Фандєєв Олександр

Батарея з відходів

14.03.2025

Перша у світі піщана батарея від компанії Polar Night Energy, що розташована на території електростанції Ватаянкоскі, вже забезпечує тепловою енергією прилегле місто Канкаанпяя в Західній Фінляндії. Проєкт довів свою ефективність і наступну систему зберігання теплової енергії на 100 МВт×год компанія будує в муніципалітеті Порнайнен. Як середовище зберігання енергії у системі використовується подрібнений мильний камінь, що є побічним продуктом виробництва камінів компанією Tulikivi. Загалом використано 2000 тонн талькового каменю. Тальковий, або мильний камінь, відомий також як «стеатит», або «талькохлорит», – метаморфічна порода, що складається переважно з м’якого на дотик, стійкого до тепла тальку з різною кількістю хлориту, слюди, карбонатів та інших мінералів.

Піщана батарея на основі відходів, повідомляє ESS News, зберігатиме надлишкову енергію вітру та сонця, а також постачатиме її для мережі централізованого тепло­постачання Loviisan Lämpö. Потужність акумулятора становитиме 1 МВт, місткість – 100 МВт×год. Цього обсягу теплової енергії може вистачити у Порнайнені майже на тиждень опалення взимку.

Акумуляційна споруда заряджатиметься від електромережі з використанням алгоритмів зарядки, розроблених Polar Night Energy. За словами компанії, ці алгоритми дадуть змогу мінімізувати вартість електроенергії, використовуваної для зарядки, і водночас задовольняти попит з боку мережі централізованого теплопостачання. Випробування «піщаної» батареї та введення системи в експлуатацію заплановано на 2025 рік.

Підготував Олександр Фандєєв, спецкор. За матеріалами ЗМІ

Журналіст Фандєєв Олександр