Редакція журналу «Охорона праці»

Моніторинг законодавства

05.12.2024

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Закон «Про облік інформації про шкоду, завдану особистим немайновим правам фізичних осіб внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України» (ухвалено 20.11.2024, реєстр. № 10256)

Закон передбачає створення Системи обліку інформації про шкоду, завдану особистим немайновим правам фізичних осіб внаслідок агресії російської федерації проти України.

У Системі обліку буде зібрано інформацію про:

  • постраждалих осіб, особистим немайновим правам яких завдано шкоди внаслідок: смерті; зникнення особи безвісти; залишення дитини без піклування батьків; травми чи ушкодження здоров’я; сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом; катування, ув’язнення, полону; торгівлі людьми; примусової праці; примусового переміщення, депортації, викрадення, евакуації; втрати доступу до медичної допомоги, медичних послуг, соціальних послуг, освітніх послуг тощо;
  • завдану шкоду;
  • вжиті заходи підтримки постраждалих осіб та обсяг видатків державного та місцевих бюджетів, бюджетів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, здійснених для їхнього вжиття.

Держателем Системи обліку інформації про шкоду визначено Міністерство соціальної політики.

Інформація включатиметься до Системи обліку з метою надання постраждалим особам інформації про завдану їм шкоду, яка консолідована в Системі з інших публічних електрон­них реєстрів та інформаційних систем, яку вони можуть використати, зокрема, з метою захисту своїх прав та законних інтересів у визначений законодавством спосіб, а також з метою визначення необхідних видів і обсягів заходів підтримки постраждалих осіб.

Наповнення Системи обліку інформації про шкоду здійснюватиметься автоматично шляхом отримання необхідної інформації в порядку електронної інформаційної взаємодії з інформаційних і довідкових систем, реєстрів, банків даних та баз даних, розпорядниками яких є державні органи, а також шляхом отримання інформації від постраждалої особи або її законного представника про шкоду її особистим немайновим правам.

Крім того, відповідно до Закону створюється окремий Реєстр відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією російської федерації проти України. Держателем цього Реєстру буде Міністерство юстиції.

Закон від 29.10.2024 № 4030-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи»

Документ покликаний запровадити норми, які захищають права людини під час проходження медико-соціальної експертизи (докладно читайте на с. 7 Додатка до журналу № 12/2024).

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

Постанова від 25.10.2024 № 1211 «Про внесення змін до критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державною екологічною інспекцією»

Внесено зміни до відповідних Критеріїв, затверджених постановою КМУ від 06.03.2019 № 182. Зокрема, перелік ризиків настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів доповнено такими ризиками:

  • нездійснення заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами;
  • пошкодження родовищ корисних копалин, які виключають повністю або суттєво обмежують можливість їх подальшої експлуатації;
  • порушення встановленого порядку управління відходами видобувної промислово­сті, що утворилися внаслідок проведення розвідувальних робіт;
  • порушення вимог екологічної безпеки під час поводження з хімічними джерелами струму;
  • порушення правил генетично-інженерної діяльності;
  • порушення вимог законодавства у сфері моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів та озоноруйнівних речовин;
  • проведення операцій з поводження з контрольованими речовинами без набуття відповідного статусу оператора;
  • відсутність маркування контрольованих речовин, товарів та обладнання;
  • неусунення витоків контрольованих речовин упродовж 14 днів;
  • розміщення контрольованих речовин в одноразових контейнерах;
  • розміщення на ринку первинних озоноруйнівних речовин.

Постанова від 29.10.2024 № 1232 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321»

Внесено зміни до Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, їх переліку, затверджених постановою КМУ від 05.04.2012 № 321. Зміни ініційовано Міністерством соціальної політики з урахуванням пропозицій Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Передбачено спрощення процесу заміни приймальної гільзи протезу (куксоприймача – важливої деталі для забезпечення комфорту та ефективності використання протезу). Унормовано питання компенсації за самостійне придбання певних засобів реабілітації для окремих категорій осіб (зокрема, для осіб з порушенням слуху та зору, для працівників критичної інфраструктури; громадян, що ­постраждали від військових дій).

Постанова від 08.11.2024 № 1276 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317»

Внесено зміни до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2009 № 1317 ((докладно читайте на с. 7 Додатка до журналу № 12/2024).

Постанова від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи»

Визначено новий порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, який замінює процес медико-соціальної експертизи (МСЕ). Частина норм набрали чинності 26.11.2024, частина запрацює з нового року (докладно читайте на с. 7 Додатка до журналу № 12/2024).

