Моніторинг законодавства
11.11.2024ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розмежування повноважень центральних органів виконавчої влади у сферах промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, державного гірничого нагляду, державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення»
Внесено зміни до ЗУ «Про поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення», ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», ЗУ «Про дорожній рух», ЗУ «Про рекламу».
Передаються іншим органам виконавчої влади такі функції Держпраці:
- реєстрації та обліку великотоннажних транспортних засобів та інших технологічних транспортних засобів – до МВС:
- контролю за дотриманням законодавства про рекламу (щодо змісту реклами про вакансії ) – до Держпродспоживслужби.
Термін «промислова безпека» більше не використовуватиметься в ЗУ «Про охорону праці».
У ЗУ «Про поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення» йдеться про створення окремого центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері поводження з вибуховими матеріалами.
Повноваження Держпраці у сфері гірничого нагляду будуть надані центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного гірничого нагляд (ст. 24, 54 Кодексу України про надра).
Страховими експертами з охорони праці можуть бути особи з вищою спеціальною освітою за фахом спеціаліста з охорони праці або вищою освітою за спеціальністю «Ерготерапія», або особи з вищою технічною чи медичною освітою, які мають стаж роботи на підприємстві не менше трьох років та відповідне посвідчення (не конкретизовано, що таке посвідчення видається Держпраці) (ст. 45 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Відповідно до змін, внесених до ст. 46 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», Держпраці відтепер не виконуватиме низку функцій, зокрема не буде:
- опрацьовувати за участю міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, уповноваженого органу управління, всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців і професійних спілок проєкти загальнодержавної програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища та контролювати її виконання; брати участь у розробленні та виконанні інших державних і галузевих програм;
- проводити технічне розслідування обставин і причин виникнення аварій, пов’язаних з використанням газу в побуті (з метою дотримання принципу неприпустимості дублювання повноважень органів державного нагляду (контролю) з одного й того самого питання);
- брати участь у розслідуванні обставин і причин аварій, розкрадання та втрат вибухових матеріалів, приймати за матеріалами таких розслідувань відповідні рішення, брати участь спільно з представниками інших органів виконавчої влади у комісіях з розслідування нещасних випадків на виробництві.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів у зв’язку з прийняттям Закону України "Про адміністративну процедуру"»
Ухвалений Закон має на меті привести законодавчі акти України у відповідність до ЗУ «Про адміністративну процедуру», що усуне суперечності між ними та наблизить українське законодавство до стандартів ЄС. Крім того, реалізація Закону суттєво спростить провадження господарської діяльності, зробить правила її здійснення більш чіткими та прозорими.
Внесено зміни до всіх базових кодексів, законів України, зокрема й до законодавчих актів, що регулюють питання безпеки праці. Ось деякі з таких змін:
► У Кодексі цивільного захисту України передбачено, що підставою для відмови у видачі свідоцтва про атестацію аварійно-рятувальної служби, служби медицини катастроф є: надання суб’єктом атестації документів, необхідних для одержання свідоцтва про атестацію, не в повному обсязі після залишення заяви без руху; а також виявлення в документах, поданих суб’єктом атестації, недостовірних відомостей, за умови, що суб’єкту атестації було надано можливість усунути недоліки в поданій заяві і додати документи та відомості, зазначені в повідомленні про залишення заяви без руху, але суб’єкт атестації не усунув визначені недоліки.
► З Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затвердженого ЗУ «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», вилучено «Дозвіл на виготовлення документів страхового фонду, виробництво технічних засобів оброблення інформації і технологічного оснащення, що має відповідати вимогам технічного захисту інформації з обмеженим доступом», а до Переліку документів дозвільного характеру віднесено дозвіл (ордер) відповідно до ЗУ «Про благоустрій видалення зелених насаджень населених пунктів» (п. 144-1).
► У ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачено подання інформації як в електронній, так і в паперовій формі.
► У ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» визначено поняття «недостовірні дані» – це інформація, яка надана до органу ліцензування здобувачем ліцензії або ліцензіатом у підтвердних документах, що не відповідає його фактичному стану на момент подання таких документів, при цьому не вважаються недостовірними дані, підстава наведення яких суб’єктом господарювання не могла бути для нього завідомо неналежною (п. 12 ст. 1). Зазначено, до дія цього Закону не поширюється на ліцензування таких видів господарської діяльності:
- на ринку природного газу, що здійснюється відповідно до ЗУ «Про ринок природного газу», ЗУ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»;
- транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом, що здійснюється відповідно до ЗУ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»;
- централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, ліцензування якої здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до ЗУ «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», ЗУ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»;
- виробництво теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами, постачання теплової енергії, ліцензування якої здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до ЗУ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»;
► До ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» внесено зміни, що стосуються ст. 26-1 щодо видачі дозволу на порушення об’єктів благоустрою та ст. 28 щодо видачі дозволу (ордера) на видалення зелених насаджень.
