Редакція журналу «Охорона праці»

26 листопада – День пам’яті жертв голодоморів

26.11.2022

День пам’яті жертв голодоморів відзначається щорку в четверту суботу листопада на підставі президентських указів 1998 та 2007 років. У ХХ сторіччі українці пережили три голодомори: 1921–1923, 1932–1933 і голод 1946–1947 років, унаслідок яких Україна втратила мільйони людських життів. Утім, наймасштабнішим був Голодомор 1932–1933 років – геноцид українського народу, здійснюваний тоталітарним комуністичним режимом СРСР. Він забрав найбільше життів: загинуло від 4,5 до 10 мільйонів людей, за різними даними. У листопаді 2006 року Верховна Рада визнала Голодомор 1932–1933 років геноцидом українського народу.

Голодомору передувала насильницька колективізація сільських господарств, «розкуркулення» селян, хлібозаготівельна кампанія, масовий терор на селі, організовані радянською владою. Терор голодом, що діяв в Україні протягом 22 місяців, – це свідома і цілеспрямована політика сталінського уряду, стратегія і тактика якої виконувалася, починаючи з 1928 року. Ця карально-репресивна акція була спрямована на упокорення українського селянства, знищення самостійних селянських господарств – соціально-економічних підвалин української нації.

Українські селяни стали наступними жертвами сталінського режиму після тотальних репресій щодо української інтелігенції та духівництва. У пікові місяці Голодомору щохвилини в Україні помирало 24 людини. За короткий проміжок часу Москва вбила більше ніж три мільйони українців.

Радянський Союз заперечував факт масової смерті українців від штучного голоду. Лише після здобуття незалежності були оприлюднені архівні документи та свідчення очевидців.

У 2022–2023 роках Україна вшановує 90-ті роковини Голодомору-геноциду. Цю скорботну дату ми відзначаємо в реаліях нової боротьби за виживання української нації. Через 90 років після вчинення Голодомору в Україні Росія вчиняє новий геноцид – війною.

Українська нація мужньо чинить спротив ворогу, що значно переважає кількістю і ресурсами. Ми не маємо іншого вибору, ніж вистояти. Саме національна пам’ять робить нас сильнішими, надає сили для подальшої боротьби. Нашим спільним обов’язком є пам’ятати вбитих голодом жертв комуністичного режиму і передати цю пам’ять про трагедію наступним поколінням.

У День пам’яті жертв голодоморів проводиться акція «Запали свічку пам’яті». Традиційно о 16.00 як в Україні, так і в багатьох країнах світу пам’ять загиблих вшановують хвилиною мовчання та встановлюють запалену свічку на підвіконня. У багатьох містах та населених пунктах на головних майданах у цей час теж запалюють свічки.

Редакція Редакція журналу «Охорона праці»