Фандєєв Олександр

Людство вже на «незвіданій території»

26.05.2024

Такої думки дотримуються науковці, які опублікували доповідь про стан клімату. Висновки її жахають. Вони вказують, що 20 із 35 життєво важливих показників, які використовуються для відстеження змін клімату, – на рекордно екстремальних значеннях, пише IFLScience. Ці показники включають концентрацію вуглекислого газу в атмосфері, загибель дерев через лісові пожежі, зміну рівня моря, масу антарктичного льоду, кількість надзвичайно спекотних днів, кислотність океану тощо.

Ці 35 показників – не просто набір даних. Дослідники наголошують, що порушення кожного з них може призвести до збільшення екологічних руйнувань та людських страждань через смертоносну спеку, швидку зміну навколишнього середовища, повені тощо. Стає очевидним, що від змін клімату найбільше постраждають Глобальний Південь, країни, що розвиваються, і неблагополучні спільноти, хоча вони зробили найменший внесок у розвиток цієї проблеми.

Попередня доповідь про стан клімату під назвою «Попередження світових учених про кліматичну надзвичайну ситуацію» була опублікована у 2019 р. Відтоді ситуація значно погіршилася. У 2023 р. вже було зареєстровано понад 40 днів, коли середня температура перевищувала показники доіндустріального рівня на 1,5 оC. До цього подібні дні були рідкістю. Так, у липні було зафіксовано найвищу середню температуру поверхні Землі за всю історію спостережень.
У Канаді сталися масштабні лісові пожежі, які викинули в атмосферу понад гігатонну вуглекислого газу, що значно перевищує загальний обсяг викидів парникових газів країни у 2021 р.

Учені стурбовані раптовим збільшенням частоти та серйозності кліматичних катастроф. За їхніми прогнозами, до кінця XXI століття від 3 до 6 мільярдів людей можуть опинитися за межами придатних для життя регіонів Землі. А це означає, заявив провідний автор дослідження Крістофер Вольф, що вони зіткнуться із сильною спекою, обмеженим доступом до продовольства та підвищеним рівнем смертності.

Автори дослідження пропонують з метою розв’язання кліматичної проблеми поступово відмовитися від субсидій на викопне паливо, перейти на рослинну дієту, посилити захист лісів та прийняти договори про нерозповсюдження викопного палива. У глобальній перспективі вчені наполягають на потребі усунення світових економічних пріоритетів у бік задоволення основних потреб усіх людей, а не підтримання надспоживання дуже багатих.

За матеріалами ЗМІ. Фото із інтернету

Журналіст Фандєєв Олександр