Інженеру з ОП – початківцю. Частина 4
26.11.2024У черговому матеріалі автора – про те, як інженеру з охорони праці правильно застосовувати надані законодавством права для виконання покладених на нього обов’язків.
У попередніх статтях автора для інженерів-початківців було окреслено важливі питання щодо створення та поліпшення служби охорони праці підприємства. Визначено основні завдання цієї служби та повноваження інженера з охорони праці. Надано рекомендації щодо взаємодії інженера з ОП з роботодавцем та структурними підрозділами підприємства. Акцентовано на тому, що потрібно брати до уваги під час розроблення інструкцій з охорони праці.
Тепер – про правильне застосування прав інженера з ОП.
Отже, згідно зі ст. 15 ЗУ «Про охорону праці» та главою 4 Типового положення про службу охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 15.11.2004 № 255 (НПАОП 0.00-4.35-04) (далі – Типове положення), для ефективного виконання своїх посадових обов’язків фахівці СОП мають право, зокрема:
- видавати керівникам структурних підрозділів підприємства обов’язкові для виконання приписи щодо усунення наявних недоліків, одержувати від них відомості, документацію та пояснення з питань ОП;
- зупиняти роботу виробництв, дільниці, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва в разі порушень, які створюють загрозу життю або здоров’ю працівників;
- вимагати відсторонення від роботи осіб, які не пройшли передбачених законодавством медичного огляду, навчання, інструктажу, перевірки знань і не мають допуску до відповідних робіт або не виконують вимоги НПАОП.
Припис – це обов’язкова для виконання письмова вимога інженера з ОП про усунення керівником структурного підрозділу підприємства виявлених під час перевірки порушень.
У ЯКИХ ВИПАДКАХ ІНЖЕНЕР З ОП ПОВИНЕН ВИДАВАТИ ПРИПИС?
На це запитання Типове положення конкретних відповідей не дає, тому постараємося знайти їх самостійно.
На сьогодні на багатьох підприємствах упроваджено ризикоорієнтовану систему управління охороною здоров’я та безпекою праці (СУ ОЗіБП) на основі міжнародного стандарту ISO 45001:2018.
У Верховній Раді нині на розгляді й уже пройшов схвалення профільного комітету проєкт Закону України «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі» (Закон про БЗР), яким передбачено обов’язок роботодавців упроваджувати систему керування ризиками.
Ризик у СУ ОЗіБП – це поєднання ймовірності (частоти інциденту) виникнення пов’язаної з роботою небезпечної події або впливу і тяжкості травми й погіршання здоров’я, які можуть бути викликані цією подією або впливом (тяжкість наслідків).
Рівень ризику – величина ризику, виражена в межах комбінації наслідків та їх імовірності.
Визначення рівня ризику – процес порівняння результатів аналізу ризику з критеріями ризику для визначення того, чи можна прийняти величину ризику.
За процедурою визначення ризики можна поділити на:
- КН – категорично неприйнятний;
- Н – неприйнятний;
- ПП – прийнятний з перевіркою (прийняття ризику з контролем);
- П – прийнятний (прийняття ризику без контролю).
Категорично неприйнятний (КН) (відмова від ризику) – роботу виконувати заборонено без зміни в умовах роботи та розроблення і впровадження заходів щодо зниження ризиків. Насамперед мають бути виконанні запобіжні та захисні заходи для унеможливлення реалізації небезпеки в небезпечну подію та/або зниження наслідків небезпечної події. Установлюють контроль за забороною проведення робіт.
Неприйнятний (Н) (зниження ризику) – роботу виконувати дозволено (постійно або тимчасово), але з упровадженням в часі змін в умовах роботи запобіжних та захисних заходів для унеможливлення реалізації небезпеки або зниження наслідків небезпечної події. Мають бути розроблені та впроваджені відповідні організаційно-технічні заходи.
Прийнятний з перевіркою (ПП) (прийняття ризику з контролем) – роботу дозволено виконувати, але потрібен постійний контроль за небезпекою та виконанням запобіжних і захисних заходів (дій) щодо унеможливлення або зниження ризику до прийнятного рівня та аналіз змін стану небезпеки в часі та просторі.
Прийнятний (П) (прийняття ризику без контролю) – не потрібно вживати запобіжних та захисних заходів (дій) для унеможливлення або зниження ризику.
Отже, інженер з ОП, виявивши небезпеку (будь-яке джерело, що може призвести до травми чи погіршання стану здоров’я працівників), перш за все має оцінити ступінь ризику від цієї небезпеки, яка може реалізуватися в небезпечну подію. Якщо він оцінить ризик як прийнятний чи прийнятний з перевіркою, то припис видавати немає потреби. У такому разі може бути достатньо навіть усної комунікації безпосередньо з працівником, на робочому місці якого виявлено цю небезпеку, щоб він сам виправив ситуацію. Іноді потрібно через деякий час перевірити, як працівник засвоїв те, що ви йому пояснили.
Коли ризик оцінюють як неприйнятний, то слід видати керівнику підрозділу припис на усунення виявлених недоліків (порушень вимог певних нормативно-правових актів з охорони праці) та установити розумні терміни щодо виконання належних заходів. Роботи в цьому разі не забороняють, але розробляють і впроваджують запобіжні та захисні заходи для унеможливлення реалізації небезпеки або зниження наслідків небезпечної події, якщо вона таки станеться.
А коли ризик оцінюють як категорично неприйнятний – обов’язково слід видати припис з вимогою негайно зупинити роботи! Подальше виконання роботи заборонено без зміни в умовах роботи та розроблення і впровадження заходів щодо зниження ризиків до прийнятного рівня чи прийнятного з перевіркою.
Анатолій Севрук, консультант з питань охорони праці
Anatolii Sevruk
For a novice hazardous materials engineer
How to correctly apply the rights granted by law to fulfill your duties. The right to issue an order to eliminate violations, stop work, and demand the suspension from work of persons who have not undergone the medical examination, training, briefing, and knowledge testing required by law and who are not authorized to perform the relevant work or do not comply with safety requirements.
Статтю повністю та зразки приписів читайте в журналі "Охорона праці" № 11/2024 та КАБІНЕТІ ОХОРОНИ ПРАЦІ.
Інші статті циклу читайте в КАБІНЕТІ ОХОРОНИ ПРАЦІ та в електронному журналі
- Інженеру з ОП – початківцю. Частина 1 КАБІНЕТ, Журнал "Охорона праці" № 8/2024
- Інженеру з ОП – початківцю. Частина 2 КАБІНЕТ, Журнал "Охорона праці" № 9/2024
- Інженеру з ОП – початківцю. Частина 3 КАБІНЕТ, Журнал "Охорона праці" № 10/2024