Редакція журналу «Охорона праці»

Йодна профілактика

08.10.2022

Збройна агресія та вторгнення рф в Україну зумовлює ризик виникнення радіаційних аварій на АЕС та застосування ядерної тактичної зброї. Одним із засобів захисту від радіаційних аварій є йодна профілактика.

Чим небезпечні аварії на атомних станціях?

У разі аварії на ядерних установках АЕС може статися викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів. Унаслідок цього може утворитися радіаційна хмара, яка може забруднювати ґрунт, поверхні, їжу та воду. Крім того, опади з хмари можуть осідати на шкірі та одязі людини. Так виникає зовнішнє опромінення, а в разі вживання забруднених харчових продуктів – внутрішнє. Значна частина викидів містить радіоактивний йод. Якщо не вживати заходів захисту, то радіоактивний йод швидко поглинає щитоподібна залоза (особливо у дітей), що може призвести до її захворювань.

Значний ризик для здоров’я має внутрішнє опромінення, коли радіоізотопи потрапляють в організм людини через вдихання повітря чи споживання забруднених продуктів.

Що таке йодна профілактика?

Йодна профілактика – невідкладний захисний захід для запобігання або зменшення поглинання радіоактивних ізотопів йоду щитоподібною залозою за допомогою препаратів стабільного йоду. Потрібно ввести в організм препарат стабільного йоду в разі радіаційної аварії та за умови впливу радіоактивних ізотопів йоду. Їх застосовують до моменту впливу радіоактивних ізотопів йоду або протягом перших 6 годин після поглинання радіоактивних ізотопів йоду щитоподібною залозою.

Щоб зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу, використовується калій йодид. Після прийому препарату відбувається блокування щитоподібної залози, що перешкоджає накопиченню в ній радіоізотопів йоду.

Приймання калію йодиду – після офіційного оповіщення

Приймати профілактичну дозу йодиду калію потрібно тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду та необхідність йодної профілактики! Таке оповіщення проводять місцеві органи виконавчої влади через усім доступні засобами масової інформації.

Оптимальний ефект йодної профілактики досягається у разі завчасного прийому препарату за 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари. Прийом препарату залишається ефективним одночасно з надходженням хмари та через 6 годин після. Не рекомендовано приймати препарат через 24 годин після надходження хмари.

Де брати калій йодид у разі потреби?

Держава закупила потрібну кількість йодиду калію. Кожен регіон отримав необхідну кількість з розрахунку чисельності населення. У разі аварії будуть оперативно визначені пункти його видачі, найближчі до місця проживання людей.

Якщо аварія вже сталася, не слід виходити з укриття до офіційних повідомлень місцевої влади. Так можна наразитися на ще більшу небезпеку. У будь-якому випадку варто чекати сповіщень від місцевої влади.

Кому і в яких дозах потрібно приймати йодид калію?

  • діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) – 16 мг,
  • діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг,
  • діти від 3 до 12 років – 62,5 мг,
  • підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125 мг,
  • людям старшим за 40 років калію йод не призначають.

Які наслідки прийому йодиду калію?

Тимчасова блокада функції щитоподібної залози та одноразове введення йодовмісних препаратів не позначається на стані здоров'я дітей та дорослих. Але якщо приймати такі препарати протягом тривалого часу та в неправильному дозуванні, підвищується ризик зниження функції щитоподібної залози. Отже, приймати йодовмісні препарати для профілактики не варто.

Використання спиртового розчину йоду чи розчину Люголя є неефективним.

Пам’ятайте також про інші заходи захисту у разі радіаційної аварії:

  • перейдіть в укриття,
  • щільно закрийте вікна і двері,
  • упакуйте харчові продукти або помістіть їх в закриті ємності,
  • зробіть запас чистої води.

Матеріал підготувала Інна Ільницька, методист обласного методичного кабінету (БЖД населення)
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області

Редакція Редакція журналу «Охорона праці»