Редакція журналу «Охорона праці»

Безпека в інтернеті

30.06.2022

Потрапляючи до віртуального світу, важливо пам’ятати про безпеку спілкування! Особливо це стосується дітей та підлітків.

Які ж негативні явища можуть зустріти як дитину, так і дорослого у мережі?

 • Буллінг – залякування, переслідування, знущання, глузування й інші дії, які здатні налякати, принизити та в інший спосіб негативно впливати на людину.
 • Фíшинг – вид інтернет-шахрайства, метою якого є отримання доступу до конфіденційних даних користувачів (логінів і паролів). Фішинг зазвичай здійснюють через електронні листи, оголошення або сайти, схожі на ті, які ви відвідуєте. Наприклад, ви можете отримати електронний лист, схожий на лист із банку, з проханням підтвердити номер банківського рахунку.
 • Кардинг – вид шахрайства, коли проводять операцію з використанням банківської картки або її реквізитів, не ініційованої або не підтвердженої її власником.
 • Грумінг – входження в довіру до дитини з метою схилити її до бажаних зловмиснику вчинків, зокрема в сексуальному плані.

Злочинці найчастіше встановлюють контакти з підлітками в чатах або на форумах. Зазвичай вони добре обізнані із захопленнями сучасної молоді. Вони знаходять співрозмовників, які чимось засмучені або шукають підтримки, співчувають їм, потім пропонують перейти до більш відокремленого віртуального місця спілкування. Поступово втягують їх в обговорення інтимних або інших, у яких зацікавлений зловмисник, питань. Потім пропонують зустрічі в реальному світі.

Поради батькам

 1. Разом з дітьми розробіть правила користування інтернетом. Домовтеся з ними про прийнятний час роботи в інтернеті та про сайти, які можна відвідувати. Особливо це актуально для дітей молодшого та середнього шкільного віку.
 2. Контролюйте діяльність дітей в інтернеті за допомогою сучасних програм. Вони допоможуть відфільтрувати шкідливу інформацію, з’ясувати, які сайти відвідує дитина і що вона на них робить.
 3. Знайдіть час для відвідування сайтів разом з дітьми та заохочуйте їх ділитися з вами знаннями, отриманими в інтернеті. Цікавтесь, які веб-сайти вони відвідують та з ким розмовляють.
 4. Поговоріть зі своїми дітьми про друзів, з якими вони спілкуються в онлайні, довідайтесь, як вони проводять дозвілля і чим захоплюються.
 5. Навчіть дітей ніколи не надавати інформацію про себе та свою родину електронною поштою та в різних реєстраційних формах. Наполягайте на тому, щоб діти ніколи не повідомляли своєї адреси, номера телефону.
 6. Навчіть дітей не розміщувати свої чи сімейні фотографії.
 7. Цікавтесь, чи не відвідує дитина сайти з агресивним змістом. Перевіряйте регулярно історію браузера. Очищена історія має бути сигналом для батьків уважно придивитися до поведінки дитини.
 8. Наполягайте на тому, щоб ваші діти ніколи не погоджувались зустрічатись зі своїми інтернет-друзями без вашого відома. Поясніть, що ці люди можуть виявитися зовсім не тими, за кого себе видають.
 9. Навчить своїх дітей відповідальному та етичному поводженню в онлайн.
 10.  Поясніть дитині, що вона не повинна повідомляти віртуальним друзям пароль до своєї інтернет-сторінки та відповідати на запитання, які стосуються особистого життя її та близьких.
 11. Скажіть дітям, що не все, що вони читають або бачать в інтернеті, – правда. Привчіть їх запитувати вас про все, в чому вони не впевнені.
 12. Попередьте дитину, що спілкування в інтернеті не є її обов’язком. Якщо їй це більше не подобається або її лякають, треба просто вимкнути інтернет і розказати про все вам.

Матеріал підготувала Інна Ільницька, методист обласного методичного кабінету (БЖД населення)
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області

Редакція Редакція журналу «Охорона праці»