безпеки?

ЗАКОНОДАВСТВО ЄС: ДИРЕКТИВА SEVESO

Директива Seveso – основний нормативний документ ЄС, що містить вимоги щодо запобігання великим небезпечним і малоймовірним аваріям, які водночас можуть мати значні наслідки (велика кількість травмованих і загиблих, значні суми збитків, серйозні екологічні наслідки тощо). У документі містяться рекомендації щодо вжиття заходів із запобігання аваріям або пом’якшення їх наслідків.

1976 р. на хімічному заводі в містечку Севезо (Італія) сталася велика аварія. Раптовий викид токсичної хімічної речовини призвів до значних наслідків – сотні жителів зазнали отруєння, загинуло багато тварин та зелених насаджень.

Розроблена після цієї аварії директива Seveso націлена на превентивність та керування ризиками великих катастроф. Третю версію цього нормативу застосовують нині приблизно 12 тис. компаній у ЄС. Ці підприємства з високим ризиком великих аварій (підприємства нафтопереробної, хімічної, металургійної та інших галузей) подають відповідний звіт з безпеки. Це комплексний документ, що містить розрахунки методів керування ризиками безпеки, їх мінімізації або усунення.

Звіт складається з трьох частин: загальні відомості, опис установки та аналізування й оцінювання ризиківГотують його вперше ще до початку роботи підприємства. Переглядають щоп’ять років або в разі зміни технологічного процесу. Водночас беруть до уваги не лише виробничі ризики, а й людський чинник та ризики природного середовища навколо підприємства.

Державні інспекційні організації розглядають, вивчають і досліджують такі звіти та вживають відповідних заходів щодо убезпечення територій і населення (наприклад, заборона будівництва дитячих і навчальних закладів у зоні можливих аварій, доведення до відома компаній, що розміщені по сусідству тощо).

На підприємствах, що складають звіти, компетентні органи, які контролюють виконання передбачених у звітах заходів із запобігання аварій, проводять аудит. У разі невиконання заходів підприємствам установлюють термін усунення недоліків або ж накладають значні штрафи.

ЩО ТАКЕ БЕЗПЕКА ПРОЦЕСІВ?

Технологічна безпека – це поєднання інженерних, управлінських та операційних навичок, спрямованих на запобігання катастрофічним аваріям, зокрема, вибухам, пожежам і викидам токсичних речовин, пов’язаним з використанням хімічних речовин та нафтопродуктів.

Безпека технологічних процесів – це постійне утримання продуктів там, де вони повинні бути, збереження їх ізольованості. Адже саме тоді, коли потенційно небезпечні речовини виходять з-під контролю, вони стають небезпечними! Це також поєднання будь-якої діяльності, яка охоплює виробництво, зберігання, транспортування, використання небезпечних речовин і системи управління та інженерні функції, розроблені для запобігання або зменшення ризику травмування та настання інцидентів.

Охорона праці й безпека технологічних процесів тісно пов’язані між собою, але ці поняття мають деякі відмінності. Зокрема, охорона праці розглядає інциденти, які мають високу ймовірність, але порівняно незначні наслідки. Водночас як безпека технологічних процесів стосується оброблення продуктів у небезпечному середовищі зі збереженням герметичності, адже її втрата спричиняє серйозні інциденти. Інциденти безпеки технологічних процесів зазвичай мають низьку ймовірність, але тяжчі наслідки (значна кількість потерпілих, масштабні забруднення навколишнього середовища, серйозні економічні потрясіння тощо).

Важливо розуміти, що означає поняття небезпека технологічних процесів. Це вивільнення великої кількості енергії за короткий час або викид токсичної речовини. Усе, що може призвести до катастрофічної аварії, зокрема, руйнування конструкції, вибух, пожежа та викид токсичних речовин, пов’язаний із втратою герметичності енергоносіїв або небезпечних речовин.

Небезпека технологічних процесів часто виникає через втрату герметичності обладнання, судин, трубопроводів тощо, у яких зберігається небезпечна речовина. Причинами цього можуть бути корозія, вібрація, ерозія, невідповідне обладнання, зовнішнє навантаження, несправне обладнання, впливи, людська помилка, тиск, температура тощо.

