

2024: події & факти
09.03.2025Традиційно журнал згадує про важливі події у сфері охорони праці, що відбулися минулого року.
Журнал і партнери
► У 2024 році журнал «Охорона праці» спільно з Європейським співтовариством з охорони праці (ESOSH) започаткували проєкт – Англійський розмовний клуб з безпеки праці Health and Safety English Speaking Club (HSE-SC).
► 18 квітня у Київському палаці дітей та юнацтва відбулася фінальна частина XIIІ Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей» – 2024, організованого редакцією журналу за сприяння Федерації профспілок України (ФПУ) та Профспілки працівників освіти і науки. Переможцями стали:
І вікова група (від 6 до 10 років):
- І місце – Кравченко Поліна, с. Тріщуки, Львівська обл.;
- ІІ місце – Візнюк Марія, м. Бершадь, Вінницька обл.;
- ІІІ місце – Троц Богдана, м. Шепетівка, Хмельницька обл.
ІІ вікова група (від 11 до 14 років):
- І місце – Маслова Марфа, с. Синюхін Брід, Первомайський р-н, Миколаївська обл.;
- ІІ місце – Соколіна Поліна, м. Чернівці;
- ІІІ місце – Повхан Дарина, м. Ужгород, Закарпатська обл.
ІІІ вікова група (від 15 до 18 років):
- І місце – Гайдук Дарина, м. Світловодськ, Кіровоградська обл.;
- ІІ місце – Осипенко Микита, м. Кременчук, Полтавська обл.;
- ІІІ місце – Саливончик Юлія, м. Ковель, Волинська обл.
► У Європейській школі керування ризиками Джаннет Аршимової навчалися два потоки (з квітня та з вересня) українських фахівців з безпеки праці за програмою керування ризиками в системах управління безпекою та здоров’ям на роботі. Завдяки гранту від фонду One Percent Safer Foundation частина фахівців навчались безоплатно.
► 26 квітня відбувся онлайн-флешмоб «Мої правила безпеки», присвячений Всесвітньому дню охорони праці. Ініціатори заходу – журнал та ESOSH.
► 10–11 червня у Ризі представники журналу (Дмитро Матвійчук) та ESOSH (Ольга Богданова) на запрошення Президентки Європейської мережі професійних організацій з безпеки та гігієни праці (ENSHPO) Мірейї Ріфи Фабрегат узяли участь у щорічній загальній асамблеї цієї асоціації.
► З нагоди Дня будівельника ПЗ «Центр професійної освіти і навчання» (ЦПОН) ініціював і провів Будівельний конгрес за участю представників освіти, бізнесу, громадськості та органів місцевого самоврядування. Відбулися заходи, спрямовані на популяризацію безпечних методів роботи та інновацій у галузі будівництва.
► У вересні в Трускавці відбувся організований Навчальним центром «Новатор» 14-й Всеукраїнський семінар з охорони праці та промислової безпеки «Безпека 2.0: Зміни та інновації в нормативно-правовому регулюванні охорони праці».
► У НУБіП України 30 вересня під гаслом «Ментальне здоров’я – основа добробуту на роботі» пройшла IV Міжнародна науково-практична конференція OSHAgro-2024 (Occupational Safety and Health Agro – 2024).
► На базі ЛДУБЖД на початку жовтня відбулися міжнародна конференція «Форум стійкості: Безпека праці в Україні – 2024» (до 30-річчя журналу та 5-річчя ESOSH) та організований ФПУ тренінг на тему «Шкода азбесту та правила поводження з ним». Спікер – британський експерт, директор HSRM ltd Іан Харпер.
► 21 серпня ВРУ прийняла в першому читанні проєкт Закону України «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі». 8 жовтня при Комітеті ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів створено робочу групу з доопрацювання до другого читання проєкту Закону. 23 грудня журнал провів онлайн-зустріч «2025 рік: від охорони праці до безпеки праці», де обговорили підготовку до його впровадження.
► Оголошено переможців конкурсу «Лідер року у сфері управління ризиками», який десятий рік поспіль проводить журнал «Охорона праці». У номінації «Найкращий фахівець з упровадження системи управління ризиками в умовах воєнного стану» ними стали:
Ольга Богданова, голова Правління Європейського співтовариства з охорони праці (ESOSH), технічний спеціаліст Міжнародного Інституту безпеки та гігієни праці TechIOSH (Велика Британія), генеральний секретар Секції будівництва ISSA-Construction;
- Анатолій Алексєєв, керівник у напрямі охорони здоров’я, безпеки праці, охорони навколишнього середовища (HSE) нафтогазовидобувного підприємства з іноземними інвестиціями ТОВ «ЕКСПЕРТ ПЕТРОЛЕУМ УКРАЇНА»;
- Андрій Ретинський, головний інженер з охорони праці ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна».
У номінації «Найкраще підприємство з упровадження системи управління ризиками в умовах воєнного стану»:
- ДП «Ліси України»;
- ТОВ «ІНСАЙТ УА»;
- Shell Mobility Ukraine.
► Група фахівців ESOSH з ментального здоров’я провела спільно з журналом цикл з 9 вебінарів з питань керування ментальним здоров’ям. Спільно з Криворізьким національним університетом створено навчальний курс підвищення кваліфікації «Ментальне здоров’я на роботі».
► За участю спеціалістів групи підготовлено «Методичні рекомендації щодо запровадження психосоціальної підтримки на робочому місці».
► ЦПОН спільно з Національним агентством кваліфікацій провели вебінар на тему «Підготовка кадрів для ринку праці: вимоги, виклики та можливості», обговорювали питання мобільності робочої сили та впровадження Національної рамки кваліфікацій (НРК) в Україні.
