

Моніторинг законодавства
05.03.2025ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
Закон від 09.01.2025 № 4200-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо запровадження відповідальності за порушення вимог щодо утримання та експлуатації об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту»
Законом запроваджується адміністративна та кримінальна відповідальності за порушення вимог утримання та експлуатації об’єктів фонду захисних споруд і посилюється відповідальність за порушення вимог пожежної та техногенної безпеки.
1. Кодекс України про адміністративні правопорушення (КУпАП) доповнено ст. 175-3 «Порушення встановлених законодавством вимог щодо утримання та експлуатації об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту», відповідно до якої:
– незабезпечення безперешкодного доступу громадян до об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту у випадках та порядку, встановлених законодавством, тягне за собою накладення штрафу від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі – НМДГ);
– порушення встановлених законодавством вимог щодо утримання та експлуатації об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, що призвело до неготовності їх використання за призначенням відповідно до законодавства, тягне за собою накладення штрафу від 150 до 300 НМДГ.
Викладено в новій редакції ст. 185-14 «Невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або створення перешкод у їх діяльності»:
– невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, тягне за собою накладення штрафу від 200 до 400 НМДГ;
– створення перешкод у діяльності уповноважених посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, у тому числі пов’язаних з проведенням перевірок, тягне за собою накладення штрафу від 400 до 600 НМДГ.
Відтепер центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, називається «центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту».
2. Кримінальний кодекс України доповнено ст. 270-2 «Порушення встановлених законодавством вимог щодо утримання та експлуатації об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту», згідно з якою порушення встановлених законодавством вимог щодо утримання та експлуатації об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту або незабезпечення безперешкодного цілодобового доступу населення до об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту в разі оголошення сигналу повітряної тривоги, що призвело до заподіяння середньої тяжкості чи тяжких тілесних ушкоджень або загибелі людини, карається позбавленням волі на строк від 3 до 8 років.
Закон від 14.01.2025 № 4213-IX «Про внесення змін до деяких законів України у сферах енергетики і теплопостачання щодо удосконалення окремих положень, пов’язаних із веденням господарської діяльності та дією воєнного стану в Україні»
Внесено зміни до 18 Законів України, зокрема: анульовано дозвіл на імпорт в Україну товарів, щодо яких застосовуються заходи нагляду або регіонального нагляду; технічні умови є чинними до завершення будівництва об’єкта незалежно від зміни замовника або підприємства, установи чи організації, які надали такі технічні умови.
Найсуттєвіші зміни стосуються, серед іншого, стимулювання виробництва електричної енергії за механізмом самовиробництва (ст. 9-6 ЗУ «Про альтернативні джерела енергії»); приєднання до системи, інсайдерської інформації, запобігання зловживанням (порушенням) та відповідальності на енергетичному ринку (ЗУ «Про ринок природного газу»; ЗУ «Про ринок електричної енергії»).
Визначено умови щодо продовження на три роки строку дії договору про приєднання, укладеного замовником, що отримав технічні умови для об’єкта електроенергетики, що виробляє електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії, з оператором системи передачі / оператором системи розподілу.
На період до 1 січня 2028 року виробництво електричної енергії активними споживачами, третіми особами, що приєднані до електричних мереж активних споживачів, вважається виробництвом електричної енергії для власних потреб та не потребує отримання ліцензії на виробництво електричної енергії, за умови що встановлена потужність таких генеруючих електроустановок на одній площадці вимірювання не перевищує 20 МВт.
Закон від 15.01.2025 № 4223-IX «Про систему охорони психічного здоров’я в Україні»
Закон містить 42 статті. Внесено зміни до ст. 32 Основ законодавства України про охорону здоров’я, ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», ЗУ «Про соціальні послуги».
Докладно про цей Закон читайте у статті А. Севрука «Закладено принцип добровільності…» у цьому номері журналу (с. 36).
