

Кропив’янка – причини, симптоми та лікування
14.05.2025Багато хто з нас з дитинства знає про пухирці, тривале печіння та свербіж після контакту з кропивою. У цій статті ми поговоримо про захворювання, симптоматика якого нагадує подразнення кропивою, звідки й походить назва – кропив’янка.
Кропив’янка – дерматит, що проявляється появою на шкірі та слизових оболонках висипань, які сверблять, у формі пухирів, папул з яскраво вираженим набряком і почервонінням. Свербіж та висипання можуть виникати по всьому тілу, варіюючись за інтенсивністю і тривалістю проявів.
Особливості перебігу захворювання
- Гостра форма – симптоми проявляються раптово і тривають менше ніж 6 тижнів, періоди загострення чергуються з ремісією.
- Хронічна форма – триває впродовж 6 тижнів і більше, причини появи часто невідомі.
Ступінь тяжкості
- Легкий – за добу утворюються не більше як 20 пухирів, свербіж помірний.
- Середній – від 20 до 50 папул за добу, свербіж уже непокоїть, проте не позначається на фізичній активності та повноцінному сні пацієнта.
- Інтенсивний – за добу понад 50 пухирів, які нерідко зливаються між собою, сильно виражений свербіж заважає спати та вести звичний спосіб життя.
Механізм і причини появи
Алергічна форма: IgE-опосередкована (атопічна) – пов’язана з виробленням імуноглобулінів.
Не IgE-опосередкована (інфекційно-алергічна та аутоімунна) – не пов’язана з антитілами, причина виникнення полягає у виробленні великої кількості цитокінів (імовірно).
Неалергічна форма:
Фізична – холодова, теплова, сонячна (виникає через незначний тиск, тертя або дряпання шкіри), вібраційна, пов’язана з тиском.
Особлива – аквагенна (бурхлива реакція на воду), холінергічна (через надмірне потовиділення), пов’язана з фізичним навантаженням.
Причини гострої форми:
- алергічна реакція на харчові продукти (цитрусові, горіхи, морепродукти, риба тощо);
- лікарські препарати (антибіотики, аспірин, протизапальні засоби, вітаміни, препарати для контрастування);
- укуси комах;
- пилок і насіння рослин.
В основі механізму розвитку лежить миттєва реакція імунної системи на введення алергену.
Причини хронічної форми:
- аутоімунні процеси (наприклад, наявність аутоімунних захворювань);
- хронічні інфекції (злоякісні та доброякісні новоутворення, виразка шлунка, гастрит, захворювання щитоподібної залози тощо);
- гормональні розлади (спричинені порушенням обміну речовин, дисфункцією статевих гормонів або гормонів щитоподібної залози);
- стрес і психологічні чинники.
Симптоми кропив’янки
Класичною ознакою хвороби є свербіж і поява висипань на шкірі рожевого або червоного кольору у формі пухирів (папул). Розмір, форма, кількість, розташування таких утворень можуть різнитися.
Найчастіше висип вражає ділянки тіла з великою кількістю підшкірної клітковини – геніталії, вуха, пальці, губи, повіки. Папули зникають за 1-2 дні, проте якщо контакт з алергеном продовжиться, виникнуть нові. Тож захворювання може тривати місяці, а іноді навіть роки (за хронічного перебігу).
Великі висипання можуть позначитися на загальному самопочутті пацієнта (слабкість, головний біль, підвищення температури). У разі тривалого перебігу хвороби спостерігається порушення сну, що, своєю чергою, може призвести до депресивних станів, нервозності, дратівливості.
Ускладнення
- Ангіоневротичний набряк, або набряк Квінке – набряк глибоких шарів шкіри, слизових оболонок і підшкірної клітковини. Він може розвиватися як одночасно з кропив’янкою, так і бути її наслідком. Можливий розвиток набряку гортані, утруднення дихання та удушення.
- Міокардит і гломерулонефрит – до ускладнення призводить порушення проникності судинної стінки, що стає причиною порушення ритму серця і фільтраційної функції нирок.
- Анафілактичний шок – небезпечний стан, який супроводжується пригніченням усіх життєво важливих функцій організму. Це становить серйозну загрозу життю, тому пацієнту потрібна негайна медична допомога.
- Гнійне ураження шкіри – виникає внаслідок потрапляння бактерій на роздерті уражені ділянки від кропив’янки, призводячи до появи гнійників і фурункулів.
Діагностика охоплює збір анамнезу, огляд дерматолога, алергологічні тести й лабораторні дослідження для виявлення алергенів та оцінювання загального стану організму.
Лікування кропив’янки спрямоване на полегшення симптомів, усунення основної причини захворювання та запобігання новим загостренням:
- антигістамінні та протизапальні препарати для зменшення свербіння й висипань;
- протизапальні та протиалергічні мазі для місцевого застосування;
- корекція дієти та вилучення продуктів, що спричиняють алергію;
- імуномодулювальна терапія за аутоімунних причин захворювання;
- керування стресом і психотерапія за потреби.
У тяжких випадках може знадобитися госпіталізація і введення кортикостероїдів або проведення плазмаферезу.
Профілактичні заходи охоплюють уникнення відомих алергенів, контроль рівня стресу, правильне харчування, здоровий спосіб життя, контроль за станом шкіри, а також вчасне звернення до фахівців за перших симптомів захворювання.
Рекомендується регулярне спостереження в алерголога або дерматолога, особливо для людей із хронічною формою кропив’янки, щоб вчасно виявляти та коригувати фактори, які провокують загострення, а також для раннього виявлення можливих проблем з алергією та шкірою.