Катастрофічні повені регулюються пилинками
22.11.2024Урагани, що супроводжуються великими швидкостями вітрів, завдають найбільших руйнувань через затоплення, що виникають унаслідок досягнення ураганом суші.
Учені вперше виявили, що кількість пилу з пустель, зокрема із Сахари, суттєво впливає на інтенсивність опадів. Пилові частинки діаметром від 10,0 до 2,5 мікрометрів слугують центрами кристалізації, підсилюючи опади. Водночас надмірна концентрація пилу блокує сонячне світло, охолоджуючи морську поверхню і послаблюючи урагани. Традиційно вважалося, що глобальне потепління призводить до збільшення частоти і сили ураганів, але нові дослідження спростовують цю гіпотезу. Кількість ураганів та їх сумарна енергія скоротилися за останні десятиліття і, напевне, пояснити цю тенденцію можна кількістю пилу з пустель і рівнем запиленості.
Автори роботи використали машинне навчання для аналізу 19-річного масиву даних і виявили, що обсяги опадів залежать від рівня оптичної запиленості повітря. Оптимальний рівень запиленості для максимальних опадів становить від 0,03 до 0,06. У разі перевищення цього рівня сила опадів починає зменшуватися через охолодження морської поверхні. Це дослідження змінює наші уявлення про майбутнє ураганів і їх наслідки. Зі зниженням кількості пилу з пустель через потепління очікується зменшення інтенсивності опадів, що зменшить ризик катастрофічних затоплень. Так, урагани можуть переносити стільки ж води, але швидкість її випадання знизиться, що позитивно вплине на зменшення масштабів затоплень.
Підготував Олександр Фандєєв, спецкор (за матеріалами ЗМІ)