12.02.2025 р. ухвалено в другому читанні законопроєкт № 11527 щодо безперервного професійного розвитку за професіями у сфері охорони здоров’я
Документ передбачає, що МОЗ затверджуватиме професійні стандарти, порядок атестації медичних, фармацевтичних та інших працівників сфери охорони здоров’я, що необхідно для визначення їхньої відповідності єдиним кваліфікаційним вимогам. Також визначаються особливості підготовки, перепідготовки та безперервного професійного розвитку за професіями у сфері охорони здоров’я. Зокрема, уточнюються положення щодо навчання в лікарській резидентурі. Це новий етап післядипломного навчання для лікарів, який наразі запроваджується в Україні.
У ч. 2 ст. 20 Закону передбачено, що оцінювання потреб особи чи сім’ї в соціальних послугах здійснюють професіонали та фахівці у сфері надання соціальних послуг (до внесення змін було зазначено, що «оцінювання потреб особи/сім’ї у соціальних послугах здійснюють фахівець із соціальної роботи, соціальний працівник, соціальний менеджер»). У разі потреби до оцінювання потреб особи/сім’ї в соціальних послугах залучаються медичні, педагогічні працівники, фахівці у сфері психічного здоров’я, фахівці з реабілітації та інші професіонали і фахівці.
Оцінювання потреб особи/сім’ї в соціальних послугах здійснюється протягом п’яти робочих днів з дня одержання заяви, звернення, повідомлення про надання соціальних послуг.
Також передбачено, що працівники надавачів соціальних послуг та фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, забезпечують надання соціальних послуг на професійній основі відповідно до вимог цього Закону (ч. 4 ст. 13).
До працівників надавачів соціальних послуг належать працівники, які мають відповідну професійну кваліфікацію у сфері надання соціальних послуг та здійснюють професійну діяльність у сфері надання соціальних послуг, інших сферах діяльності відповідно до законодавства.
Вимоги до компетентностей, обов’язків та професійних кваліфікацій працівників надавачів соціальних послуг визначаються професійними стандартами за професіями у сфері надання соціальних послуг, затвердженими і введеними в дію у встановленому порядку, а за їх відсутності – кваліфікаційними характеристиками, затвердженими Мінсоцполітики.
Програми підготовки та підвищення кваліфікації професіоналів і фахівців у сфері надання соціальних послуг затверджуються відповідними закладами освіти відповідно до законодавства. Підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації соціальних робітників здійснюються шляхом формального або неформального професійного навчання відповідно до законодавства.
Фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, проходять підготовку та перепідготовку у порядку, визначеному Кабміном.
Також вносяться зміни до Закону «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю», відповідно до яких оцінювання потреб у соціальних послугах сімей, дітей та молоді – це аналіз належності сімей, дітей та молоді до вразливих груп населення, перебування у складних життєвих обставинах та визначення індивідуальних потреб сімей, дітей та молоді, переліку та обсягу необхідних соціальних послуг, інших видів соціальної підтримки, соціальної допомоги; а фахівець із соціальної роботи – це особа, яка має відповідну професійну кваліфікацію у сфері надання соціальних послуг та здійснює професійну діяльність у сфері надання соціальних послуг та/або сфері соціальної роботи із сім’ями, дітьми та молоддю відповідно до законодавства.
26.02.2025 Верховна Рада прийняла в цілому Закон України «Про внесення зміни до статті 6 Закону України ”Про повну загальну середню освіту” щодо визнання результатів навчання, добутих громадянами України за кордоном»
Відповідно до змін громадяни України мають право на визнання результатів навчання, здобутих ними шляхом формальної та/або неформальної освіти у суб’єктів освітньої діяльності, що розташовані за кордоном (крім держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом), у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Існуючий наразі механізм визнання результатів навчання, здобутих шляхом формальної та/або неформальної освіти, спрямований на забезпечення індивідуальної освітньої траєкторії кожної особи в межах України і є недостатнім і неадекватним для визнання результатів навчання громадян України, які здобувають відповідні знання, вміння, навички та інші компетентності у суб’єктів освітньої діяльності, що розташовані за кордоном.
