

Форум стійкості
11.10.2024Міжнародну конференцію «Форум стійкості: Безпека праці в Україні – 2024» з 2 по 4 жовтня провели Журнал "Охорона праці" спільно з Європейське співтовариство з охорони праці (ESOSH) та Львівський державний університет безпеки життєдіяльності.
Ми дуже вдячні учасникам і партнерам за чудовий захід.
Резюмуючи всю цю роботу, спираючись на чимало висловлених вражень, розставимо свої акценти. Близько 100 учасників, понад 30 запланованих виступів, 3 панельні дискусії, 4 навчальні модулі. Такі загальні характеристики заходу. Найбільший успіх конференції – це зустріч друзів, партнерів, колег та однодумців. За 4,5 року дистанційної взаємодії (через COVID-19 та війну з рф) ми не втратили бажання спілкуватись наживо. Тож плануємо наступні зустрічі Olha Bohdanova, Матвійчук Дмитро.
Потреба у фахових глибоких знаннях у сфері безпеки висока, і не тільки в інженерів з ОП, а й у власників підприємств, роботодавців. Життя і здоров’я працівників нині дуже цінуються, бо в країні надзвичайно високий дефіцит робочої сили. Важливо цим скористатись і збільшити ресурсну підтримку заходів з охорони праці та цивільного захисту.
Продемонструвала достойний рівень реалізації державної політики ДСНС України. Відгукнулася на запрошення і делегувала фахівців для виступу на конференції: про єдину державну систему цивільного захисту доповідав Олег Гиркун. Продовжили тему фахівець з ЦЗ Александра Королькова та представники ЛДУ БЖД: Василь Лоїк і Роман Яковчук просто вразили своїм виступом. Законодавство і практику з цивільного захисту висвітили по максимуму за участі фахівців підприємств, які продемонстрували власні рішення із захисту та підготовки персоналу до дій у надзвичайних ситуаціях – Андрій Жуковський, Євгенія Івко. Однак болюче для всіх питання – як діяти під час тривоги працівникам підприємств з безперервним циклом виробництва, яке не можна перенести в безпечну зону – залишилось відкритим.
Учасники конференції ознайомилися з навчальною базою ЛДУ БЖД, де проходять підготовку курсанти ДСНС, і були вражені. Гасіння пожеж, рятування на висоті, ліквідація наслідків ДТП, домедична допомога, гуманітарне розмінування тощо – усе це на сучасному унікальному обладнанні, із застосуванням наближених до реальності макетів, у класах з сучасним оснащенням.
Дякуємо вам, друзі, за приємні відгуки: Керування ментальним здоров'ям на роботі, ITMAS, Анна Ременец, Ирина Петченко, Olha Bohdanova, Olena Pischikova, Тамара Билько (Tamara Bilko), Yuri Rabota.
Досвідом з безпеки праці ділились: компанія PILZ Ukraine – основи безпеки машин – Андрій Талько, Марина Побережнюк; Ian Harper, президент IOSH (2015), директор HSRM Ltd Велика Британія – контроль професійних ризиків: електробезпека, роботи на висоті, замкнені простори; Девід Ходкін та Костянтин Черненко з «Міамото Інтернешнл», США – про роботу з азбестом. Усі виступи – мегакорисно, але дуже мало через часові обмеження конференції. Відчуття гострої потреби у таких практиках народило ідею створення українського освітнього простору з безпеки, у який буде залучено міжнародних та українських експертів з їх особистими напрацюваннями (тренінги, навчальні курси тощо). Освітній простір має бути відкритий для українських фахівців та стати джерелом безперервних знань. Ідею підхопив ректор ЛДУ БЖД Дмитро Бондар, запропонувавши площадку університету для освітнього простору. За фахівцями – дорожня карта з її реалізації.
Облік та розслідування Near Miss. контроль та розслідування потенційно небезпечних інцидентів, досвід розслідування нещасних випадків, пов’язаних з воєнними діями, психологічна безпека на підприємстві – знання, що конче потрібні сьогодні, під час війни. Дякуємо нашим колегам, що поділились: Анатолій Алексєєв, Сергій Росс, Михайло Біловус, Svitlana Sokurenko, Olena Pischikova, Олеся Перев'язко, Наталія Кот, Andrey Retinsky. Про досвід поєднання ощадливого виробництва з безпекою праці розповіла Оксана Киричук, про корпоративні стандарти з безпеки, внутрішні аудити та практику їх упровадження – Олександр Паливода, про домедичну допомогу – Tamara Bilko.