► У ЗУ «Про акредитацію органів з оцінки відповідності» зазначено, що моніторинг відповідності вимогам до національного органу України з акредитації здійснюється у строк, що не перевищує 60 робочих днів з дня його початку без урахування строку, необхідного для вжиття відповідних коригувальних заходів за результатами такого моніторингу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку, та/або національним органом України з акредитації.
► Внесено відповідні зміни до ЗУ «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» тощо.
Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері захисту рослинного світу, лісокористування та протидії незаконному обігу деревини»
Удосконалено Кримінальний кодекс України (далі – КК України) та Кодекс України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) у частині притягнення до відповідальності за порушення правил вирубування, а так само пошкодження чи знищення дерев або чагарників, що дозволить більш ефективно застосувати відповідні положення законодавства на практиці, зокрема задля забезпечення дотримання принципу диференціації покарань за правопорушення різної тяжкості.
Закон доповнює КУпАП новою статтею 652, яка передбачає встановлення адміністративної відповідальності за незаконне перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини без документів, які підтверджують законність походження дерев, чагарників або деревини, або з такими документами, які підроблено, одержано незаконним шляхом або які містять завідомо неправдиві відомості. Такі порушення каратимуться накладанням штрафу на громадян у розмірі від 510–15 300 грн, на посадових осіб – від 3400–15 300 грн.
Крім того, зазначений Закон доповнює КК України новою статтею 2461, яка передбачає встановлення кримінальної відповідальності за незаконне перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини без документів, які підтверджують законність походження дерев, чагарників або деревини, або з такими документами, які підроблено, одержано незаконним шляхом або які містять завідомо неправдиві відомості, вчинене у значному розмірі. Такі порушення каратимуться накладанням штрафу від 34000–51 000 грн або обмеженням волі на строк до трьох років.
Реалізація Закону дозволить забезпечити ефективний правовий захист довкілля від незаконного вирубування, пошкодження або знищення дерев чи чагарників, їх незаконного обігу.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Постанова від 20.09.2024 № 1074 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань використання захисних споруд цивільного захисту»
Ухвалена постанова передбачає:
- поліпшення захисту населення в мирний час та в особливий період за рахунок розширення можливостей створювати фонд захисних споруд цивільного захисту органами державної влади, місцевого самоврядування, бізнесом та іншими організаціями;
- встановлення порядку розміщення первинних (мобільних) укриттів на місцевості з метою захисту населення в місцях масового скупчення, а також обов’язковості їх сертифікації;
- визначення порядку включення до складу та виключення із фонду захисних споруд цивільного захисту первинних (мобільних) укриттів;
- визначення можливості створення захисних споруд цивільного захисту (споруд подвійного призначення) в наявних об’єктах різного призначення, які відповідають технічним та іншим вимогам, шляхом проведення технічної інвентаризації;
- можливості для реконструкції об’єктів різного призначення під захисні споруди цивільного захисту (споруди подвійного призначення);
- поширення положень відповідного порядку на органи державної влади, місцевого самоврядування, бізнес та інші організації з метою створення умов для забезпечення ними захисту власних працівників;
- встановлення особливостей будівництва захисних споруд цивільного захисту (споруд подвійного призначення), що прийняті в експлуатацію до 2023 року, з урахуванням вірогідності технічної неможливості або економічної недоцільності приведення їх у відповідність до нових будівельних норм (ДБН В.2.2-5:2023);
- визначення окремих особливостей планування та проведення комплексних, контрольних та позапланових обстежень об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, які передбачені ч. 15 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України.