Унаслідок прийняття закону КМУ зможе врегулювати всі питання щодо порядку визнання результатів навчання, здобутих громадянами України шляхом формальної чи неформальної освіти у суб’єктів освітньої діяльності, що розташовані за кордоном.
27.02.2025 Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України»
Документ спрямований на врегулювання питання пенсійного та соціального страхування осіб, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
Відповідно до положень цього закону за вказану категорію громадян сплату єдиного соціального внеску (ЄСВ) здійснюватиме Пенсійний фонд України. Це дасть змогу включити періоди перебування в полоні до страхового стажу таких осіб, що є необхідною умовою для реалізації їхніх прав на пенсійне забезпечення, а також отримання інших соціальних виплат відповідно до чинного законодавства.
Крім того, у разі звільнення таких осіб вони матимуть право на сплату ЄСВ за рахунок держави протягом шести місяців після звільнення. Передбачено, що ЄСВ буде сплачуватися за весь період незаконного позбавлення свободи, включно з часом до набрання чинності цим законом.
Прийняття цього закону є важливим кроком у забезпеченні державних гарантій соціального захисту громадян, які стали жертвами збройної агресії, і спрямоване на відновлення їхніх прав та забезпечення соціальної справедливості.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Розпорядження від 27.12.2024 № 1353-р «Про затвердження Національного плану управління відходами до 2033 року та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів»
Прийняття названого Національного плану є важливою складовою частиною реформи, розпочатої з прийняттям рамкового Закону України від 20.06.2022 № 2320-IX «Про управління відходами». Його схвалення є однією з рекомендацій Європейської Комісії, які були викладені у Звіті про прогрес України в межах Пакета розширення Європейського Союзу за 2023 рік.
Документ включає в себе також Національну програму зменшення захоронення біовідходів та Національну програму запобігання утворенню відходів. Він містить аналітику про поточний стан управління відходами в країні, прогнозні показники та стратегічні напрями розвитку сфери на 10 років, інструменти для реалізації поставлених цілей та моніторинг їх виконання.
Серед цільових показників, які закладені в Національному плані:
- охоплення послугою управління побутовими відходами щонайменше 85% населення країни до 2033 року;
- збільшення рівня підготовки побутових відходів до повторного використання та рециклінгу. Ціль до 2025 року – 10% від маси таких відходів з подальшим нарощуванням обсягів;
- зменшення захоронення біовідходів – на 10% до 2030 року та до 15% до 2033 року.
Для цього серед іншого передбачено:
- встановлення на полігонах сортувальних ліній для відокремлення відходів, що біологічно розкладаються;
- впровадження у населених пунктах системи роздільного збирання побутових відходів – із щорічним збільшенням на 10% охоплення населення починаючи з другого року дії місцевих планів управління відходами;
- збільшення підготовки до повторного використання, рециклінгу та іншого відновлення матеріалів, що не є небезпечними, щонайменше до 70% за масою до 2033 року тощо.
Національним планом також передбачено інвентаризацію об’єктів оброблення небезпечних відходів та визначення тих, які мають бути приведені у відповідність до вимог законодавства або закриті. Після набрання чинності Національного плану на його основі протягом року кожна область має розробити власні регіональні плани управління відходами. Такі плани розроблятимуть на 10 років з актуалізацією кожні чотири роки.
У регіональних планах буде передбачено створення сміттєпереробної інфраструктури, а також закриття об’єктів, що не відповідають вимогам екологічної безпеки. На основі регіональних планів громади формуватимуть місцеві плани управління відходами.
