Керування ризиками у ПрАТ «ККПК»
18.01.2021Дуже важливо, щоб керівники усіх рівнів були прикладом у впровадженні системи управління безпекою та здоров’ям на роботі на основі керування ризиками. І що вище ранг керівника, то менше в нього права на недотримання вимог системи.
ПрАТ «Київський картонно-паперовий комбінат» – одне з найбільших підприємств Європи з випуску картонно-паперової продукції, є частиною австрійської компанії Pulp Mill Holding. У загальному випуску целюлозно-паперової продукції в Україні частка комбінату становить близько 30%. Основною сировиною для виробництва є макулатура. Потужність із переробки вторинної сировини – понад 1500 т на добу. На комбінаті приблизно 2000 штатних працівників і майже 1000 працівників підрядних організацій.
Комбінат складається з трьох основних виробництв (картонне, паперове та завод гофротари) і низки допоміжних цехів і служб. Целюлозно-паперове виробництво досить складне та енерговитратне.
На більшості робочих місць наявні по три-чотири шкідливих і небезпечних виробничих фактори. Зокрема, підвищена температура повітря, підвищений рівень шуму, дія різних хімічних речовин, безліч механізмів, що рухаються, обертаються, тощо.
Звісно, у нас, як і на всіх підприємствах, що працюють у межах чинного законодавства, була створена і функціонувала стандартна система управління охороною праці. Власне, вона функціонує й зараз.
У 2017 році підприємство звернулося до Європейського банку реконструкції та розвитку для отримання кредиту на проведення технічного переоснащення частини виробництва.
Вивчивши стан справ на комбінаті, ЄБРР погодився надати кредит, проте висунув низку умов. Серед інших було впровадження системи управління безпекою праці та здоров’я працівників на основі оцінки та керування професійними ризиками. Керівники підприємства погодилися на такі умови, і ми розпочали свій шлях у цьому напрямі.
ЯК МИ ПОЧИНАЛИ
Спочатку працівники служби ОП взяли участь у декількох навчальних семінарах з упровадження ISO 45001. Потім пройшли навчання на базі Академії управління ризиками в системах менеджменту при журналі «Охорона праці» (далі – Академія) і на базі ГНМЦ Держпраці.
Розуміючи, що без зовнішньої професійної підтримки не обійтись, ми обрали консультанта Академії з питань упровадження міжнародних стандартів ISO. І тепер разом з ним розробляємо та впроваджуємо систему управління безпекою та здоров’ям на роботі (далі – СУБЗР) на основі ISO 45001.
Діяли ми стандартно, відповідно до загальної схеми процесу керування ризиками. Для стабільної та довгострокової співпраці зі споживачами, підвищення іміджу, збереження провідних позицій серед найбільших підприємств у Європі з випуску продукції із вторинної сировини на комбінаті впроваджена і вдосконалюється інтегрована система управління якістю, довкіллям та безпекою продукції відповідно до вимог міжнародних стандартів ISO 9001, ISO 14001, FSSC 22000. Тому ми не стали винаходити велосипед, а взяли за основу напрацьовані методики, процедури та визначили, як краще їх застосувати для впровадження СУБЗР на основі оцінки та керування професійними ризиками.
На підприємстві створили відповідні групи, провели навчання, визначили мету. Зокрема, встановили, що одна з головних наших стратегічних цілей – це зниження виробничого травматизму та професійної захворюваності через безпосереднє досягнення мінімально допустимого обґрунтованого рівня ризику.
Визначились і з критеріями оцінки рівнів ризиків. Ми ґрунтувалися на тому, що настання одиничної травми зі смертельними наслідками та інвалідністю і/або групові травми тяжкого ступеня тяжкості й зі смертельними наслідками, імовірність настання яких – більше ніж 1 раз на 20 років, для нас є категорично неприйнятними. Також одиничну травму без тимчасової втрати працездатності (інцидент), яка може настати більше ніж 1 раз упродовж 1 місяця, ми визначили як неприйнятну.
Анатолій Севрук, головний інженер з охорони праці та навколишнього середовища ПрАТ «Київський картонно-паперовий комбінат»