Моніторинг законодавства
10.01.2025ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування»
Метою прийняття акта є приведення законодавчих актів України у відповідність до Закону України від 21.09.2022 № 2620-ІХ «Про внесення змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”». Із прийняттям Закону № 2620-ІХ Фонд соціального страхування України та управління його виконавчої дирекції припинили діяльність, а функції у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та загальнообов’язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, з 1 січня 2023 року виконують Пенсійний фонд України та його територіальні органи. У зв’язку з цим внесено відповідні зміни до низки законодавчих актів України.
Ухваленим документом також надано право застрахованим особам на допомогу по тимчасовій непрацездатності (включно з доглядом за хворою дитиною), допомогу по вагітності та пологах, за основним місцем роботи та за сумісництвом.
Застрахованим особам, стосовно яких страхувальник не виконав обов’язків щодо нарахування та здійснення страхових виплат за страховими випадками у зв’язку з відсутністю можливості встановлення місцезнаходження такого страхувальника та/або внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного чи надзвичайного стану, страхові виплати призначатимуться за заявою, поданою до уповноваженого органу управління в паперовій або електронній формі, та здійснюються за місцем проживання/перебування застрахованої особи в порядку, встановленому КМУ.
Крім того, змінами до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» встановлено, що соціальні послуги потерпілому надаються та розраховуються з урахуванням результатів оцінювання потреб у таких послугах.
Соціальна послуга натуральної допомоги за рахунок коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування надається потерпілому шляхом виплати щомісячної грошової компенсації вартості заходів, необхідних для надання такої послуги, у порядку та розмірах, визначених КМУ.
Набрання чинності з 04.04.2025
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих осіб із числа учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України»
Учасники бойових дій з числа цивільних осіб, які на початку повномасштабного російського вторгнення стали на захист України, але не встигли офіційно оформитися до лав ЗСУ, МВС, Національної поліції, Національної гвардії, СБУ, Держприкордонслужби або до інших військових формувань чи правоохоронних органів, отримають соціальні гарантії, зокрема пенсійне забезпечення, на рівні з військовослужбовцями. A родини загиблих Захисників і Захисниць України із числа добровольців матимуть можливість отримувати пенсії по втраті годувальника на рівні з родинами загиблих військовослужбовців.
Новий закон стосується:
- учасників бойових дій з-поміж цивільних осіб, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у захисті країни – їм призначатимуться пенсії нарівні з військовослужбовцями строкової служби;
- членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в захисті країн – призначатимуться пенсії в разі втрати годувальника нарівні з членами сімей військовослужбовців строкової служби;
- учасників бойових дій з-поміж цивільних осіб – призначатимуться дострокові пенсії за віком учасникам бойових дій.
Документ розроблено за безпосередньої участі фахівців Мінветеранів та провідних ветеранських громадських організацій.
Набрання чинності з 04.04.2025
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи»
Передбачено, що з 01.01.2025 медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) буде замінено експертними командами у кластерних та надкластерних лікарнях, які проводитимуть оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до міжнародних критеріїв, у тому числі встановлюватимуть інвалідність.
Закон передбачає такі зміни:
- оцінювання проводитимуть в електронній системі;
- команди формуватимуться автоматично за принципом випадковості, а дані лікарів і пацієнтів залишатимуться прихованими до моменту оцінювання;
- рішення експертних команд можна буде оскаржити у Центрі оцінювання функціонального стану;
- статистичні дані оцінювання оприлюднюватимуть для громадського моніторингу та запобігання корупції.
Водночас усі довідки та документи, видані МСЕК до 01.01.2025, залишаються чинними. Вони й надалі будуть підставою для отримання соціальних гарантій, прав, пільг, пенсій, компенсацій та інших виплат протягом визначеного терміну дії.
ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ
Указ № 817/2024 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 5 грудня 2024 року “Щодо протидії загрозам національній безпеці України у сфері охорони здоров’я в особливий період”»
РНБО дала Кабміну доручення прийняти в місячний строк рішення щодо додаткового нормативно-правового врегулювання встановлення на період дії воєнного стану заборони на призначення осіб з медичною освітою на немедичні посади військової служби, якщо вони самі не виявили такого бажання.
Також доручено переглянути умови бронювання військовозобов’язаних медиків у закладах охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, що мають статус неприбуткових і надають медичні послуги за програмою державних гарантій. Зокрема, ідеться про зняття обмежень щодо кількості військовозобов’язаних працівників, що можуть бути заброньовані в закладах охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, закладах громадського здоров’я, установах, що здійснюють діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, центрах крові, незалежно від військово-облікової спеціальності.