Постанова від 28.01.2025 № 94 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України щодо удосконалення процесу оцінювання повсякденного функціонування особи»
Внесено зміни, зокрема, до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою КМУ від 15.11.2024 № 1338 (далі – Постанова № 1338). Критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджені Постановою № 1338, викладено в новій редакції.
Щоб провести оцінювання повсякденного функціонування особи, її направлятимуть на огляд до експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Це робитиме лікуючий лікар або голова військово-лікарської, медичної (військово-лікарської), лікарсько-експертної комісії в таких випадках:
- коли настав строк повторного огляду, що встановила медико-соціальна експертна комісія, або повторного оцінювання, що встановила експертна команда, або необхідно встановити інвалідність, коли дитина з інвалідністю досягла повноліття (її направлятимуть на оцінювання не раніше двох місяців до досягнення повноліття);
- є захворювання стійкого або необоротного характеру, коли хвороба триває не менше ніж 12 місяців або очікується, що вона триватиме щонайменше 12 місяців або призведе до передчасної смерті, а також шанси, що стан поліпшиться, мінімальні;
- тимчасова непрацездатність триває безперервно протягом 120 календарних днів з дня її початку, що підтверджено медичними висновками про тимчасову непрацездатність та/або листками непрацездатності у паперовій формі (у такому разі на оцінювання направляють до завершення цього періоду;
- тимчасова непрацездатність, спричинена одним і таким самим захворюванням або станом, тривала з перервами, але загалом протягом 150 календарних днів протягом року, що підтверджено медичними висновками про тимчасову непрацездатність та/або листками непрацездатності у паперовій формі (на оцінювання направляють до завершення цього періоду);
- захворювання на туберкульоз (на оцінювання направляють через 10 місяців з дня, коли настала непрацездатність незалежно від безперервності);
- коли провели одну або кілька медичних інтервенцій чи встановили один або кілька діагнозів, відомості про що містяться в електронній системі охорони здоров’я за відповідними кодами: для медичних інтервенцій коди визначено відповідно до національного класифікатора НК 026:2021 «Класифікатор медичних інтервенцій» (додаток 1), для діагнозів – коди відповідно до національного класифікатора НК 025:2021 «Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я» (додаток 2);
- коли необхідно встановити ступінь втрати працездатності.
Коли направлятимуть на оцінювання, у медичній документації фіксуватимуть стійке обмеження життєдіяльності – ступінь обмеження здатності до самообслуговування, пересування, орієнтації, контролю за своєю поведінкою, спілкування, навчання, провадження трудової діяльності:
- 1 ступінь – помірний;
- 2 ступінь – виражений;
- 3 ступінь – значний.
Додаток 1 до критеріїв направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, який містить перелік та коди медичних інтервенцій, також виклали в новій редакції.
Постанова від 31.01.2025 № 112 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо функціонування електронної системи охорони здоров’я»
Затверджено зміни, які дозволять електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) здійснювати інформування пацієнтів через альтернативні канали.
Повідомлення від ЕСОЗ з кодом підтвердження, номером електронного е-рецепта або е-направлення невдовзі надходитимуть також у Дію або Viber як альтернатива для СМС-повідомлень.
Наразі фахівці ДП «Електронне здоров’я» та Національної служби здоров’я України (НСЗУ) проводять внутрішні тестування відправлення push-повідомлень від ЕСОЗ. Відповідні зміни внесено до постанови КМУ від 25.04.2018 № 411 «Деякі питання електронної системи охорони здоров’я».
Повідомлення, які будуть надходити в застосунок Дія та Viber:
- номер е-рецепта та код його погашення;
- код е-направлення до медичних фахівців;
- СМС-підтвердження, як-от підтвердження дозволу на доступ до даних, згода на обробку персональних даних, створення плану лікування тощо.
Push-повідомлення від ЕСОЗ у Дія та Viber запрацюють незабаром. Цей процес буде здійснюватися автоматично та прискорить доставку сповіщення в найбільш зручний для пацієнта спосіб. Також це дозволить уникнути збоїв у надсиланні СМС, пов'язаних з роботою мобільного оператора.
