Безпека на воді
15.12.2021Пізня зима, нестійка погода, коливання температур, дощі не забезпечують зміцнення криги. Найбільш небезпечна крига – це перша та остання, оскільки вона ще надзвичайно тонка і нерівномірна. Нехтування елементарними правилами безпеки – основна причина загибелі людей на воді узимку.
Привила поведінки на водоймах узимку
- Не ходіть по кризі без крайньої потреби.
- Виходячи на кригу, знайдіть стежку чи сліди людини. Якщо їх немає, визначте з берега маршрут свого руху.
- Крига може бути неміцною біля стоку води (наприклад, із ферми або підприємства).
- Тонка або крихка крига поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де вмерзли водорості.
- Оминайте ділянки, вкриті товстим шаром снігу, під снігом крига завжди тонша.
- Тонша крига й там, де б’ють джерела, де швидка течія, або струмок впадає в річку.
- Обережно спускайтеся з берега: крига може нещільно з’єднуватися із сушею, можливі тріщини, під кригою може бути повітря.
- Візьміть із собою палицю, щоб перевіряти міцність криги. Якщо після першого удару палицею з’являється вода, крига пробивається, негайно повертайтеся. Перші кроки треба робити не відриваючи підошви від криги.
- Не перевіряйте міцність криги ударом ноги.
- Пошукайте, чи немає вже прокладеної лижні, якщо ви на лижах. Якщо немає і вам треба її прокладати, кріплення лиж відстебніть (щоб їх легко було зняти), петлі лижних палиць не надівайте на кисті рук.
- Рюкзак чи інші речі повісьте лише на одне плече, а ліпше тягніть за собою на мотузці за 2-3 метри позаду;
- Якщо йдете групою, відстань між лижниками чи пішоходами має бути не менше ніж 5 метрів.
- Пробийте лунки по різні боки переправи, щоб виміряти товщину криги (рекомендується відстань між ними 5 метрів), і проміряйте їх. Майте на увазі, що крига складається з двох шарів – верхнього (каламутного) і нижнього (прозорого й міцного). Виміряти точну товщину криги можна лише знявши спочатку верхній (непрозорий) неміцний шар.
Якщо ви провалилися на кризі
- Широко розкиньте руки по крайках крижаного пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче та не лякайтеся.
- Намагайтеся не обламувати крайку криги, без різких рухів вибирайтеся на неї, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне – пристосувати своє тіло для того, щоб воно мало найбільшу площу опори.
- Вибравшись із пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність криги перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.
Якщо на ваших очах на кризі провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати зв’язані шарфи, ремені або дошки треба за 3-4 метри.
Якщо ви не один, тоді, узявши одне одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко – потерпілий швидко мерзне у крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.
Подавши потерпілому підручний засіб порятунку, витягайте його на кригу та повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доправте в тепле місце, розітріть, переодягніть у сухий одяг і напоїть чаєм.
Пам’ятайте: вирушати на водойми поодинці небезпечно!
Підготувала Інна Ільницька, методист обласного методичного кабінету (БЖД населення) НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області