Ільницька Інна

Як не допустити займання сажі?

28.02.2025

Під час експлуатації традиційних печей на внутрішніх стінках димоходу осідає сажа. Це призводить до значного зменшення пропускної здатності димоходу, а отже, зниження тяги у димарі. Тому шкідливі речовини не зможуть видалятися з топки з достатньою швидкістю, і частина диму потраплятиме до приміщення. Тому в будинках, де є каміни та печі, може виникнути небезпека отруєння чадним газом.

Крім цього можливе загоряння сажі в димоході, що збільшує ризик пожежі. У разі потрапляння маленької іскорки з каміна або печі сажа на стінках димаря може в будь-який момент спалахнути.

Cажа – це продукт неповного згоряння палива, що містить близько 90% вуглецю. Температура горіння сажі близько 1100 градусів і може досягати 1200 градусів. Горіння за такої температури не дуже тривале і нагадує швидше спалах або, як його ще називають, «вибух» у димоході.

Димохід перегрівається і виникає небезпека займання конструкцій будинку, що примикають до нього. Це місця з'єднання димоходу і даху, а також місця, де димар проходить міжповерхове дерев'яне перекриття.

Щоб вберегтися від пожеж, спричинених спалахом сажі, потрібно:

  • Регулярно чистити димарі. Найкраще це робити двічі на рік – перед початком опалювального сезону та після його завершення.
  • Не використовувати сміття або легкозаймисті речовини для розпалювання. Це спричиняє накопичення сажі та підвищує ризик її займання.
  • Використовувати лише сухі дрова. Вологе дерево виділяє більше диму, а це сприяє осіданню сажі на стінках димаря.
  • Проводити технічний огляд опалювальних систем. Залучайте професіоналів для перевірки стану димаря та печі.
  • Використовувати спеціальні засоби для профілактики. Деякі хімічні засоби допомагають зменшити осідання сажі під час спалювання дров.
  • Стежити за тягою в димарі. Слабка тяга може спричинити накопичення сажі та створити умови для її займання.
Автор Ільницька Інна