Як позбутися саморуйнівного гніву
23.02.2024Через зло і жорстокість війни нам усім доводиться відчувати величезний спектр негативних емоцій: злість, агресію, ненависть до ворога, гнів та праведну лють. Звичайно, будь-які відчуття сьогодні нормальні. Проте важливо розуміти, що гнів завдає здоров’ю великих збитків. Крім того, виникають проблеми з оточенням.
Ми не можемо прийняти в гніві правильне рішення. Незалежно від того, що було приводом для гніву, результат завжди однаковий – негативний.
Що ж робити, щоб перебороти його?
- Відтягніть час. Спробуйте не випліскувати гнів у перший же момент. Нехай мине певний час. Найпростіше порахувати до десяти. Лікує не тільки час, але й відстань. Якщо ви можете, відійдіть від «джерела агресії».
- Ведіть переговори. Шукайте те, що поєднує. Намагайтеся утримувати суперечку в межах предмета дискусії, не переходячи на особистості. Якщо ви називаєте імена інших людей або негативно оцінюєте їхнє поводження або думку, взаємну довіру буде загублено. Не дуріть себе: якщо ви виражаєте свою незгоду, принижуючи співрозмовника, ви лише на мить відчуєте себе сильніше іншої людини. Натомість ви придбаєте супротивника, що з першою ж нагодою нанесе вам удар у відповідь.
- Стежте за своїми словами! Якщо ви категорично висловлюєтеся, використовуючи такі слова, як «ніколи», «завжди», зупиніться негайно. Найчастіше категоричні слова сприймаються як схована погроза: «Я ніколи не погоджуся на це!» А якщо ви прямо загрожуєте або, гірше того, ображаєте співрозмовника, в одному ви можете бути впевнені: реакція буде відповідною. Тож вибирайте позитивні, конструктивні слова, що підходять до ситуації.
- Слухайте. У чомусь ви можете помилятися. Але ви зрозумієте це, тільки якщо зможете вгамувати своє роздратування, поки слухаєте співрозмовника. Скажіть собі: «Треба спробувати подивитися на ситуацію з позиції опонента». А для цього потрібно вислухати один одного.
- Обійміться. Дивно? Так, – обійміться. Якщо ви сердитеся на кохану людину, обійміть її. І постарайтеся виразити щирі позитивні почуття. Якщо вам не хочеться цього робити, тим паче є причини діяти саме так. Дуже важко залишатися розгніваним, коли людина виявляє стосовно вас любов, а саме це відбувається, коли ми обіймаємо один одного.
- Попросіть вибачення. Скажіть «я перепрошую», коли ви розумієте, що допустили безтактність. Це просте визнання зменшить ваш гнів, немов крапля води, що падає на палаючий сірник – тільки подіє швидше. Ба більше, коли ви щиро перепрошуєте, ви берете на себе відповідальність за свої дії: ви контролюєте себе.
- Попросіть допомоги (не бійтеся). Здатність попросити про допомогу – ознака сили, зрілості й хоробрості, а не слабості. Звісно, ви, може, будете здивовані тим, як багато людей, особливо серед друзів і родичів, охоче прийдуть вам на допомогу, варто вам тільки попросити в них про це. Говорити про свої почуття з тим, кому ви довіряєте, не тільки корисно для емоційного стану, це може допомогти вам знайти причини свого гніву і перебороти його.
За матеріалами вченого і педагога Володимира Калошина