Одним із ключових напрямів визначено цифровізацію процесів у сфері охорони здоров’я. Усі відомчі медичні заклади мають бути зареєстровані в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ), а військово-медичні заклади мають активізувати впровадження медичної інформаційної системи, впроваджувати обов’язковий електронний облік поранених і травмованих військовослужбовців, а також механізм електронних направлень до цивільних медичних закладів.
Особливу увагу заплановано приділити поліпшенню реабілітаційної допомоги для військових. Продовжиться впровадження сучасних стандартів лікування, які охоплюють фізичну терапію, ерготерапію, терапію мови і мовлення, протезування та використання технічних засобів реабілітації. Ідеться про меддопомогу у гострий, післягострий та довготривалий періоди як у стаціонарних, так і в амбулаторних умовах. Рішення спрямоване на забезпечення мультидисциплінарного підходу до реабілітації військовослужбовців.
Передбачається поліпшення організації системи крові: вдосконалення процесів заготівлі, тестування, переробки, зберігання та розподілу компонентів донорської крові.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Розпорядження від 05.12.2024 № 1222-р «Про створення державної установи «Офіс перекладів»
Таку установу буде створено для ефективного перекладу нормативно-правових документів, пов’язаних з виконанням євроінтеграційних зобов'язань України, зокрема у контексті підготовки України до вступу в ЄС.
Ключовим завданням Офісу перекладів стане переклад з англійської на українську мову актів права ЄС (acquis ЄС) у межах переговорного процесу про вступ України до Європейського Союзу, а також переклад актів національного законодавства з української на англійську.
Постанова від 10.12.2024 № 1399 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 62 і від 4 грудня 2019 р. № 1186»
Оновлено додаток до Технічного регламенту безпеки машин. Відтепер кольори та сигнали безпеки, що їх використовують на робочих місцях машин, повинні відповідати Мінімальним вимогам до забезпечення знаками безпеки та здоров’я на роботі, затвердженим наказом Мінекономіки від 09.03.2023 № 1268.
Оновлено визначення рівня звукової потужності (LWA), вилучено посилання на ДСТУ ENISO 3746:2018.
Органи державного ринкового нагляду в разі вилучення обладнання з ринку мають інформувати про це органи державного ринкового нагляду держав – членів ЄС.
Технічний регламент шумового випромінювання доповнено розділом «Використання обладнання», згідно з яким обладнання не можна модифікувати в способи, які не встановлено в цьому Технічному регламенті.
Назву додатка 2 «Примірна структура декларації про відповідність» до Технічного регламенту шумового випромінювання змінено на «Мінімальні вимоги до змісту декларації про відповідність». Крім того, у новій редакції викладено:
- додаток 3 «Методики вимірювання шумового випромінювання у навколишнє середовище від обладнання, що використовується ззовні приміщень»;
- додаток 10 «Таблиця відповідності положень Директиви 2000/14/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 8 травня 2000 року щодо наближення законів держав-членів стосовно шумового випромінювання у довкіллі шляхом використання обладнання на відкритому повітрі та Технічного регламенту шумового випромінювання у навколишнє середовище від обладнання, що використовується ззовні приміщень».
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Наказ від 19.11.2024 № 773 «Про затвердження Порядку інформування про виникнення аварії на об’єкті підвищеної небезпеки»
Затверджений Порядок визначає механізм та обсяг надання юридичними особами та фізичними особами – підприємцями, які експлуатують (планують експлуатувати) хоча б один об’єкт підвищеної небезпеки (далі – оператор), інформації про факт виникнення порушення робочого стану джерела небезпеки, що призвело до виникнення аварії на об’єкті підвищеної небезпеки (далі – ОПН).
У додатку до Порядку надано форму Повідомлення про факт виникнення порушення робочого стану джерела небезпеки, що призвело до виникнення аварії (далі – Повідомлення).
Порядком встановлено, що в разі порушення робочого стану джерела небезпеки, що призвело до виникнення аварії на ОПН:
- оператор або його посадова особа після локалізації аварії до утворення комісії з розслідування аварії в письмовій формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису або вдосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, за допомогою системи електронної взаємодії органів виконавчої влади або електронної пошти інформує ДСНС або її територіальний орган за місцезнаходженням ОПН про аварію шляхом надсилання Повідомлення;
- ДСНС або її територіальний орган негайно (протягом 10 хв) визначає кандидатури представників, які входитимуть до складу комісії, та повідомляє про це Оператора.
Оператор не пізніше наступного дня після виникнення аварії відповідним наказом утворює комісію у складі, визначеному п. 5 Порядку розслідування аварій на об’єктах підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 08.09.2023 № 965.
