Редакція журналу «Охорона праці»

Якісниий сон

24.03.2023

Проблема недосипання через перенапруження нервової системи, стреси, повітряні тривоги є нині надзвичайно актуальною. Якщо вночі під час повітряної тривоги були у бомбосховищі, а вранці потрібно йти на роботу, недосипання однозначно вплине на продуктивність праці.

Вікіпедія тлумачить: «Сон – періодичний функ­ціональний стан організму людини, який характеризується вимкненням свідомості й зниженням здатності нервової системи відповідати на зовнішні подразники».

Отже, це час, коли наше тіло може максимально відпочити та розслабитися. Це певний період, який є життєво необхідним для кожного.

Основна функція сну – відновити наші сили та підготуватися до наступного дня. Це те ж саме, що зарядка для телефону, але енергією наповнюємося ми.

Скільки потрібно спати, аби підзарядитися?

Оптимальний час сну залежить від індивідуальних особливостей та віку. Фонд національного сну США дійшов висновку, що ідеально спати від 7 до 9 годин для дорослих, для підлітків – від 8 до 10 годин. Дітям молодшого віку потрібно значно більше, а новонародженим – приблизно 17 годин сну на добу.

Науковці називають три складники якісного сну:

 • достатня тривалість, щоб організм відпочив і підготувався до наступного дня;
 • безперервність – періоди сну мають безупинно переходити один в один;
 • глибина – сон має бути достатньо глибоким, щоб відновлювати життєві сили.

Недосипання = небезпека

Спати недостатньо – дуже небезпечно для само­почуття та здоров’я. Наслідками будуть надмірна вага, проблеми із серцем та навіть депресія.

Якщо регулярно спати менше ніж 7 годин, організм виснажиться, підвищиться ризик розвитку хронічних захворювань:

 • діабету;
 • серцево-судинних захворювань (інсульту, гіпертонії);
 • збільшення ваги та ожиріння;
 • порушення імунної системи;
 • погіршення психічного здоров’я.

Недостатня кількість сну спровокує прийняття неправильних рішень, зниження концентрації уваги та помилки, що вкрай негативно вплине на професійну діяльність. Якщо сон тривав менше ніж 7 годин – уникайте керування автомобілем та справ, які потребують важливих рішень.

Корисні звички перед сном

 1. За годину до сну відпочиньте. Відкладіть гаджети, подумайте про хороше, помедитуйте, помрійте.
 2. Дотримуйтеся режиму: лягайте спати й прокидайтеся в один і той же час щодня. Це допоможе ліпше висипатися й добре почуватися впродовж усього дня.
 3. Створіть комфортну атмосферу: провітріть кімнату, оберіть постіль, яка буде приємною як для тіла, так і для очей. Забезпечте повну темряву та тишу – це допоможе швидко заснути.

Перед сном варто уникати:

 1. алкоголю та сигарет;
 2. кофеїну (вживайте за 6 годин до сну);
 3. ситної вечері (виникне важкість у шлунку);
 4. користування гаджетами, перегляду телевізора;
 5. не слід спати вдень, якщо складно заснути увечері;
 6. не займайтеся спортом перед сном.

Техніка дихання 4–7–8 допомагає розслабитися та швидко заснути.

 • Спокійно вдихайте носом протягом 4 секунд.
 • Затримайте дихання на 7 секунд.
 • Не поспішаючи видихайте через рот протягом 8 секунд.

У період воєнного стану потрібно нагадувати працівникам, що здоровий сон дуже важливий. Протягом робочого дня слід надавати їм час для психологічного розвантаження. Це може бути перегляд відео, спілкування з психологом, фізичні вправи тощо. Роботодавець, який дбає про здоров’я своїх працівників, розуміє, що в період воєнного стану їхній психоемоційний стан потребує особливої уваги і, за змоги, створює умови для відновлення.

Каріна Захарчук, журналіст

Читайте цю статтю  в Кабінеті охорони праці та журналі № 2/2023.

Редакція Редакція журналу «Охорона праці»