Постанова від 24.09.2024 № 1094 «Про внесення змін до переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію»
З відповідного Переліку вилучено роботи з технічного переоснащення. Тож відтепер потрібні документи, що дають право на виконання таких робіт та після закінчення яких об’єкт підлягає прийняттю в експлуатацію в установленому порядку. Зокрема, це стосується технічного переоснащення:
- внутрішньобудинкових інженерних систем;
- залізничного транспорту;
- електричних мереж напругою не вище 10 кВ;
- об’єктів Служби зовнішньої розвідки, Служби безпеки України, закупівля яких становить державну таємницю на час дії воєнного стану в України;
- об’єктів, які виконуються безпосередньо на території військових частин (підрозділів), установ та організацій Збройних Сил та становлять державну таємницю.
Постанова від 11.10.2024 № 1157 «Про затвердження Порядку фіксації заходів державного нагляду (контролю) у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією чи окремих дій технічними приладами і засобами, що мають функції фото- та/або відеозйомки, аудіо- та/або відеозапису»
Затверджений Порядок визначає механізм фіксації посадовими особами Держекоінспекції, Держпраці, Держпродспоживслужби заходів державного нагляду (контролю) чи інших окремих дій у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією шляхом використання технічних засобів (портативного відеореєстратора, безпілотного повітряного судна (дрона), карти пам’яті (флеш-карти), фото- та відеокамери тощо, а також механізм зберігання, експорту та видалення цих результатів фіксації.
Передбачено ведення Журналу обліку видачі та приймання технічних приладів і засобів та Журналу експорту та видалення фото- та/або відеозйомки, аудіо та/або відеозапису.
Кожному технічному засобу присвоюється інвентарний номер, який відображається в журналі обліку, що ведеться та зберігається у відповідальної особи. Результати фіксації є складовою частиною матеріалів відповідного заходу державного нагляду (контролю) і повинні зберігатися разом з такими матеріалами до завершення справи.
Визначено, що строк зберігання результатів фіксації становить 120 діб, а в разі використання їх в межах адміністративних, кримінальних чи дисциплінарних проваджень – до завершення таких справ з урахуванням строків оскарження підприємством рішень органів державного нагляду (контролю).
Постанова від 15.10.2024 № 1171 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо уточнення процедури надання особам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України»
Внесено зміни до Порядків, затверджених постановами КМУ від 08.09.2015 № 685 та від 23.09.2015 № 740, а саме стосуються процедури надання особам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України. Змінами врегульовано, зокрема, процес подання такої заяви в паперовій та електронній формі. Відтепер це можна зробити за місцем своєї реєстрації, звернувшись до місцевого структурного підрозділу з питань ветеранської політики, у тому числі поштою, або через ЦНАП. Передбачено надання додаткової інформації – про наявність (відсутність) судимості. Крім того, змінами визначено перелік органів, до яких місцевий структурний підрозділ з питань ветеранської політики робить запит на витребовування документів у разі їх відсутності в заявника. Форми заяв викладено в новій редакції.
Постанова від 22.10.2024 № 1195 «Про внесення змін до пункту 5 Порядку виплати грошової компенсації за невикористані дні відпусток членам сімей військовослужбовців та поліцейських у разі їх загибелі (смерті)»
Для визначення грошової компенсації членам сімей військовослужбовців та поліцейських за невикористані дні щорічної основної відпустки та додаткових відпусток у році їх загибелі (смерті) застосовується встановлена кількість календарних днів відпустки:
військовослужбовцям: основна відпустка – від 30 до 45 календарних днів залежно від вислуги років; додаткова відпустка – від 2 до 15 календарних днів залежно від місця служби та посади;
поліцейським: основна відпустка – 30 календарних днів; додаткова відпустка – від 1 до 15 календарних днів, залежно від вислуги років.
Це стосується військовослужбовців ЗСУ, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міноборони, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, Держспецтрансслужби та поліцейських Національної поліції.
Постанова від 22.10.2024 № 1198 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо організації надання реабілітаційної допомоги в Україні»
1. Внесено такі зміни до Порядку організації надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я, затвердженого постановою КМУ від 03.11.2021 № 1268:
- Кількість годин реабілітації на добу в стаціонарному відділенні після гострої та довготривалої реабілітації (крім відділень, які надають допомогу дітям віком до трьох років) є результатом множення значення кількості осіб, які потребують одночасного отримання реабілітаційної допомоги, на три (мінімальна кількість годин реабілітації особи, яка потребує реабілітації, на добу для забезпечення високого рівня реабілітаційної допомоги).
- Реабілітаційна допомога розпочинається після отримання інформованої згоди особи, яка потребує реабілітації, та надається в мобільному режимі або в палатах гострої реабілітації у закладах охорони здоров’я.
