Редакція журналу «Охорона праці»

Моніторинг законодавства

03.10.2024

 КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

Постанова від 30.08.2024 № 1003 «Про реалізацію експериментального проекту щодо спрощеного порядку отримання дозволу на здійснення операцій  з оброблення відходів»

Спрощену процедуру встановлюють для підприємств, які працюють з відходами, що не є небезпечними, та діяльність яких мінімально впливає на довкілля. Це перевізники та збирачі відходів, компанії, що здійснюють операції сортування, дроблення, ущільнення, гранулювання, сушіння (природним шляхом), подрібнення відходів тощо. А також суб’єкти господарювання, під час діяльності яких утворюються відходи деревини, що не є небезпечними, та які в подальшому використовують їх для отримання теплової енергії для власних потреб; підприємства, які захоронюють відходи на полігонах.

Для всіх, крім останніх, спрощена процедура отримання дозволу складається лише з вимоги зареєструватися на ЕкоСистемі та створити і заповнити обліковий запис у модулі е-Відходи, а після цього в електронному кабінеті користувача вести облік та подавати звітність.

Спрощена процедура є альтернативним варіантом отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів. Підприємства можуть долучитися до участі в експериментальному проєкті за власним бажанням або ж отримувати дозволи за стандартною процедурою.

Підприємства, які захоронюють відходи на полігонах, також матимуть спрощену ­процедуру. Для отримання дозволу їм необхідно подати пакет документів відповідно до Порядку видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на здійснення операцій з оброб­лення відходів, затвердженого постановою КМУ від 19.12.2023 № 1328 (без необхідності подання додатка 13).

Постанова від 23.08.2024 № 963 «Про внесення зміни до пункту 2 Технічного регламенту обладнання, що працює під тиском»

Уточнено, на яке обладнання не поширюється Технічний регламент обладнання, що працює під тиском, затверджений постановою КМУ від 16.01.2019 № 27. Зокрема, Технічний регламент не поширюється на «1) трубопроводи або системи трубопроводів, призначені для транспортування робочого середовища або речовини до/з установок (суходільних або морських), включаючи вхідні та вихідні запірні пристрої, розташовані в межах установки, та все додаткове обладнання, сконструйоване спеціально для таких трубопроводів. Зазначений виняток не поширюється на стандартне обладнання, що працює під тиском, зокрема те, що може використовуватися на станціях регулювання тиску або компресорних станціях».

Постанова від 03.09.2024 № 1005 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2008 р. № 366»

Внесено зміни до постанови КМУ від 17.04.2008 № 366 «Про затвердження Порядку перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на території України та оформлення необхідних документів». Зокрема, назву постанови викладено в новій редакції: «Про затвердження Порядку перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, у тому числі конопель для медичних цілей, рослинної субстанції канабісу та вироблених (виготовлених) з них лікарських засобів, на території України та оформлення необхідних документів».

Зазначений Порядок визначає умови перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до таблиць II, III і IV переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою КМУ від 06.05.2000 № 770, у тому числі конопель для медичних цілей, включених до таблиці I переліку, рослинної субстанції канабісу та вироблених (виготовлених) з них лікарських засобів.

Постанова від 06.09.2024 № 1037 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 р. № 444 і від 23 жовтня 2013 р. № 819»

Внесено зміни до Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженого постановою КМУ від 26.06.2013 № 444, і Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, затвердженого постановою КМУ від 23.10.2013 № 819.

Зміни стосуються навчання та підвищення кваліфікації з питань цивільного захисту педагогічних, науково-педагогічних працівників, які проводять навчання здобувачів освіти діям у надзвичайних ситуаціях. Зокрема, передбачено створення в закладах освіти матеріально-технічної бази, що забезпечує виконання відповідних освітніх програм. Крім того, педагогічні, науково-педагогічні працівники, які проводять навчання здобувачів освіти діям у надзвичайних ситуаціях, віднесено до «фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту».

Постанова від 06.09.2024 № 1052 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р. № 303 і від 3 травня 2022 р. № 550»

Частковопоновлено планові перевірки органами ринкового нагляду деяких видів нехарчової продукції, яка може бути потенційно небезпечною для споживачів. Ідеться про дитячі іграшки, ліфти та ліфтове обладнання, електричні та електронні пристрої, обігрівачі та інші товари.

Зміни стосуються постанов КМУ від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» та від 03.05.2022 № 550 «Про припинення здійснення державного контролю нехарчової продукції в умовах воєнного стану».

Визначено, що припинено здійснення митними органами державного контролю та проведення планових заходів державного ринкового нагляду нехарчової продукції на період воєнного стану, крім:

  • рухомого обладнання, що працює під тиском, – перевірятиме Держпраці;
  • засобів індивідуального захисту – Держпраці;
  • ліфтів і компонентів безпеки для ліфтів – Держпраці;
  • колісних транспортних засобів, нових частин та обладнання, які можуть бути встановлені або використані на колісних транспортних засобах, – Укртрансбезпека;
  • медичних виробів і виробів для діагностики in vitro (дослідження зразків крові або тканин, взятих із людського тіла) – Держлікслужба;
  • активних медичних виробів, які імплантують, – Держлікслужба;
  • іграшок – Держпродспоживслужба (ДПСС);
  • електричного та електронного обладнання – ДПСС;
  • обігрівачів приміщень і комбінованих обігрівачів – ДПСС.

