Редакція журналу «Охорона праці»

Моніторинг законодавства

12.05.2025

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Закон України від 18.12.2024 № 4158-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» 

Внесено зміни до 14 законодавчих актів України, зокрема до статей 22, 36 та розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»:

  • застрахованим особам повернуто право на допомогу по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах як за основним місцем роботи, так і за місцем роботи за сумісництвом, при цьому страхові виплати призначаються за електронною або паперовою заявою працівника у випадку, коли місцезнаходжен­ня роботодавця невідоме або він не має можливості нарахувати та виплатити працівникам лікарняні ­через дію обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану, якщо це підтверджують дані Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
  • потерпілі від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які мали право отримати щомісячну грошову компенсацію за надану соціальну послугу догляду вдома членом сім’ї або іншою особою на підставі документів, які визначали таку потребу, і надалі продовжують користуватися цим правом без заміни таких документів (до приведення КМУ нормативно-правових актів у відповідність до Закону № 4158);
  • допомога по тимчасовій непрацездатності призначається та виплачується роботодавцем, у якого настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, у розмірі 100% середньої заробітної плати (оподатковуваного доходу). При цьому перші 17 днів тимчасової непрацездатності оплачуються цим роботодавцем за рахунок коштів підприємства. У разі перебування потерпілого в трудових відносинах з іншими страхувальниками за місцями роботи іншими, ніж місце роботи, на якому настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, також виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати (оподатковуваного доходу) незалежно від страхового стажу.

Закон набрав чинності 04.04.2025, крім п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення», який чинний з 04.01.2025.

Закон України від 15.04.2025 № 4353-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікацій відповідно до актуальних потреб ринку праці»

Внесено зміни до Кодексу законів про працю України, ЗУ «Про зайнятість населення», ЗУ «Про освіту».

Передбачено створення Єдиного реєстру кваліфікацій – Класифікатора професій шляхом об’єднання Національного класифікатора професій, Довідників кваліфікаційних характеристик професій працівників та Реєстру кваліфікацій. Надано повноваження з ведення Єдиного реєстру кваліфікацій – Класифікатора професій Національному агентству кваліфікацій і встановлено перехідний період, під час якого він буде здійснювати ведення Довідників кваліфікаційних характеристик професій працівників.

Скасовано обов’язок, а надано право роботодавцю подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції (Державний центр зайнятості), інформацію про попит на робочу силу (вакансії).

Згідно зі змінами до ст. 38 ЗУ «Про освіту» передбачено функціонування Єдиного реєстру кваліфікацій (Класифікатора професій). До дня створення професійних стандартів (за їх відсутності) діє перехідний період, під час якого можуть використовуватися кваліфікаційні характеристики, що містяться в Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників.

Закон України «Про внесення змін до частини першої статті 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо проведення перевірок з питань вчинення мобінгу (цькування)»

15.04.2025 прийнято в другому читанні та в цілому проєкт цього закону. Згідно із зазначеними змінами, у період дії воєнного стану Держпраці та його територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, у частині додержання вимог цього Закону, а також з питань виявлення неоформлених трудових відносин, вчинення мобінгу (цькування) та законності припинення трудових договорів.

Позапланові заходи державного нагляду (контролю) з питань вчинення мобінгу (цькування) не можуть здійснюватися одночасно з позаплановими заходами державного нагляду (контролю) з будь-яких інших питань.

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

Постанова від 25.03.2025 № 340 «Про внесення змін до Порядку реалізації експериментального проекту щодо спрощеного порядку отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів»

Надано можливість суб’єктам господарювання отримати за спрощеною процедурою дозвіл на всі операції з відновлення та видалення відходів, а отже, і на операції з небезпечними відходами.

Для отримання відповідного дозволу такі суб’єкти мають подати документи, визначені Порядком видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів. Оформлені в такий спосіб дозволи діятимуть до 1 вересня 2025 року. За цей час суб’єкти господарювання мають підготуватися та пройти процедуру отримання дозволу за загальним порядком.

Постанова від 01.04.2025 № 364 «Про внесення змін до Правил дорожнього руху щодо надання переваги в русі мопедам та мотоциклам»

Зміни дозволять водіям мопедів і мотоциклів (за винятком мотоциклів з боковим причепом, мотоколясок, триколісних транспортних засобів) рухатися на дорозі зі смугою для маршрутних транспортних засобів, позначеною дорожнім знаком 5.8 або 5.11.

Постанова від 01.04.2025 № 366 «Про затвердження Порядку проведення психофізіологічного опитування посадових осіб митних органів та кандидатів на зайняття посад державної служби в митних органах із застосуванням поліграфа»

Згідно із затвердженим Порядком, ініціатором опитування може виступати голова Держмитслужби (або особа, яка виконує його обов’язки) та його заступники, керівники інших митних органів, посадова особа митного органу, стосовно якої отримано інформацію про можливі факти порушень вимог ­антикорупційного законодавства або інших протиправних дій, правопорушень або щодо якої висунуто сумніви стосовно правдивості наданої інформації.