Події, факти, статистика
► У березні в Києві відкрився Офіс Міжнародної організації праці. Про напрями його діяльності розповіла в ексклюзивному інтерв’ю журналу «Охорона праці» № 9 Аїда Ліндмайер, директорка Офісу МОП.
► У травні відбулася презентація оновленої версії Зеленої книги «На шляху до ефективного, впливового та інклюзивного соціального діалогу в Україні», розробленої експертами МОП за участю тристоронньої робочої групи з питань соціального діалогу.
► 12 листопада Держпраці завершила за участю соціальних партнерів перший конкурс «Мистецтво безпеки праці» та відзначила 43 фіналістів.
► У грудні Держпраці отримала від НАЗК відзнаку «Вдала практика розбудови доброчесності та запобігання корупції». Зважаючи на напрочуд «вдалу розбудову», про яку повідомляють наша аудиторія та журналісти-розслідувачі, читачі відреагували на цю інформацвю миттєво, назвавши... абсурдом року.
► КМУ постановою № 1021 від 30.08.2024 р. вніс зміни до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, і повернув до цього переліку спеціальність «Охорона праці».
► За даними ООН, на кінець вересня тимчасовий захист у європейських країнах мали понад 6 млн українців і майже 600 тис. отримали захист поза Європою. Найбільше громадян України прийняли Польща (970 тис.) та Німеччина (1,2 млн).
► 2024–2025 роках очікується подальший відплив мігрантів за кордон (близько 400 тис. та 300 тис. осіб відповідно). Про це йдеться в інфляційному звіті Національного банку України.
► Щонайменше 228 смертей від нещасних випадків на виробництві були спричинені у 2024 році російською агресією, що на 33 смерті вище від показника 2023 року. Загалом через збройну агресію постраждали майже тисяча людей, які просто виконували свою роботу.
Події компаній
► Анна Ременець, директор та власник компанії INSIGHT UA. Цього року компанія отримала європейські сертифікати на сигнальний одяг за стандартом EN 20471, що підтверджує якість одягу компанії на міжнародному рівні.
Олександр Пархоменко, директор з ОП, ПБ, ЦЗ та Е ПАТ «ПВП «Кривбасвибухпром».
Підприємство відпрацювало без втрати працездатності персоналу у 2024 р. 366 днів, а з 2019 р. – 65 місяців, 256 тижнів, 1901 день. За результатами опитування «Оцінки залученості та задоволеності персоналу» щодо блоку питань «Охорона праці» отримано 89% позитивних оцінок (4 та 5), проти 77% позитивних оцінок у 2023 р. та 73% позитивних оцінок у 2020 р.
У 2024 р. на підприємстві розроблено процедуру оцінювання ефективності системи охорони праці, що дає змогу об’єктивно оцінити діяльність та внесок кожної служби, відділу, структурного підрозділу підприємства, виявляти помилки, планувати та підвищувати ефективність системи охорони праці.
Упроваджено мотиваційну систему подяки за безпечну працю, що має на меті залучити топменеджмент і працівників підприємства до проактивної діяльності та розвивати лідерство з охорони праці в структурних підрозділах.
► Ірина Петченко, заступник генерального директора з ОП СП «ОСНОВА-СОЛСИФ».
Організовано на об'єктах компанії для співробітників і підрядників інтерактивне навчання в ігровій формі з безпечного виконання робіт на висоті, будівельно-монтажних робіт тощо.
Створено відеоінструкцію, що докладно пояснює покроковий процес підготовки та безпечного виконання робіт на висоті.
► Максим Шостак, директор ТОВ «ЗІЗ ТЕХЦЕНТР».
На базі підприємства почав роботу інформаційно-просвітницький відеоканал «Safety Max» про засоби індивідуального захисту в Україні, що сприятиме обізнаності фахівців з ОП і персоналу підприємств у питаннях правильного вибору та використання ЗІЗ, а також підвищенню рівня захищеності на робочих місцях.
► Андрій Мусійовський, начальник відділу ОП та цивільного захисту ДП «Ліси України».
У ДП «Ліси України» розпочато впровадження вимог стандарту ISO 45001:2018 «Системи управління охороною здоров’я та безпекою праці».
Фахівці працеохоронного спрямування ДП «Ліси України» взяли участь у 18-й конференції KWF з лісового господарства, що відбулась у містечку Шварценборн (Німеччина).
► Анатолій Алексєєв, керівник напряму охорони здоров’я, безпеки праці, охорони навколишнього середовища (HSE) ТОВ «ЕКСПЕРТ ПЕТРОЛЕУМ Україна».
Підприємство встановило та ввело в експлуатацію сертифіковані протирадіаційні укриття. Упровадило автоматизовану систему звітувань з питань безпеки праці (невідповідності, аудити, обходи, стоп-робота та ін.).
Пройшло сертифікацію з енергоменеджменту (ISO 50000).
Запровадило LOTO – систему захисного блокування обладнання і джерел енергії.
Запровадило систему аналізу безпечного керування автомобілями з оцінюванням водіїв.
► Олеся Цибульська, провідний інженер технічного управління КП «Київський метрополітен».
Для працівників підприємства, особливо тих, хто безпосередньо спілкується з пасажирами, проведено широку інформаційну кампанію щодо вакцинації проти правця та кашлюка.
Мінімум «Психосоціальна підтримка та перша психологічна допомога на робочому місці» став обов’язковою частиною програми навчання з питань ОП на підприємстві.
Зображення та документи
- Podiyi & fakty.pdf (473,582 кібібайта)