Розпорядження від 06.09.2024 № 857-р «Про внесення змін до Концепції розвитку електронної охорони здоров’я»

Концепція розвитку електронної охорони здоров’я схвалена розпорядженням КМУ від 28.12.2020 № 1671. Цим розпорядженням:

  • уточнено, що Концепція визначає, серед іншого, мету та основні напрями розвитку електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ);
  • визначено завдання в частині розвитку ЕСОЗ;
  • завдання, пов’язані з реалізацією стратегії розвитку ЕСОЗ, розподілено відповідно до запроваджених раніше етапів реалізації Концепції;
  • уточнено, що в рамках нормативно-правового забезпечення розвитку е-здоров’я має здійснюватися поетапний перехід від використання паперових документів до структурованих медичних записів в ЕСОЗ;
  • розширено завдання щодо подальшої інтеграції у світовий медичний інформаційний простір за рахунок досягнення транскордонної сумісності ЕСОЗ з міжнародними інформаційними ресурсами;
  • додано цілі, пов’язані із забезпеченням можливості використання даних ЕСОЗ для ­ухвалення управлінських рішень, моніторингу якості надання медичної допомоги та розширення систем публічної звітності.

Постанова від 17.09.2024 № 1067 «Про затвердження Порядку надання письмової згоди (повідомлення) на транскордонне перевезення небезпечних відходів та висновку на транскордонне перевезення відходів»

Порядок розроблено для реалізації положень євроінтеграційного Закону «Про управління відходами» та забезпечення екологічної безпеки під час транскордонних перевезень відходів.

Основні положення ухваленого документа:

  • запроваджено уніфікований порядок надання письмової згоди (повідомлення) на транскордонне перевезення небезпечних відходів та висновку на транскордонне перевезення відходів;
  • встановлено форми документів про транскордонне перевезення відходів;
  • визначено перелік пластикових відходів, транскордонне перевезення яких здійснюється на підставі висновку.

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

Наказ від 09.07.2024 № 1192 «Про затвердження державних медико-санітарних нормативів допустимого вмісту хімічних і біологічних речовин у повітрі робочої зони»

Затверджено державні медико-санітарні нормативи:

1) Державні медико-санітарні нормативи допустимого вмісту хімічних речовин у повітрі робочої зони (містить нормативи допустимого вмісту 1875 хімічних речовин у повітрі робочої зони);

2) Державні медико-санітарні нормативи допустимого вмісту біологічних речовин у повітрі робочої зони (містить нормативи допустимого вмісту 149 біологічних речовин у повітрі робочої зони).

Визнано такими, що втратили чинність, затверджені наказом МОЗ України від 14.07.2020 № 1596: Гігієнічний регламент хімічних речовин у повітрі робочої зони та Гігієнічний регламент біологічних речовин у повітрі робочої зони. 

МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ГРОМАД, ТЕРИТОРІЙ ТА ІНФРАСТРУКТУРИ УКРАЇНИ

Наказ від 22.07.2024 № 671 «Про затвердження Порядку та умов страхування на автомобільному та міському електричному транспорті»

Затверджено оновлений Порядок, яким визначається механізм страхування поїздки на автомобільному та міському електричному транспорті. Раніше механізм страхування будувався за принципом того, що перевізник виконував роль посередника між пасажиром та страховою компанією. Так, пасажир купував квиток на поїздку, який включав оплату страхового полісу, страхуючи сам себе за власний кошт. Відповідна інформація вказувалась у квитку.

Згідно з новим порядком перевізник страхує свою відповідальність за шкоду, заподіяну пасажиру, багажу та вантажу, укладаючи зі страховою компанією відповідний договір страхування без залучення до цих відносин пасажира. Отже, пасажир не є стороною договору для відшкодування заподіяної шкоди в разі настання страхового випадку.

У разі настання страхового випадку відповідне відшкодування може здійснюватися страховою компанією саме за безпосереднім зверненням пасажира. Перевізник також має право ініціювати процес відшкодування.

Тобто якщо раніше пасажир сам страхував себе, адже до квитка був включений страховий поліс, то тепер ідеться про страхування відповідальності саме перевізником, який має забезпечити відповідний договір із компанією без потреби залучати в ці відносини пасажира.

Новий порядок поширюється на страхування відповідальності автомобільного пере­візника, крім таксі та перевезення пасажирів легковим транспортом на замовлення, та міського електричного транспорту за шкоду, заподіяну пасажиру та багажу.

Для перевезень на таксі та легковими автомобілями на замовлення також необхідно укладати договори страхування. Якщо ж договору страхування немає, то це є порушенням Закону «Про автомобільний транспорт» та ліцензійних умов. При цьому зміст таких договорів визначається на розсуд перевізника та страхової компанії та не регулюється затвердженим Порядком.

Підготував Сергій Колесник

Редакція Редакція журналу «Охорона праці»