Моніторинг законодавства
04.07.2024ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
Закон України від 04.06.2024 № 3768-IX «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань»
Внесено зміни до окремих статей Кодексу законів про працю (далі – КЗпП):
1. Статтю 40 доповнено пунктами, в яких зазначено нові підстави для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця:
- у зв’язку з набранням законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України;
- невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, в установі, організації в частині положень, передбачених частиною другою статті 142 КЗпП.
До злочинів проти основ національної безпеки України згідно з Кримінальним Кодексом України належать:
- дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади (ст. 109);
- посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (ст. 110);
- фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України (ст. 110-2);
- державна зрада (ст. 111);
- колабораційна діяльність (ст. 111-1);
- пособництво державі-агресору (ст. 111-2);
- посягання на життя державного чи громадського діяча (ст. 112);
- диверсія (ст. 113);
- шпигунство (ст. 114);
- перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань (ст. 114-1);
- несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення ЗСУ чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану (ст. 114-2).
2. Статтю 46 доповнено новою підставою для відсторонення працівника від роботи – проведення службової перевірки роботодавцем, який віднесений до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктів чи операторів критичної інфраструктури.
3. Статтю 142 доповнено двома частинами такого змісту:
- Складовою правил внутрішнього трудового розпорядку можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення, зокрема, про зобов’язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією
- Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим.
► Закон опубліковано 27 червня 2024 року, набуття чинності – 27 вересня 2024 року.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Постанова від 21.06.2024 № 734 «Про затвердження Порядку проведення базової загальновійськової підготовки громадян України, які здобувають вищу освіту, та поліцейських»
Порядок визначає процедуру проведення базової загальновійськової підготовки (далі – базова підготовка) громадян України, які здобувають вищу освіту, та поліцейських.
Базову підготовку проходять громадяни України чоловічої статі (жіночої статі – добровільно), які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти.
Базову підготовку згідно з навчальним планом проходять:
- курсанти вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти;
- курсанти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських;
- поліцейські під час проходження первинної професійної підготовки у закладах освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських.
Від проходження базової підготовки звільняються громадяни, які:
- визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;
- до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
- проходили військову службу;
- мають сертифікат про проходження базової підготовки та здобуття військово-облікової спеціальності.
Проводиться базова підготовка здобувачів вищої освіти в закладах вищої освіти всіх форм власності, вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, навчальних частинах (центрах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, закладах освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, та тренінгових центрах органів поліції.
Організація та забезпечення практичної підготовки базової підготовки покладається на Генеральний штаб Збройних Сил.
Організація та забезпечення практичної підготовки базової підготовки у закладах освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, тренінгових центрах органів поліції, вищих військових навчальних закладах, навчальних частинах (центрах) Держприкордонслужби та Національної гвардії покладається на МВС.
Особливості організації базової підготовки у закладах освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, вищих військових навчальних закладах, навчальних центрах (частинах) Держприкордонслужби, Національної гвардії та тренінгових центрах органів поліції визначаються МВС за погодження з Міноборони.
ПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ
Постанова від 25.04.2024 № 11-1 «Про внесення зміни до форми припису про усунення суб’єктом господарювання порушень вимог законодавства у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування»
Внесено зміну до форми припису про усунення суб’єктом господарювання порушень вимог законодавства у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 20.11.2019 № 20-1, доповнивши її після абзацу другого абзацом третім такого змісту: «Припис може бути оскаржено до Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, 9, м. Київ-14, 01601) протягом 30 календарних днів з дня його доведення до відома суб’єкта господарювання та/або до суду в порядку, встановленому законом».