Постанова від 19.11.2024 № 1321 «Про затвердження Примірного положення про центр допомоги врятованим»

Примірне положення визначає основні принципи, завдання та функції, а також порядок утворення та організації діяльності центру допомоги врятованим (далі – Центр) для надання допомоги особам, яким унаслідок воєнних дій, збройного конфлікту, тимчасової окупації території України, надзвичайної ситуації природного чи техногенного характеру завдано фізичної, психологічної або економічної шкоди, та особам, які внаслідок зазначених обставин зазнали страждань, зокрема від сексуального насильства, пов’язаного із збройним конфліктом.

Центр утворюється місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями, іноземними неурядовими організаціям та діє на підставі положення, яке розробляється на основі цього Примірного положення. Центр очолює керівник, якого призначає на посаду засновник центру відповідно до законодавства про працю.

Право на отримання послуг у Центрі мають особи, які є громадянами України, іноземцями або особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, на підставі поданих заяв. Функціонування центру може бути поширено на кілька територіальних громад відповідно до ЗУ «Про співробітництво територіальних громад».

На кожну постраждалу особу формується особова справа в електронній та/або паперовій формі. Тривалість періоду надання допомоги постраждалим особам або ведення випадку (кейс-менеджменту) залежить від їх індивідуальних потреб. Ведення випадку (кейс-менеджмент) не застосовується в разі надання послуг одноразово, екстрено (кризово), під час надання першої психологічної допомоги.

Центр повинен враховувати потреби осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Наказ від 20.11.2024 № 1946 «Про затвердження Переліку рекомендованих інструментів оцінювання функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я особи»

Перелік розроблено з метою організації ведення медичних записів з урахуванням моделі Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я та національного класифікатора НК 030:2022 «Класифікатор функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я», затвердженого наказом Міністерства економіки України від 09.04.2022 № 810.

Затверджений Перелік складається з 22 категорій інструментів оцінювання функціонування осіб, які потребують реабілітації, зокрема, при церебральному паралічі, розсіяному склерозі, ураженнях нервової системи, травмі спинного мозку, гострому мозковому інсульті, травмі головного мозку, гострому запальному артриті, анкілозивному спондиліті, хронічному поширеному болю, болю в попереку, м’язово-скелетних ураженнях, остеоартриті, остеопорозі, ревматоїдному артриті, обструктивних захворюваннях легень, кардіореспіраторних станах, ішемічній хворобі серця, ураженнях кисті.

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВЯ, МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ

Наказ МОЗ України, МВС України від 24.09.2024 № 1635/644 «Про затвердження Змін до Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів»

Визначено порядок проведення медичного огляду кандидатів у водії – осіб з інвалідністю та осіб з обмеженнями повсякденного функціонування, які мають порушення опорно-рухового апарату. Зазначено, що інформацію про осіб, що використовують такі допоміжні засоби реабілітації, як ортези, протези, засоби корекції (захисту) зору, засоби корекції слуху, а також інформацію щодо застосування відповідних пристосувань транспортного засобу потрібно вносити до Медичної довідки у графу «Обмеження». Відомості про проведені медичні обстеження таких кандидатів у водії повинні вноситися до Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я.

Наказ доповнено новим додатком, який містить таблиці «Медичні показання та обмеження до керування транспортними засобами» та «Типові пристосування транспортного засобу», що стосуються допуску до керування транспортним засобом осіб з інвалідністю та осіб з обмеженнями повсякденного функціонування.

ДЕРЖАВНА РЕГУЛЯТОРНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

Наказ від 14.11.2024 № 257 «Про затвердження Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на 2025 рік»

Керуючись положеннями ст. 5 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Державна регуляторна служба (далі – ДРС) щороку затверджує План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) (План на 2025 рік можна переглянути за посиланням https://inspections.gov.ua).

Нагадаємо, що відповідно до постанови КМУ від 13.03.2022 № 303 в Україні припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, введеного Указом Президента від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». На період дії воєнного стану органи державного нагляду (кон­тролю) здійснюють позапланові заходи державного нагляду (контролю) на підставі вимог, зазначених у п. 2 постанови КМУ від 13.03.2022 № 303 (за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов’язань України), за винятком окремих органів, чиї повноваження визначені іншими пунктами цієї постанови.

Підготував Сергій Колесник

Редакція Редакція журналу «Охорона праці»