Як і раніше, пацієнти, які не мають телефона та зареєстровані в ЕСОЗ за скан-копіями документів, будуть отримувати інформаційну довідку. Така інформаційна довідка містить всю інформацію, необхідну, наприклад, для погашення е-рецепта чи отримання медичних послуг за е-направленням.
Для дітей та інший недієздатних пацієнтів процес також не зміниться – повідомлення, як і завжди, надходитиме одному з батьків або законному представнику через доступний канал інформування.
Постанова від 04.02.2025 № 117 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо спрощення здійснення деяких процедур у сфері будівництва»
Внесено зміни до:
1. Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 № 461.
2. Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 № 466. Зміни стосуються формування правових документів, що подаються в електронній формі через Реєстр будівельної діяльності електронної системи, та проведення їх моніторингу. Документи повинні формуватись у формі, придатній для сприйняття їх змісту, та містити відповідні відомості.
3. Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого постановою КМУ від 23.06.2021 № 681. Зміни стосуються підтвердження документів, пов’язаних із вчиненням дій з використанням Реєстру будівельної діяльності електронної системи.
4. Порядку присвоєння адрес об’єктам будівництва, об’єктам нерухомого майна, затвердженого постановою КМУ від 07.07.2021 № 690. Зазначено, що відповідні документи подаються виключно через електронний кабінет користувача Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
Постанова від 11.02.2025 № 143 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. № 346 і від 14 червня 2000 р. № 963»
Внесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам» та викладено в новій редакції Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затверджений постановою КМУ від 14.06.2000 № 963.
Відтепер усі педагогічні працівники закладів дошкільної освіти матимуть щорічну основну відпустку тривалістю 56 календарних днів.
Перелік посад педагогічних працівників доповнено новими найменуваннями. Зокрема, введено такі посади: заступник керівника закладу дошкільної освіти з організації освітнього процесу, керівник (завідувач) дошкільного підрозділу в інших закладах та установах.
Урегульовано термінологію щодо назв типів закладів освіти. До переліку педагогічних посад внесено посади, передбачені законодавством (наприклад, заступник директора з наукової роботи в науковому ліцеї, асистент викладача, асистент майстра виробничого навчання), визначено тривалість їхньої відпустки.
Постанова від 11.02.2025 № 144 «Про затвердження Правил торговельного обслуговування»
Затверджені Правила набудуть чинності після завершення воєнного стану, коли повністю запрацює оновлений ЗУ «Про захист прав споживачів».
У Правилах визначено загальні вимоги до торговельного обслуговування, а також основні вимоги до торговельних приміщень. Зокрема, встановлено, що на фасаді стаціонарного торговельного приміщення має розміщуватися вивіска із зазначенням його назви, а біля входу на видному місці –інформація про режим роботи. Суб’єкт господарювання зобов’язаний дотримуватися встановленого режиму роботи. У разі тимчасового припинення роботи для проведення планових санітарних заходів, ремонту, технічного переобладнання чи інших робіт суб’єкт господарювання зобов’язаний інформувати споживача не менш як за три дні про дату та строк, протягом якого не провадитиметься діяльність.
Також у документі визначено: вимоги до торговельного обслуговування; умови провадження торговельної та виробничо-торговельної діяльності; основні вимоги до торговельних приміщень.
