Демонтажні роботи: бережемо життя після війни
10.06.2022Війна завдала дуже багато горя. Зруйновано не те що окремі об’єкти, споруди, житлові будинки, ворог зруйнував цілі міста і села. Але ми все відбудуємо і побудуємо ще краще, ніж було. Для цього доведеться розбирати будівельні конструкції. Головне – вберегти від травмування працівників.
Підготовка
До початку розбирання будівель слід виконати підготовчі заходи, які пов’язані з розмінуванням, евакуацією працівників підприємств, відселенням громадян, які проживають у житлових будинках, з відключенням від мереж водо-, тепло-, газо- та електропостачання, каналізації, технологічних мереж, і заходи щодо їх збереження. Слід провести заходи для запобігання впливу на працівників таких небезпечних і шкідливих виробничих факторів:
- обвалення елементів конструкцій будівель і споруд, падіння незакріплених конструкцій, обладнання;
- машини, що рухаються, та предмети, які вони пересувають;
- гострі крайки, кути, штирі;
- підвищений вміст у повітрі робочої зони пилу, шкідливих речовин;
- підвищений рівень шуму, вібрації на робочому місці;
- напруженість праці та інші.
Перед розбиранням слід обстежити загальний стан будівлі (споруди), а також фундаменту, стін, колон, склепінь та інших конструкцій, а для надбудов також стан основ. За результатами обстежень складають акт, на підставі якого розробляють проєкт організації будівництва (ПОБ) і проєкт виконання робіт (ПВР). Усі потрібні узгодження щодо проведення підготовчих заходів має бути виконано на стадії розроблення ПОБ.
У проєктно-технологічній документації слід зазначити:
- вибір методу розбирання, демонтажу та монтажу, надбудови будівлі (споруди);
- визначення послідовності та безпеки виконання робіт;
- визначення небезпечних зон, застосування захисних огорож;
- тимчасове чи постійне закріплення або підсилення конструкцій будівлі, що розбирають, для запобігання випадковому обваленню конструкцій або частини будівлі;
- безпека праці під час виконання робіт на висоті;
- визначення схеми стропування під час демонтажу конструкцій і технологічного обладнання.
Крім того, слід зазначити вимоги, що забезпечуються під час:
- виконання робіт без зупинення основного виробництва або з частковим зупиненням;
- виконання робіт під час демонтажу внутрішніх інженерних мереж;
- виконання транспортних робіт в умовах обмеженого виробничого простору;
- складування та утилізації матеріалів і конструкцій, одержаних під час розбирання;
Перед початком демонтажних робіт оформлюють наряд-допуск на їх виконання із зазначенням заходів, що забезпечують безпечні та нешкідливі умови праці. Члени бригади повинні пройти цільовий інструктаж, ознайомитися з технологічною картою та заходами, передбаченими в ПВР. Дільниці, де виконують роботи, потрібно обгородити згідно з ДСТУ Б В.2.8-43:2011.
Послідовність робіт
Розбирати будівлі (демонтувати конструкції) потрібно послідовно зверху вниз. Конструкції, що під загрозою обвалення, слід укріпити або видалити до початку розбирання об’єкта. Роботи з демонтажу, підсилення або вилучення конструкцій, а також в особливо відповідальних випадках (під час піднімання конструкцій із застосуванням складного такелажу, методом повороту, під час насування конструкцій, піднімання їх більше ніж одним механізмом тощо) проводять під безпосереднім керуванням виконавця робіт або майстра, в денний час. З боку вулиць, проходів і проїздів на огорожі через кожні 5–10 м вивішують попереджувальні написи «Небезпечна зона» та відповідні дорожні знаки. Якщо немає змоги дотриматися належних відстаней для встановлення огорож небезпечних зон (у разі неглибокого залягання підземних комунікацій, близького розташування проїздів, сусідніх будівель, ліній електропередачі тощо), допускається зменшення меж небезпечних зон з одночасним збільшенням висоти огорож або розмірів захисного козирка для захисту людей, щоб уникнути їх травмування через падіння матеріалів і конструкцій з висоти.
Конструкцію суцільних захисних споруд слід зазначити у ПВР.
Нормативна база
- НПАОП 45.2-7.02-12 «ССБП. Охорона праці і промислова безпека у будівництві (ДБН)»
- НПАОП 45.2-7.03-17 «Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках»
- НПАОП 45.2-1.12-01 «Правила безпеки при реконструкції будівель та споруд промислових підприємств»
- НПАОП 45.2-3.01-04 «Норми безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам, зайнятим у будівельному виробництві»
Статтю повністю читайте в журналі № 4/2022 або в Кабінеті охорони праці