Перше засідання колегії Держпраці


Погашення заборгованості підприємств із заробітної плати, боротьба з нелегальною зайнятістю та дотримання трудових прав учасників АТО – такі першочергові завдання поставив перед Державною службою України з питань праці міністр соціальної політики Павло Розенко.

Відкриваючи засідання колегії Держпраці, яке відбулося 26 листопада, Павло Розенко відзначив успішне завершення першого етапу реформи зі створення інтегрованої інспекції праці та повідомив, що наразі розглядається питання про надання європейськими інституціями технічної допомоги для подальшого вдосконалення Служби. Щоб вона стала справді сервісною: надавала кваліфіковану допомогу роботодавцям та відстоювала трудові права громадян.
В цьому контексті найактуальнішим на сьогодні є питання погашення заборгованості з зарплати, яка складає близько двох мільярдів гривень. Для вирішення проблеми, вважає П. Розенко, необхідно налагодити тісну співпрацю з обласними державними адміністраціями, особливо з тими, де з початку року відбулося значне зростання заборгованості – це Одеська, Тернопільська, Волинська, Дніпропетровська області та ін.
За словами голови Держпраці Романа Чернеги, з початку 2015 р. державними інспекторами з питань праці перевірено 222 підприємства-боржника із виплати заробітної плати. До адміністративної відповідальності притягнено 125 посадових осіб. На вимогу Держпраці вже погашено заборгованість на суму 91 млн грн. Тобто повністю чи частково підприємства розрахувалися з 17 тис. працівників, а держбюджет отримав 13 млн грн додаткових надходжень.
Значна увага приділяється Службою відновленню порушених прав учасників АТО. За 10 місяців 2015 р. до Держпраці та її територіальних органів надійшло 195 письмових звернень від громадян, де вказувалося на такі порушення. Всі ці звернення розглянуто згідно зі встановленими термінами, надано відповідні роз’яснення та консультації. За словами Р. Чернеги, в основному з роботодавцями вдається оперативно вирішувати питання відновлення на роботі цієї категорії працівників.
Щодо питань охорони праці, голова Служби зазначив, що високий рівень виробничого травматизму, як і раніше, спостерігається в будівництві, сільському господарстві, вугільній та енергетичній галузях, в соціально-культурній сфері (зокрема, внаслідок ДТП). Аналіз причин нещасних випадків свідчить, що їх найбільша кількість сталася з організаційних причин – травмовано 1955 працівників, або 64% від загальної кількості травмованих. У тому числі в результаті нещасних випадків зі смертельними наслідками загинуло 174 працівники, або 63% від загальної кількості загиблих.
З огляду на це Держпраці, по-перше, буде наполягати на своєму виключенні з переліку наглядових органів, на які поширюється дія мораторію на перевірки підприємств. І по-друге, у зв’язку з тим, що штат інспекторів праці малочисельний і перевірками може бути охоплено не більше 1% піднаглядних об’єктів, пріоритет наглядової служби буде віддано тим підприємствам, де питанням охорони праці не приділяють належної уваги та де виконуються роботи підвищеної небезпеки.

На форумі завжди є місце для безпеки

До речі, перша колегія Держпраці відбулася в рамках Міжнародного промислового форуму – 2015, який зібрав під своїм дахом безліч тематичних виставок: металообробка, промислові технології й устатковання, зварювання, промислова автоматизація та ін. Цю групу експозицій неможливо уявити без виставки «Безпека виробництва». Адже там, де виробництво, ризики і люди, обов’язково є охорона праці.
У нинішньому році участь у виставці також взяли Державна служба України з питань праці, експертно­технічні центри Держпраці (ЕТЦ), спеціалізовані видання, що працюють у сфері охорони праці, у тому числі журнал «Охорона праці», а також навчально-виробничий центр «Професійна безпека». Свої експозиції мали й виробники: ТОВ «Вишневська взуттєва фабрика»; КRОК™ – вітчизняний виробник засобів індивідуального та колективного захисту для промислових альпіністів і арбористів (лісівників), пожежних, рятувальників; компанія OZON – розробник і виробник спецодягу, спецвзуття, захисних окулярів, робочих рукавичок; компанія БІКО з її найширшим асортиментом ЗІЗ; компанія IDEL, яка представила приладдя, аксесуари та засоби захисту для безпечного виконання зварювальних робіт, та ін.
Відвідувачі не залишали поза увагою жоден експонат виставки. Стенд Держпраці прикрасила демонстрація відеороликів, у яких розповідається про діяльність ЕТЦ та Національного науково-дослідного інституту промислової безпеки та охорони праці. Зокрема, було презентовано останні актуальні розробки інституту: систему дистанційного навчання та реєстр баштових кранів.

Людмила Солодчук, Олександр Фандєєв

president banner1 banner4 banner3 banner2 banner5