Суб’єкт господарювання забезпечує:
- відповідність торговельного приміщення гігієнічним вимогам та вимогам з пожежної безпеки, а технічного стану торговельного приміщення та прилеглої до нього території, устаткування – вимогам нормативно-правових актів щодо зберігання, виробництва та продажу товарів, харчових продуктів та/або вироблених харчових продуктів, а також охорони праці;
- наявність куточка споживача або розміщення на будь-якому доступному місці QR-коду з визначеною Правилами інформацією. У разі розміщення QR-коду суб’єкт господарювання зобов’язаний на вимогу споживача надати для ознайомлення таку інформацію в паперовій формі;
- усунення перешкод для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;
- відведення на майданчиках для паркування (за наявності) не менш як 10% загальної кількості (але не менше ніж одне місце) місць для безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують особи з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю (поблизу входу до будівель і споруд, але не далі ніж 50 метрів), з позначенням таких місць відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою;
- супровід осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення (на їх прохання), зокрема з порушеннями зору, слуху, осіб, які користуються технічними та іншими засобами реабілітації;
- позачергове обслуговування осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та осіб, які їх супроводжують;
- сповіщення про надзвичайну ситуацію, яка виникла в торговельному приміщенні, через пристрої, адаптовані для сприйняття всіма особами з інвалідністю;
- доступність вебсайтів (за наявності) відповідно до вимог, визначених ДСТУ EN 301 549:2022 (EN 301 549 V3.2.1 (2021-03), IDT) «Інформаційні технології. Вимоги щодо доступності продуктів та послуг ІКТ».
Постанова від 11.02.2025 № 146 «Про затвердження Порядку проведення психофізіологічного дослідження із застосуванням поліграфа під час проведення спеціальної перевірки іноземців та осіб без громадянства»
Відповідно до затвердженого Порядку об’єктом дослідження є іноземець або особа без громадянства, який є кандидатом на заміщення посад осіб офіцерського складу, посад, що передбачають надання доступу до державної таємниці, або є кандидатом на інші посади, або проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах, Держспецтрансслужбі та Національній гвардії та не має медичних протипоказань для проведення дослідження.
Такі особи за їх письмовою згодою проходять психофізіологічне дослідження із застосуванням поліграфа. За ініціативою посадових осіб СБУ або командування військової частини за погодженням із СБУ під час дії контракту про проходження військової служби таке дослідження може проводитися в межах спеціальної перевірки іноземців.
Відмова від участі в психофізіологічному дослідженні із застосуванням поліграфа є підставою для відмови в прийнятті іноземця або особи без громадянства на військову службу.
Постанова від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році»
З 1 березня 2025 року, як і в попередні роки, буде проведено індексацію пенсій для всіх категорій пенсіонерів. У цьому році коефіцієнт індексації становитиме 11,5%. За таких умов середня пенсія в Україні зросте з 5789 грн до 6345 гривень.
Видатки на індексацію пенсій буде здійснено в межах видатків бюджету Пенсійного фонду України та коштів, передбачених у Держбюджеті України на пенсійне забезпечення на 2025 рік.
МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Наказ від 21.10.2024 № 402 «Про затвердження Правил технічної експлуатації систем газопостачання»
Затверджені Правила технічної експлуатації систем газопостачання встановлюють основні технічні та організаційні вимоги до експлуатації систем газопостачання природного газу з надлишковим тиском не більше ніж 1,2 МПа, технічного обслуговування димових і вентиляційних каналів комунально-побутових об’єктів, житлових і громадських будинків, організації виконання робіт та ведення технічної документації при експлуатації таких об’єктів.
► Наказ набув чинності 20 лютого 2025 року.
Докладніше про затверджені Правила читайте у статті М. Федоренка «Про нові Правила експлуатації систем газопостачання» на с. 19.
МІНІСТЕРСТВО ВНІТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Наказ від 18.02.2025 № 108 «Про внесення змін до типових навчально-тематичних планів та програм курсів спеціального навчання у сфері дорожнього перевезення небезпечних вантажів»
Внесено зміни до Типового навчально-тематичного плану і програм курсів спеціального навчання водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі (розрахований на 24 навчальні години з 8 темами) та Типового навчально-тематичного плану та програм курсів спеціального навчання уповноважених з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів автомобільними дорогами (розрахований на 40 навчальних годин з 10 темами).
Підготував Сергій Колесник