Не спалюйте сухе листя!
21.10.2021Мешканці приватних житлових будинків та дач восени наводять лад у домогосподарствах, спалюючи гілки, листя, суху траву та різний непотріб. Дуже часто вогонь виходить з-під контролю людини. Такі пожежі швидко поширюються, особливо у вітряні дні. Вони завдають шкоди як господарствам, так і лісам. Зупинити вогонь, що набрав сили, буває дуже непросто.
За останні роки пожежі через займання сухої трави в Україні значно почастішали і майже всі вони відбуваються з вини людини.
У разі згоряння 1 т рослинних залишків у повітря вивільняється приблизно 9 кг мікрочасточок диму. Разом із димом у повітря потрапляють пестициди та радіонукліди, важкі метали, які рослини накопичили протягом року. Нерідко разом із листям горить сміття, що спричиняє ще більше забруднення повітря. Також у тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен спричинити ракові захворювання.
Небезпеки для здоров’я людини від спалювання трави та інших відходів:
- розвиток алергії;
- утруднення дихання, кашель, першіння в горлі;
- сильний головний біль;
- підвищення температури;
- респіраторні захворювання;
- ушкодження імунної, нервової, ендокринної системи і репродуктивних функцій;
- розлади шлунку;
- онкологічні захворювання.
Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя та сухої трави завдає шкоди природі:
- з листям згорають корисні комахи;
- руйнується ґрунтовий покрив;
- відбувається збіднення ґрунту;
- посилюється ріст бур’янів;
- гине уся мікрофлора ґрунту.
Дим від вогнищ, надто в туманні дні, може утворювати смог і надовго зависати у повітрі. Це погіршує видимість на дорогах, що призводить до дорожньо-транспортних пригод. Вогонь, який швидко розповсюджується в суху погоду, може набути загрозливих розмірів, переходячи в лісові та торф’яні пожежі.
Спалювання сухої рослинності або її залишків – пряме порушення норм чинного законодавства (ст. 77 та 77/1 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Нешкідливий для довкілля спосіб утилізації опалого листя – компостування. Приготування компосту дає змогу використовувати опале листя. Для початку слід вибрати ємність для приготування компосту. У неї скласти й утрамбувати листя. Термін дозрівання компосту становить 2–2,5 роки, він буде корисним добривом для всіх рослин. Компост використовують і для підсипання у прикореневі лунки дерев для запобігання промерзанню ґрунту взимку.
Куди звертатися, якщо побачили спалювання сухої трави та інших відходів? У разі виявлення фактів спалювання рослинності та інших відходів, негайно звертайтесь до поліції (102) та екологічної інспекції, викликайте пожежну охорону.
Підготувала Інна Ільницька, методист обласного методичного кабінету (БЖД населення)