Редакція журналу «Охорона праці»

Біологічні загрози в лісі

29.08.2023

Розглянемо головні біологічні загрози, з якими може зіткнутися людина під час проведення лісогоспо­дарських робіт чи перебування у лісистій місцевості. А також запропонуємо деякі заходи безпеки для їх уникнення.

Ліси надзвичайно важливі для нашого добробуту, проте вони можуть приховувати різні біологічні загрози для людини. Під час будь-яких робіт у лісі – лісозаготівельних, наукових досліджень – або просто прогулянки важливо бути обережними та усвідомлювати можливі ризики для здоров’я й безпеки.

Ліс – головне джерело чистого повітря та домівка для багатьох тварин, птахів і мікроорганізмів. Дуже важливо як для суспільства, так і для природи зберігати біорізноманіття та забезпечувати рекреаційний потенціал. Однак для збереження й управління цими цінними ресурсами потрібно здійснювати лісогосподарські заходи в лісових насадженнях. У зв’язку з цим виникає питання біологічних загроз, які можуть зашкодити здоров’ю і безпеці людей, які зайняті такими роботами. Усвідомлювати усі загрози й упроваджувати відповідні превентивні заходи безпеки  надзвичайно важливо для збереження здоров’я працівників.

Укуси комах та кліщів

Ліс є природним середовищем для багатьох ектопаразитичних кліщів та паразитичних комах, які можуть бути як просто неприємними, так і збудниками чи носіями хвороб.

Найбільш поширеною проблемою для людей, які працюють у лісі чи відвідують його, є укуси кліщів. Кліщі можуть переносити кліщовий вірусний енцефаліт, бореліоз (хворобу Лайма) та інші інфекційні захворювання. Кількість випадків інфікування людей цими хворобами з кожним роком збільшується.

Період активності кліщів – з ранньої весни до пізньої осені. Переважно вони зустрічаються в лісах, парках, садах, полях та інших зелених зонах. Перебуваючи у таких місцевостях, уникайте високої трави і навислого гілля. Захищайте тіло закритим одягом та взуттям.

Якщо вас укусив кліщ, негайно видаліть його. Для цього використовуйте пінцет або спеціальний аплікатор для видалення кліщів, який можна придбати в аптеці. Якщо ви використовуєте пінцет, помістіть його якомога ближче до шкіри, обережно візьміть кліща біля його голови і повільно витягніть прямо вгору без обертання або викручування.

Промийте місце укусу теп­лою водою і дезінфікуйте антисептиком, щоб запобігти можливим інфекціям.

Видаленого кліща помістіть у закрите пластикове пакування для подальшого дослідження в лабораторії, якщо пізніше з’являться ознаки хвороби.

Звертайте увагу на будь-які симптоми, які можуть вказувати на інфікування від укусу. Найпоширенішими ознаками хвороби Лайма є: червоне подвійне коло, свербіння, лихоманка, біль у м’язах або суглобах, втома тощо. Якщо виникають будь-які з цих симптомів, зверніться до лікаря якомога швидше.

Укуси бджіл, ос та шершнів небезпечні для людей, оскільки, крім болю, можуть спричинити алергічну реакцію. Якщо після укусу виникла алергічна реакція, слід негайно звернутися до лікаря. Він може призначити антигістамінні препарати або епінефрин для зменшення симптомів алергії та уникнення ускладнень. Проте потрібно пам’ятати, що ці комахи відіграють важливу роль в екосистемі, і зазвичай вони не агресивні, коли не відчувають загрози. Якщо бачите шершнів, не робіть різких рухів, не намагайтеся їх відштовхувати або дратувати.

Якщо вас укусив шершень, відійдіть від цього місця, щоб уникнути нових укусів.

Обережно очистіть шкіру від залишків отрути на поверхні в місці укусу. Не стискайте місце укусу, оскільки це може спричинити поширення отрути.

Прикладіть щось холодне на уражене місце, щоб зменшити біль та запобігти розповсюдженню отрути.

Зверніться до лікаря, якщо у вас виникають алергічні реакції: свербіння, висип або подразнення дихальних шляхів

Статтю повністю читайте в журналі № 8/2023

Максим Кісіль, провідний інженер з охорони праці Центрального лісового офісу Державного спеціалізованого госпо­дарського підприємства «Ліси України».

Maksym Kisil

Biological threats in the forest

Let's look at the main biological threats that a person may face when conducting forestry operations or staying in a forested area. We will also suggest some safety measures to avoid them.

Редакція Редакція журналу «Охорона праці»