Тож головним завданням є визначити небезпеки, провести оцінку ризиків, на основі якої розробити та здійснити необхідні коригувальні заходи. Тобто відповісти на запитання: що робити, якщо…?Дослідження небезпеки та працездатності в ЄС найчастіше здійснюють за принципом методу керування ризиками НАZОР (від англ. Hazard and Operability – структуроване та систематичне дослідження (аналіз) небезпек і працездатності обладнання та технологій).

Потрібно, щоб дослідження HAZOP були документовані та щоб після них відбувалися відповідні дії. Результати аналізу ризиків НАZОР повинні затвердити керівники.

Аналіз HAZOP – це визнаний у всьому світі структурований, заснований на командній роботі метод ідентифікації небезпек під час експлуатації наявних та проєктування нових об’єктів. Техніка HAZOP передбачає детальний розгляд процесу та інженерних задумів нових або наявних об’єктів для оцінки потенціалу небезпеки функціонування в разі відхилення від заданих проектних параметрів або неправильної роботи окремих вузлів обладнання та їх подальшого впливу на весь об’єкт.

HAZOP проводять у формі засідань під керівництвом досвідченого фасилітатора за участю представників різних служб підприємства (виробництво, КВП, технічне обслуговування, проєктування та розроблення, технологічне забезпечення тощо). Можуть бути залучені фахівці з охорони навколишнього середовища та промислової безпеки. Вичерпна ідентифікація небезпечних виробничих чинників є основою дієвого керування ризиками, адже поки небезпеку не ідентифіковано, неможливо встановити заходи керування відповідним ризиком. Будь-яка нерозпізнана небезпека може потенційно справити істотний негативний вплив на роботу всього об’єкта.

Ефективний HAZOP забезпечує найретельніший аналіз проєкту, зважаючи на чинники, пов’язані з охороною праці, охороною навколишнього середовища, репутації та активів компанії.

HAZOP забезпечує:

  • визначення та врахування потенційних відхилень від проєктних задумів;
  • виявлення небезпек процесів та обладнання, що впливають на охорону праці, охорону навколишнього середовища, репутацію та активи компанії;
  • визначення заходів щодо необхідного поліпшення безпеки виробництва;
  • дійснення контролю запланованих заходів.

Аналізуючи сказане вище, можна запевнити, що безпеку технологічного процесу неможливо забезпечити без чіткого розуміння небезпеки та ризику.

Розуміння ризику, пов’язаного з діяльністю, потребує відповіді на запитання:

  • що може піти не так? – небезпека;
  • що станеться? – наслідок;
  • як часто це може відбутися? – частота.

Тобто ризик – це поєднання небезпеки й частоти.

Принцип оцінювання ризиків для забезпечення безпеки технологічних процесів аналогічний системі оцінювання ризиків для забезпечення охорони праці. Тобто спочатку визначають небезпеки: чому людям та/або навколишньому середовищу може бути завдано шкоди та як? Проводять оцінювання ризиків (наслідки та частота) і приймають рішення про запобіжні заходи. Зроблені висновки фіксують і забезпечують їх реалізацію. У разі потреби висновки переглядають і оновлюють.

Керування ризиками, складання звіту з безпеки, аудит, який проводять компетентні органи, потрібно здійснювати чітко та відповідально. Так само слід проводити й контроль цих процесів.Послаблення будь-якого з них може призвести до значних негативних наслідків.

Sergiy Kolesnik
About process safety from European gurus
Do we understand what can go wrong at our company? Do we know what systems we have in place to prevent this from happening? Do we have the information to make sure these systems are working effectively? If you don't know the answers to these questions, or if you don't know all of them, or if you're not sure about something, read the article.

As part of the assistance to Ukrainian specialists from the European professional community, the online training “Process Safety Management. Introductory course”. 

Статтю повністю читайте в хурналі "Охорона праці" № 11/2024  або КАБІНЕТІ ОХОРОНИ ПРАЦІ

Кореспондент Колесник Сергій