

Малярія: причини, симптоми, лікування
03.07.2025Малярія – інфекційне захворювання, яке передається людині через укус комарів виду Anopheles. Крім укусів комах, це захворювання може передаватися під час вагітності від зараженої матері дитині, під час переливання зараженої крові, ін’єкції зараженим шприцом. Малярія найбільше поширена у тропічних країнах Африки, Азії, Південної та Північної Америки. В Україні малярійні комарі не водяться, і всі зареєстровані випадки інфікування – завезені.
Вірус потрапляє в кров людини через укус інфікованої комахи, після чого починає розвиватися захворювання. Симптоми малярії з’являються через 10–15 днів після укусу інфікованого комара. Перші ознаки – підвищення температури, головний біль.
Якщо під час подорожі чи протягом року після повернення із країни, де поширена малярія, у вас з’явилися симптоми грипу чи підвищилася температура, зверніться до лікаря і повідомте про історію своїх поїздок.
Малярія протікає циклічно. Загострення найчастіше триває від шести до десяти годин, у цей час хворий може відчувати такі симптоми:
- різкий стрибок температури тіла до 40-41 градуса;
- лихоманка з постійною зміною – то озноб, то жар;
- головний біль;
- м’язовий біль;
- слабкість;
- нудота;
- блювання;
- втома;
- жовтяниця шкіри.
Коли гостра фаза захворювання минає, температура тіла знижується до нормальної або субфебрильної. У цей час відбувається сильне потовиділення і настає глибокий сон, який триває від 2 до 5 годин.ьНапад повторюється через 48–72 години.
Перш ніж розпочинати лікування, лікар обов’язково бере кров на аналіз, щоб виявити збудника захворювання.тЛікування проводять за допомогою спеціальних протималярійних препаратів (хінгамін, делагіл, хлороквін). Це захворювання лікують тільки в умовах стаціонару під постійним наглядом медичного персоналу. Головна мета – запобігти розвитку ускладнень:
- анемії;
- ураження легень;
- ураження печінки;
- ураження мозку;
- серцевої недостатності та ін.
Перед подорожжю дізнайтеся, чи у країні, куди ви плануєте поїздку, є небезпека захворіти на малярію. На сьогодні єдиний спосіб уникнути зараження – вакцинація. Зазвичай курс вакцин призначають за два тижні до поїздки в місце з небезпекою малярії, продовжують протягом усього часу перебування і ще чотири тижні після повернення. Крім цього, слід завжди користуватися препаратами, що захищають від укусів комах і москітними сітками.