Предметом обміну думками, досвідом і практикою та критичної оцінки стала тема про зміни в законодавстві (Irina Petchenko, Диана Казакова, Olesya Tsibulskaya)
Ще одна панель конференції – і непроста на сьогодні тема «Безбарʼєрність: робочі місця для працівників з інвалідністю». Є в Україні підприємства, які не на словах, а на ділі дбають про таких працівників. Ділились гарними прикладами Олексій Желдак, Вікторія Халілулаєва, Анна Ременец. Докладніше про це – у публікаціях журналу.
Із сумного – очікувано не відгукнулись на запрошення взяти участь у конференції представники Державної служби України з питань праці. Відгукнулось Міністерство економіки, але листом-відмовою – держслужбовці зайняті на інших напрямах роботи. І це не перша їхня відмова на запрошення професійної спільноти. Прірва очевидна: між тими, хто творить закони, регулює, контролює та наглядає, і тими, хто виконує. Віддаємо належне Міністерству соціальної політики України та Михайлу Коменді, керівнику експертної групи Директорату розвитку соціального страхування та пенсійного забезпечення за виступ на конференції. Соціальний захист працівників має бути адекватний викликам сьогодення, і над цим працює команда Мінсоцполітики.
Вишенька на торті – стартапи з безпеки праці! Один із них – із диджиталізації всіх процесів та інструментів у системі управління охороною праці. Ідея створення онлайнплатформи на кшталт OIRA (Велика Британія) для розрахунку та оцінювання ризиків на робочих місцях (читайте статтю О. Штоляр «ОiRA: безкоштовний і зрозумілий інструмент для оцінки ризиків» в Кабінеті охорони праці), яка є простою і доступною для використання підприємствами будь-якого розміру та галузі діяльності, уже почала втілюватись професіоналами. Це платформа з оцінювання ризиків eRisk-Control, крок до сучасної безпеки праці. А далі більше: на основі диджиталізованої оцінки ризиків та з допомогою ШІ – готувати інструктажі та тести із перевірки знань, планувати заходи з ОП, упроваджувати систему нарядів-допусків, контролювати дії підрядників, генерувати електронні підписи та багато чого іншого, що можна робити в сучасному диджиталізованому форматі. Це мрія, озвучена Olha Bohdanova, але яка має високий шанс стати реальністю. І за підтримки держави вона здійсниться набагато швидше…
Зірка Європейської школи керування ризиками Джаннет Аршимової – викладач NEBOSH, член Institution of Occupational Safety and Health (IOSH) та Cambridge Behavioural Center Джаннет Аршимова Dr Jennet Ar - Health & Safety Excellence Centre була на ЗУМ-зв’язку з учасниками конференції, перебуваючи в Польщі. Тема її виступу: «Побудова міцного фундаменту: сила культури в бізнесі». Для тих, хто ще вагався, чи приєднатись до школи Джаннет, зустріч з нею була серйозним аргументом на користь нових знань – про людину, суспільство та безпековий світогляд. Та про те, чим нині живе увесь світ і Європа зокрема, і яка роль лідера у створенні безпечного середовища.
Конференція була успішною завдяки злагодженій роботі журналу «Охорона праці», ESOSH та ЛДУ БЖД, професійній модерації Ольги Богданової та Дмитра Матвійчука. І, звичайно, зацікавленості всіх учасників, їх жвавої участі в дискусіях.
Дякуємо всім за підтримку конференції, за можливість триденного спілкування з кращими із найкращих. Захід дав можливість випробувати інтелектуальні спроможності, так би мовити, м’язи. І ми відчули їх силу і готовність до активної участі в упровадженні змін у наявній системі управління охороною праці в Україні, що застаріла та не відповідає на сучасні виклики.
Окрема подяка кафедрам охорони праці (Охорона праці) та цивільного захисту, курсантам та слухачам Львівський державний університет безпеки життєдіяльності: Мірусу Олександру, Станіславчук Оксані, Горностай Ориславі, Бережанському Тарасу, Ільчишину Ярославу, Мечус Христині, Лаврику Назару, Кіцулу Назарію, Думі Івану, Нагірняку Денису, Пекарській Олександрі, Маричу Володимиру, Доліну Юрію.
А також нашим партнерам, які продемонстрували учасникам конференції найкращі зразки продукції для охорони праці та цивільного захисту: PILZ Ukraine, Uvex.in.ua (ТОВ "Майстер 7"), Bunker-Ok - Захисні укриття, Insight Ukraine.
Редакція уже розпочала підготовку поглиблених публікацій за тематикою конференції. За найбільш актуальними темами підготуємо окремі вебінари. До зустрічі!