

На порозі революційних змін...
04.04.2025Уже сьогодні технології, про які ще кілька десятиліть тому можна було лише мріяти, активно змінюють наше життя та роботу. І не менш важливим є їхній вплив на сферу охорони праці. В умовах швидкого розвитку диджиталізації та штучного інтелекту (ШІ) є можливість не лише поліпшити умови праці, а й кардинально змінити підходи до безпеки та здоров’я працівників. Сьогодні ми стоїмо на порозі справжньої революції в цій сфері, яка вже скоро може стати повсякденною реальністю.
Всесвітній день охорони праці – 2025, що проходитиме під гаслом «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі», є чудовою нагодою звернути увагу на зміни, які вже відбуваються в цій сфері, та спрогнозувати ті, що чекають на нас у майбутньому. Технології майбутнього – це не лише інструменти, що дають змогу автоматизувати процеси, а й потужні механізми для запобігання нещасним випадкам, поліпшення умов праці, мінімізації впливу шкідливих факторів на здоров’я працівників.
Штучний інтелект, який вивчає та аналізує великі обсяги даних, може виявити потенційні небезпеки на виробництві до того, як вони стануть реальними загрозами. Наприклад, інтелектуальні системи, що працюють на основі машинного навчання, можуть прогнозувати можливі аварії чи збої в роботі обладнання, підказувати оптимальні стратегії для забезпечення безпеки на робочому місці. Завдяки цим технологіям ризики для здоров’я і життя працівників знижуються, а виробничі процеси стають більш передбачуваними та контрольованими.
Ці зміни не лише технічні, але й культурні. Інтеграція інновацій у повсякденну роботу вимагає від нас нових підходів до організації праці, навчання співробітників та розвитку корпоративної культури безпеки. Важливо не лише впроваджувати нові технології, а й створювати середовище, у якому працівники почуватимуться в безпеці й матимуть можливість скористатися інноваційними інструментами, аби запобігти травмам і хворобам.
Але, попри всі переваги цифрових технологій та ШІ, перед нами постають і нові виклики. Чи готові ми до збереження балансу між інноваціями та людським фактором? Як забезпечуватимемо належний рівень безпеки під час роботи з автоматизованими системами? Як мінімізувати ризики, пов’язані з можливими технічними збоями та зловживаннями у сфері збирання й обробляння даних? На ці запитання ми маємо відповісти вже сьогодні.
У цьому номері журналу ми приділяємо увагу революційним змінам у сфері безпеки та здоров’я працівників. Наші експерти поділяться баченням впливу цифровізації на виробничі процеси та розкажуть, як новітні технології допомагають забезпечити безпеку на виробництві й у повсякденному житті працівників.
Маємо великий шанс не лише адаптуватися до нових технологій, але й з їхньою допомогою вдосконалювати виробничі процеси, створювати безпечні та здорові умови праці для всіх. І це стане справжньою революцією в охороні праці. Без належної підготовки, знань і практичного досвіду для зустрічі з новаціями, визначення можливостей і ризиків така революція може завдати шкоди як здоров’ю працівників, так і бізнесу загалом. Відомо: якщо процесу неможливо уникнути, його треба очолити. Тож розпочніть з дослідження матеріалів нашого видання. Маємо намір висвітлювати тему цифровізації та ШІ постійно й залучати для цього фахівців з досвідом.