Зміни у профілактичних медоглядах
13.11.2024Про новації у проведенні обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення.
В Україні згідно із законодавством сфери охорони здоров’я та трудових відносин встановлено обов’язок і порядок медогляду працівників суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність, пов’язану з обслуговуванням населення, а також працівників, зайнятих на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці. Метою такого огляду є оцінювання стану здоров’я працівників, визначення їх можливості виконання певних трудових обов’язків і встановлення медичних протипоказань, а також виявлення захворювань і запобігання поширенню інфекційних хвороб.
Порядком проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів, затвердженим постановою КМУ «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок» від 23.05.2001 № 559, визначено, що працівники певних категорій повинні проходити обов’язкові попередні (до прийняття на роботу) і періодичні (протягом трудової діяльності) медогляди. Регламентуються також позачергові медогляди (на вимогу посадових осіб органу державного нагляду, за ініціативи роботодавця чи працівника, якщо він пов’язує погіршення стану свого здоров’я з умовами праці).
Суб’єкти господарювання несуть відповідальність за організацію та своєчасність проходження працівниками обов’язкових медоглядів і допуск їх до роботи без наявності необхідного медичного висновку згідно із законодавством. Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України «Про систему громадського здоров’я» працівники, які без поважних причин не пройшли у встановлений термін обов’язковий медогляд у повному обсязі, відсторонюються від роботи і можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності.
Періодичні медогляди проводяться коштом роботодавця. За час перебування в медичному закладі на обстеженні за працівниками, зобов’язаними проходити його, зберігається середній заробіток за місцем роботи.
Як і раніше, працівники, зазначені у Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженому постановою КМУ від 23.05.2001 № 559, повинні проходити медогляди перед прийняттям на роботу та періодично протягом трудової діяльності. До зазначеного переліку, який містить 29 пунктів з категоріями працівників, зміни не вносилися. Тобто роботодавці мають продовжувати відповідно до цього нормативного документа складати списки працівників, які потребують обов’язкового періодичного медичного огляду.
З 1 жовтня 2024 р. набув чинності наказ МОЗ України від 08.11.2023 № 1925, який вносить зміни у наказ МОЗ України від 23.07.2002 № 280 «Щодо організації проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб».
Які зміни у профілактичних медоглядах відбулися?
І. Внесено зміни до правил проведення профілактичних медоглядів:
1) Розширено підстави для позачергових медоглядів.
Як і раніше, позачергові медичні огляди проводитимуться за бажанням працівника у разі погіршення його стану здоров’я, якщо це загрожує безпеці громадян (працівник повинен вжити відповідних заходів для запобігання поширенню захворювання). З 1 жовтня додаються дві нові підстави для таких оглядів:
a) проведення епідеміологічного розслідування;
b) оцінка здоров’я працівників за результатами проведеної центром контролю та профілактики хвороб відповідної адміністративно-територіальної одиниці оцінки ризиків для здоров’я та санітарно-епідемічного благополуччя населення регіону.
2) Доповнено вимоги до надавачів послуг з проведення обов’язкових медоглядів.
Медогляди проводять заклади охорони здоров’я, які мають відповідну ліцензію на здійснення медичної практики. Новацією є запровадження електронної медичної книжки в електронній системі охорони здоров’я. Це дасть змогу забезпечити збереження інформації та систематизувати дані щодо медоглядів працівників окремих професій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних захворювань. Паперові медичні книжки з часом відійдуть у минуле і будуть переведені в електронний формат.
3) Оновлено перелік обов’язкових медобстежень.
Перелік необхідних обстежень для проведення профілактичних медоглядів було доповнено новими обов’язковими лабораторними, інструментальними та фізикальними дослідженнями. Враховуючи, що деякі сфери діяльності працівників, які проходять медогляд, пов’язані із щоденним безпосереднім контактом з людьми, до необхідних лікарів-спеціалістів додано лікаря-психіатра.
Відповідно до зазначеного переліку обов’язковий профілактичний медогляд міститиме:
Лабораторні дослідження
a) загальний аналіз крові (включно з лейкоцитарною формулою);
b) глюкоза крові;
c) загальний аналіз сечі;
d) серологічні дослідження крові на інфекційні хвороби (за потреби);
e) дослідження калу на виявлення гіменолепідозу та ентеробіозу (заі потреби);
f) бактеріологічні дослідження (лише для окремих категорій працівників, за потреби).
Обстеження лікарями-спеціалістами
a) терапевт або лікар загальної практики (сімейний лікар);
b) дерматовенеролог;
c) отоларинголог;
d) стоматолог;
e) психіатр.
Інструментальні дослідження
a) вимірювання артеріального тиску;
b) електрокардіограма;
c) інші дослідження визначені в Переліку необхідних обстежень.
Флюорографія проводиться в разі проведення попереднього медогляду та надалі 1 раз на рік за належності працівника до груп підвищеного ризику розвитку туберкульозу, зокрема діагностики латентної туберкульозної інфекції, відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я.
Флюорографія або рентгенологічне обстеження органів грудної клітки проводитиметься тільки за наявності факторів ризику у працівника туберкульозної інфекції – після проходження анкетування.
Бактеріологічні дослідження (так звані «кишкова група» і «мазок на стафілокок») стануть обов’язковими лише для працівників, які безпосередньо пов’язані з виготовленням та реалізацією продуктів харчування. До такої категорії відносяться працівники харчоблоків.
Важливо враховувати, що для уточнення діагнозу можуть призначатися додаткові лабораторні та інструментальні дослідження, а також обстеження лікарями-спеціалістами.
Належність працівника до групи підвищеного ризику розвитку туберкульозу визначає заклад охорони здоров’я відповідно до Порядку організації виявлення та діагностики туберкульозу та латентної туберкульозної інфекції, затверджений наказом МОЗ України від 16.02.2022 № 302, який визначає організаційні засади для ефективного виявлення й діагностики туберкульозу та латентної туберкульозної інфекції серед визначених у галузевих стандартах у сфері охорони здоров’я ключових груп та груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз.
Людмила Мухарська, лікар-гігієніст, лікар-епідеміолог, заслужений лікар України
Фото - малюнок переможниці фіналу Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей – 2024» Сулімчук Кири, с. Верболози Вінницької обл.
Liudmyla Mukharska
Changes in preventive medical examinations
On innovations in conducting mandatory preventive medical examinations of employees of certain professions, industries and organizations whose activities are related to public services.
Статтю повністю читайте в журналі "Охорона праці" № 11/2024 та КАБІНЕТІ ОХОРОНИ ПРАЦІ