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Наказ від 13.12.2024 № 27 751 «Про затвердження Зміни № 14 до національного класифікатора ДК 003:2010»
За пропозицією МОЗ осучаснено вісім назв посад у сфері охорони здоров’я та внесено нові назви професій: «Нутриціолог», «Професіонал з медичної статистики».
За ініціативою Національної поліції Класифікатор доповнено новим класифікаційним угрупованням «Слідчі (поліція)». До нього віднесли шість назв слідчих поліцейських: «Слідчий (поліція)», «Старший слідчий в особливо важливих справах», «Слідчий-криміналіст (поліція)» та інші.
52 професії приведено у відповідність до законодавства у сфері правосуддя, судоустрою та прокуратури – за пропозицією Офісу Генерального прокурора, Верховного Суду, Вищої ради правосуддя та Асоціації правників України. Зокрема, назву посади «Юрисконсульт» змінено на «Юрисконсульт (радник юридичний)».
Ще 18 професій приведено у відповідність до законодавства у сфері медіа – за пропозицією Державного комітету телебачення і радіомовлення України. Зокрема, внесено нові назви «Автор текстів (копірайтер)», «Автор промов» та «Відеограф».
Також внесено нові назви професій:
- за ініціативи Міністерства економіки – «Майстер з експлуатації та ремонту роботизованих та мехатронних систем»;
- Державної служби з надзвичайних ситуацій – «Оператор Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту»;
- Міністерства розвитку громад та територій – «Агент станційний», «Оператор при черговому по району (на залізничному транспорті)»;
- Міністерства молоді та спорту – «Менеджер (управитель) спортивної діяльності»;
- Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації – 4 назви професій сфери захисту та стійкості критичної інфраструктури, серед яких «Аналітик з оцінки ризиків, загроз та стану захищеності об’єктів критичної інфраструктури» та «Фахівець із захисту та стійкості об’єктів критичної інфраструктури».
На сьогодні Класифікатор професій містить 9180 професійних назв робіт (професії, посади, заняття), які систематизовані у професійні групи, залежно від характеру, складності виконуваних робіт, кваліфікації (рівня освіти, спеціалізації), за ієрархією Міжнародної стандартної класифікації занять (International Standard Classification of Occupations).
МІНІСТЕРСТВО У СПРАВАХ ВЕТЕРАНІВ УКРАЇНИ
Наказ від 10.12.2024 № 456 «Про затвердження Критерію, за яким здійснюється визначення підприємств, установ, організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері соціального захисту ветеранів та членів їх сімей»
Згідно з наказом відповідний критерій один: підприємство, установа, організація визначаються такими, що мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері соціального захисту ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей таких осіб і членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, у разі якщо належать до сфери управління Міністерства у справах ветеранів України.
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
Наказ від 29.11.2024 № 200 «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань праці на 2025 рік»
До Річного плану перевірок включено 18 747 підприємств. Заплановано здійснити державний нагляд та контроль у сферах гігієни праці; законодавства про працю; законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю; охорони праці; у гірничому нагляді; підприємств, які провадять діяльність з виробництва вибухових матеріалів промислового призначення за переліком, що визначений КМУ та підлягає ліцензуванню.
Перевірятимуть додержання роботодавцями законодавства про працю та про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю. До Плану в цій частині заходів держнагляду/контролю включили 5149 роботодавців.
Строк перевірки становить від 4 до 10 днів.
Постановою КМУ від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» впроваджено мораторій на проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану.
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
Постанова від 04.12.2024 № 144 «Про внесення змін до Положення про особливості укладення договорів страхування зі споживачами»
Нацбанк установив порядок підписання договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, укладеного у формі електронного документа. Регулятор роз’яснив, що відповідний договір, укладений у формі електронного документа, або його індивідуальна частина повинен (повинна) містити:
1) електронний підпис споживача з урахуванням вимог законодавства України;
2) кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи страховика або страхового посередника із кваліфікованою електронною позначкою часу (якщо використання іншого виду підпису не передбачено договором страхування, що є першим, основним або яким встановлюються ділові відносини).
Крім того, встановлено вимоги щодо заборони надання споживачу паперової або електронної копії договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та додатків до нього замість оригінального примірника такого договору та додатків до нього.
Зазначені вимоги спрямовані на підвищення безпеки, прозорості та дотримання вимог Цивільного кодексу щодо письмової форми правочину під час укладення договору обов’язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів у формі електронного документа.
► Постанова набере чинності з 1 липня 2025 року.
Підготував Сергій Колесник