Будівельна професія за 10 днів
04.07.2023Будівництво – найбільш травмонебезпечна галузь в Україні з найбільшою кількістю зайнятих працівників, які не мають відповідної професійної підготовки. Поліпшити таку ситуацію взялася Профспілка будівельників України, упровадивши освітній проєкт – Хаб неформального професійного навчання мікронавичок у будівництві.
Аналіз виробничого травматизму в будівництві показує, що понад 80% травм стається з організаційних причин, а саме:
- порушення трудової та виробничої дисципліни;
- недотримання вимог інструкції з ОП;
- допуск до роботи без навчання та перевірки знань з питань ОП тощо.
Таких порушень працівники припускаються, зокрема, через брак у них елементарних знань технологічних процесів, які вони виконують, недотримання правил безпечного ведення робіт та ін.
Здобуття ж належної професійної освіти в галузі будівництва потребує витрат часу, коштів, зміни місця проживання, є й інші проблемні питання. Тому багато працівників починають працювати будівельниками без будь-якої відповідної спеціальної або професійної підготовки, набираючись досвіду, як кажуть, навчаючись на власних помилках.
На жаль, війна змусила велику кількість людей змінити місце проживання і на новому місці опановувати нову професію, підвищувати кваліфікацію тощо. А в тих регіонах, звідки люди вимушені були переселитися, забракло кваліфікованих кадрів. Також багато чоловіків, які становлять переважну більшість зайнятих у галузі, сьогодні захищають нашу країну на фронті.
З огляду на те, що ворожими обстрілами пошкоджено тисячі будівель і споруд, які тепер потрібно ремонтувати, а після закінчення війни обсяги будівництва значно зростуть, чимало людей сьогодні шукає себе саме в будівельній галузі.
Як зазначив експерт з питань зайнятості і трудової міграції Профспілки будівельників України Олег Борисов, «…сьогодні у будівельній галузі відчувається брак робітничих кадрів. Відбудова ж країни основним тягарем ляже на плечі фахової молоді. Останнім часом на державному рівні стало більше уваги приділятися саме професійно-технічній освіті. Та й роботодавці почали розуміти, що кадровий потенціал підприємства – це одна з основних інвестицій у його розвиток. Профспілка будівельників України постійно переймається питаннями професійної освіти, і це є рукою допомоги державі щодо створення кадрового будівничого резерву».
ОСВІТНІЙ ПРОЄКТ ПРОФСПІЛКИ БУДІВЕЛЬНИКІВ
Розроблений цьогоріч Хаб неформального професійного навчання мікронавичок у будівельній галузі за сприяння і фінансування міжнародних, зарубіжних та вітчизняних компаній успішно впроваджується в Україні на базі професійних навчальних закладів. Модульне навчання відбувається за короткотерміновим курсом 10–14 днів безкоштовно для здобувачів освіти.
У травні цього року в Броварському професійному ліцеї відбувся перший випуск із врученням сертифікатів про закінчення професійного навчання за професією «лицювальник-плиточник». Стати слухачами курсів та оволодіти новими вміннями і навичками виявили бажання не тільки особи з числа незайнятого населення, які мають на меті змінити вид діяльності, а й ті, хто через російську агресію залишили свою домівку. Навчання проходило в сучасно обладнаних виробничих класах.
Проєкт цікавий ще й тим, що теоретичному курсу відводиться лише 20% загальної кількості навчальних годин, решта – практика. Досвідчені будівельники вчать слухачів не тільки особливостей виконання тієї чи іншої роботи, але й обов’язково вимог безпеки праці під час таких робіт. Зокрема, які засоби індивідуального захисту потрібно застосовувати, який спеціальний одяг і взуття вдягати, як безпечно користуватися тими чи іншими інструментами тощо. Важливим є й те, що в мешканців з інших населених пунктів у цьому професійному ліцеї є можливість безкоштовного проживання.
Vasyl Andreev
Building profession in 10 days
Construction is the most injury-prone industry in Ukraine with the highest number of workers lacking appropriate professional training. The Trade Union of Construction Workers of Ukraine has taken the initiative to improve this situation by implementing an educational project called the Hub of Informal Professional Training for Microskills in Construction. This form of training will not only enable people who have lost their jobs due to the war to acquire popular construction professions and find employment but also focuses on enhancing knowledge of safety requirements during construction work, ultimately helping to reduce the level of occupational injuries in the industry.
Василь Андреєв, голова Профспілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України
Статтю повністю читайте в журналі № 6/2023