Постанова від 08.04.2025 № 402 «Деякі питання дерегуляції господарської діяльності у сфері охорони здоров’я»

Внесено зміни до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд, затвердженого постановою КМУ від 22.06.1999 № 1109. Скасовано необхідність погодження державного санітарно-­епідеміологічного нагляду:

  • проєктів місцевих програм соціально-економічного розвитку;
  • схем передпроєктної документації, що стосується районного планування і забудови населених пунктів, курортів тощо;
  • документів про надання земельних ділянок під будівництво та інші види землекористування, місць водозаборів і скидання стічних вод, розміщення промислових та інших об’єктів;
  • проєктної та технічної документації на будівництво, реконструкцію, введення в експлуатацію нових і реконструйованих об’єктів виробничого, соціально-культурного та іншого призначення, санітарно-захисних зон підприємств;
  • документації на розроблення, виготовлення і використання нових машин, механізмів, устаткування, інших засобів виробництва, нових технологій, виробничих процесів;
  • державних стандартів і технічних умов на виробництво, переробку та реалізацію продуктів харчування і харчових добавок, предметів гігієни та санітарії, косметично-парфумерних виробів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, товарів побутової хімії та дитячого асортименту, іншої продукції щодо її відповідності вимогам санітарних норм.

Скасовано необхідність видачі дозволів від державного санітарно-епідеміологічного нагляду на:

  • розроблення та виробництво нових видів продуктів харчування, провадження нових технологічних процесів виробництва та оброблення нових видів матеріалів, що контактують з продовольчою сировиною чи продуктами харчування у процесі їх виготовлення, зберігання, транспортування та реалізації;
  • проведення будь-яких діагностичних, експериментальних, дослідницьких, випробувальних, вимірювальних робіт на підприємствах, в установах і організаціях, діяльність яких пов’язана з використанням біологічних агентів, хімічної сировини, продукції та речовин з джерелами іонізуючих та неіонізуючих випромінювань і радіоактивних речовин, у тому числі на право роботи із збудниками I–IV груп патогенності (небезпечності), токсинами, рекомбінантними молекулами ДНК;
  • виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі токсичних промислових відходів, продуктів біотехнології та інших біологічних агентів;
  • виробництво, переробку та реалізацію продуктів харчування і харчових добавок, предметів гігієни та санітарії;
  • косметично-парфумерних виробів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, товарів побутової ­хімії та дитячого асортименту.

Відтепер видача дозволів на провадження діяльності, пов’язаної зі штучними змінами стану атмо­сфери та атмосферних явищ у господарських цілях, не належить до повноважень МОЗ України.

Постанова від 11.04.2025 № 409 «Про внесення змін до Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 році»

Згідно зі змінами до пакету послуг «Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на території, де ведуться бойові дії» включено послуги зі стаціонарної психіатричної допомоги. Передбачено, що Національна служба здоров’я України один раз на рік проводить оцінку досягнення надавачами медичних послуг індикаторів виконання умов договору в частині ­рівня охоплення популяційним скринінгом раку молочної залози, шийки матки, колоректального раку. ­Розширено перелік лікарських засобів, вартість яких відшкодовується Національною службою здоров’я України в рамках програми медичних гарантій за договорами про реімбурсацію, зокрема доповнено перелік препаратів для лікування серцево-судинних захворювань, вагітних та лікування онкологічних захворювань тощо.

Постанова від 11.04.2025 № 418 «Про внесення змін до Положення про єдину державну систему цивільного захисту»

Внесено зміни до Положення про єдину державну систему цивільного захисту, затвердженого постановою КМУ від 09.01.2014 № 11. Зокрема, унормовано можливість залучення Товариства Червоного Хреста України на добровільних або договірних засадах до робіт із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків. Також уточнено порядок обміну інформацією про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації та хід ліквідації її наслідків.

Постанова від 14.04.2025 № 427 «Про внесення зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 р. № 314»

Перелік видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі подання декларації в умовах воєнного стану, доповнено позицією «Освітня діяльність за рівнем вищої освіти та освітніми програмами, що передбачають присвоєння професійної кваліфікації з професій, для яких запроваджено додаткове регулювання (ліцензія)».

Перелік спеціальностей, здобуття ступеня освіти з яких необхідне для доступу до професій, для яких запроваджено додаткове регулювання, затверджений наказом Міністерства освіти і науки України (МОН України) від 22.05.2020 № 673 (у редакції наказу МОН України від 05.04.2023 № 392), містить 9 галузей знань (зокрема, архітектура та будівництво, охорона здоров’я, цивільна безпека).

Постанова від 14.04.2025 № 428 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р. № 303»

Знято мораторій на проведення планових, позапланових заходів державного нагляду (контролю) протягом періоду воєнного стану у сфері освіти (незалежно від того, чи є загрози, що можуть мати негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов’язань України).

Постанова від 15.04.2025 № 443 «Про внесення зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 р. № 314»

Перелік видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі подання декларації в умовах воєнного стану доповнено позицією «Надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення (ліцензія)».

Редакція Редакція журналу «Охорона праці»