Редакція журналу «Охорона праці»

Ожеледиця. Правила для водія

23.12.2021

Зима вважається найскладнішим часом для водіння автомобіля. Через слизьку дорогу стається багато ДТП.

Хоча під час ожеледиці рекомендують відмовитися від використання автомобіля, багатьом все ж таки доводиться випробовувати свої навички водіння на слизькій дорозі.

Багато водіїв, на жаль, не знають особливостей керування автомобілем за таких погодних умов. Зчеплення шин з дорогою під час ожеледиці знижується в 4-5 разів, що своєю чергою в декілька разів збільшує гальмівний шлях транспортних засобів. А це означає, що швидка зупинка автомобіля просто неможлива. Такі дорожні умови вимагають від водіїв і пішоходів підвищеної уваги до власної безпеки і дотримання правил дорожнього руху.

  1. Насамперед слід поміняти літню гуму на зимову, перевірити технічний стан машини, фар, склоочисників, вивчити відповідні матеріали.
  2. Перед виїздом не забувайте очистити не тільки дзеркало і скло автомобіля, але й капот від снігу. Буває, що водії потрапляють в аварію через те, що під час гальмування на лобове скло з’їхав сніг з даху, через що водій уже нічого не бачив. Ретельно очищайте фари, оскільки світло під час снігопаду дуже важливе.
  3. Будьте особливо обережними там, де збирається вода під час відлиги: мости, тунелі, низини і широкі узбіччя. Саме тут найчастіше бувають калюжі, які замерзають і перетворюються на ковзанку. Рухаючись мостами та естакадами будьте особливо уважні. Крижаний шар на цих ділянках дороги з'являється раніше, ніж усюди, а зникає пізніше. У цих зонах уникайте різких рухів кермом, різкого гальмування.
  4. Обидві руки повинні постійно бути у верхньому секторі керма. Адже водії, які керують однією рукою, не мають повного контролю над машиною, тому не спроможні швидко зреагувати на зміни, що можуть у будь-який момент виникнути на дорозі. Не можна навалюватися на кермо усім тілом – руки повинні бути трохи зігнуті в ліктях.
  5. Контролюйте дистанцію! Не тільки до авто, яке їде попереду, але й позаду вас. Якщо машина під’їжджає надто близько, варто натиснути на гальма, тоді загоряться гальмові вогні, а для водія, що позаду, це буде знаком, що потрібно також пригальмувати. Під час ожеледиці завчасно гальмуйте. У жодному разі не намагайтеся одночасно повертати кермо й гальмувати, бо колеса вашої машини не змінять напрямок руху.
  6. Не робіть жодних різких рухів педалями або кермом, швидких гальмувань і прискорень. Будь-який маневр може призвести до занесення. Під час виконання маневру кермо потрібно повертати не сильно, тобто на малий кут. Робіть це без різких рухів, якомога плавніше. В іншому разі ви можете втратити контроль над машиною.
  7. Пішоходи, що переходять дорогу, можуть посковзнутися і впасти. Тому намагайтеся не налякати пішохода раптовими звуковими і світловими сигналами. Наближаючись до пішохідних переходів та місць розташування дитячих установ, знижуйте швидкість до мінімуму.
  8. Під час снігопаду рухайтеся з увімкненим ближнім світлом фар (чи протитуманними фарами), дотримуйтеся швидкісного режиму, правил паркування (аби не заважати роботі снігоприбиральної техніки), відмовтеся від ризикованих маневрувань, які за несприятливих погодних умов можуть призвести до аварійних ситуацій. Зупиняючись, знижуйте швидкість поступово.
  9. У разі зупинки на дорозі вмикайте аварійну світлову сигналізацію.
  10. Не зайвою буде в багажнику пачка солі, лопата, за змоги – спеціальні протибуксувальні траки – пластикові прямокутники з невеликими шипами, які допоможуть виїхати з замету або слизької ділянки.

Водіння під час ожеледиці не терпить помилок. Якщо за доброї погоди водій зобов'язаний бути уважним на сто відсотків, то на слизькому полотні – на двісті!

Підготувала Альона Петрунь, методист кабінету навчального НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області

Редакція Редакція журналу «Охорона праці»