- Реабілітаційні сесії протягом робочого дня асистента фізичного терапевта та асистента ерготерапевта на повну ставку (під час надання реабілітаційної допомоги в стаціонарних та/або амбулаторних умовах) становлять не більше семи годин реабілітації.
2. Внесено зміни до Типового положенні про мультидисциплінарну реабілітаційну команду, затвердженого постановою КМУ від 03.11.2021 № 1268.
Зокрема, зазначено, що до 1 січня 2028 року посаду протезиста-ортезиста можуть займати особи, які пройшли післядипломну спеціалізацію в закладі вищої освіти, який має ліцензії на провадження освітньої діяльності на другому (магістерському) рівні вищої освіти за освітньою програмою «Протезування-ортезування» спеціальності «Технології медичної діагностики та лікування» та на здійснення післядипломної освіти за спеціальністю «Технології медичної діагностики та лікування» і в межах якої пройшли атестацію на визначення рівня знань та практичних навичок у формі іспиту.
3. Внесено зміни до Державного типового плану реабілітації осіб з обмеженнями повсякденного функціонування, затвердженого постановою КМУ від 16.12.2022 № 1462. Зокрема, зазначено:
- Призначення допоміжних засобів реабілітації дорослим особам, що отримують реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах, з метою їх безоплатного користування здійснюється відповідно до переліку, встановленого додатком 2.
- Призначення допоміжних засобів реабілітації дітям віком до трьох років та віком від трьох років, що отримують реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах, здійснюється згідно з відповідними табелями матеріально-технічного оснащення.
4. Внесено зміни до Порядку забезпечення осіб з обмеженнями повсякденного функціонування медичними виробами, в тому числі допоміжними засобами реабілітації, затвердженого постановою КМУ від 16.12.2022 № 1462. Зокрема, зазначено:
- Дітям віком до трьох років, яким надається реабілітаційна допомога в амбулаторних умовах у разі, коли обмеження функціонування є тимчасовим, допоміжні засоби реабілітації надаються для тимчасового користування в кабінетах асистивних технологій реабілітаційних відділень, підрозділів закладів охорони здоров’я або амбулаторних реабілітаційних закладів згідно з відповідним табелем матеріально-технічного оснащення.
- Для надання реабілітаційної допомоги особам, які потребують первинного протезування і ортезування, до складу мультидисциплінарної реабілітаційної команди обов’язково залучається протезист-ортезист.
5. Викладено в новій редакції додаток «Форма індивідуального реабілітаційного плану» до Положення про індивідуальний реабілітаційний план, порядок його фінансування та реалізації, затвердженого постановою КМУ від 16.12.2022 № 1462.
Довідково. Усі послуги з реабілітації є безоплатними та повністю покриваються НСЗУ у межах Програми медичних гарантій.
Стаціонарна реабілітаційна послуга за одним напрямом реабілітації має тривати мінімум 14 днів із тривалістю процедур від трьох годин на день. За двома напрямами та більше – понад 21 день. Амбулаторна ж реабілітація передбачає понад 14 днів інтенсивних занять, що мають тривати понад годину на добу.
Кожен пацієнт, залежно від важкості травми, може отримати від 2 до 8 реабілітаційних циклів упродовж року.
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Наказ від 01.08.2024 № 19496 «Про затвердження Порядку опрацювання рекомендацій за результатами верифікації надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні»
Визначено механізм опрацювання регіональними центрами зайнятості рекомендацій за результатами проведеної Міністерством фінансів України верифікації державних виплат на оплату праці за кожну працевлаштовану особу з числа внутрішньо переміщених осіб (зокрема, тих працівників, які отримали довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи після працевлаштування) унаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні.
Центр зайнятості формує запит в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу на відповідність повідомленої роботодавцем інформації даним, що обробляються стосовно нього та працевлаштованої внутрішньо переміщеної особи в інформаційно-аналітичній платформі, та в режимі реального часу отримує підтвердження відповідності наданої роботодавцем інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір компенсації витрат, або рекомендацію щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності.
За результатами опрацювання рекомендацій центри зайнятості приймають рішення про надання / відмову в наданні компенсації витрат роботодавцю.
У разі виявлення недостовірності в наданій роботодавцем інформації, на підставі якої було призначено, нараховано та/або здійснено компенсацію витрат, центр зайнятості розраховує суму коштів, що підлягає поверненню.
► Наказ набув чинності 23 жовтня 2024 року.