Редакція журналу «Охорона праці»

Дозволи та реорганізація підприємства

19.12.2024

Підприємство реорганізоване лише через зміну найменування. Чи має воно право виконувати роботи на підставі дозволу органів Держпраці, що виданий до реорганізації підприємства? У чинному правовому полі є два шляхи вирішення цього питання. Обирати вам.

Як визначено в ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ), юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.

Відповідно до ч. 4 ст. 87 ЦКУ юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

У ч. 1 ст. 89 ЦКУ передбачено, що юридична особа підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення.

Відповідно до п.п. 1, 2, 10 ч. 2 ст. 9 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», у Єдиному державному реєстрі, крім усього іншого, міститься інформація про найменування юридичної особи, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ, місцезнаходження юридичної особи.

Указана інформація також зазначається в дозволі, що видається органами Держпраці, форма якого передбачена додатком 1 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107 у редакції від 01.09.2023 (далі – Порядок № 1107).

Відповідно до п. 13 Порядку № 1107 переоформлення дозволу чи повідомлення роботодавця, виробника або постачальника про відмову в його переоформленні здійснюється територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи – підприємця відповідно до законів України «Про охорону праці» і «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Заява про переоформлення дозволу за формою згідно з додатком 9 до Порядку № 1107 та оригінал дозволу подаються через центри надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Портал електронних сервісів Мінекономіки, Єдиний державний вебпортал електронних послуг, зокрема через інтегровану з ним інформаційну систему Держпраці.

Згідно зі ст. 21 ЗУ «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII (далі – Закон № 2694-XIIоднією з підстав для переоформлення документа дозвільного характеру є зміна найменування суб’єкта господарювання – юридичної особи.

Цією ж статтею визначено, що однією з підстав для відмови в переоформленні дозволу є зміна ідентифікаційного коду за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків, зазначеного в дозволі. Водночас ч. 8 ст. 41 ЗУ «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 № 2806-IV (далі – Закон № 2806-IV) визначено, що зміна найменування юридичної особи не є підставою для переоформлення документа дозвільного характеру.

Є всі підстави вважати Закон № 2694-XII спеціальним законодавчим актом порівняно із Законом № 2806-IV, а тому перевагу в застосуванні потрібно надавати Закону № 2694-XII, як спеціальному нормативно-правововому акту.

Такої правової позиції додержується Міністерство юстиції України (лист від 26.12.2008 № 758-0-2-08-19 «Щодо практики застосування норм права у випадку колізії»).

Згідно з ч. 13 ст. 41 Закону № 2806-IV у визначених законом випадках правонаступник суб’єкта господарювання має право провадити діяльність на підставі документів дозвільного характеру, виданих такому суб’єкту господарювання, у межах строку їх дії до оформлення документів дозвільного характеру на правонаступника такого суб’єкта господарювання.

Сергій Соколов, експерт з охорони праці

Sergiy Sokolov
Permits and reorganization of a company
A company is reorganized only by changing its name. Does it have the right to carry out work on the basis of a permit issued by the State Labor Service of Ukraine prior to the reorganization? In the current legal framework, there are two ways to resolve this issue. It is up to you to choose.

Статтю повністю читайте в КАБІНЕТІ ОХОРОНИ ПРАЦІ або в журналі "Охорона праці" № 12/2024.

Редакція Редакція журналу «Охорона праці»