Безпека від «Ведмедика Бо»


Про досвід запровадження інтегрованої системи менеджменту, яка базується на вимогах належних практик з виробництва та дистрибуції лікарських засобів (GMP та GDP), міжнародних стандартів у сфері управління якістю (ISO 9001), екологічного менеджменту (ISO 14001), охорони здоров’я та безпеки праці (OHSAS 18001), енергоменеджменту (ISO 50001), захисту прав людини та соціальної відповідальності (SА 8000).      

 На підприємстві, що виробляє ліки, а саме пігулки, капсули, гранули, різноманітні розчини й порошки, мазі, гелі, екстракти, славнозвісні сиропи для малечі під брендом «Ліки ведмедика Бо», мені довелося побувати вперше – у складі групи спеціалістів з охорони праці, які проходили навчання в Головному навчально­методичному центрі Держпраці. І, безумовно, мені пощастило, що це було саме ПАТ НВЦ «Борщагівський хіміко­фармацевтичний завод» (далі – БХФЗ), бо саме таким я і уявляв собі сучасне, європейського рівня фармацевтичне підприємство.
Запам’яталася впорядкована, охайна територія, бездоганна чистота виробничих приміщень. Величезна кількість трубопроводів, вентилів та кранів, ємностей і приладів, що виблискують сталлю. Високотехнологічні автоматизовані виробничі лінії та устатковання. Спеціальна конструкція стін, стелі, підлоги, що дозволяє легко мити та дезінфікувати технологічні приміщення, герметизований та ізольований простір. Надійна система заходів безпеки і особливе ставлення працівників до охорони праці та здоров’я.
Про безпеку тут дбають з порогу прохідної. І не лише трудівників БХФЗ, а й відвідувачів. Це логічно, адже відвідувачі менш обізнані з існуючими на підприємстві небезпеками. Так, перш ніж наша група ступила на територію фармацевтичного заводу, для нас провели на прохідній інструктаж, наголосивши на можливих небезпеках під час пересування територією взимку. Після чого вручили пам’ятку з вимогами безпеки, яка інформувала нас про:

  • правила реєстрації на вході та виході з підприємства;
  • місце збору у випадку евакуації та дії у разі аварії;
  • загальні правила поводження на території заводу, правила руху автотранспорту і пішоходів;
  • можливі ризики для відвідувачів.

На зворотному боці пам’ятки – телефони екстреного виклику та схема території БХФЗ.
На заводі для нас провели вступний інструктаж з охорони праці і попросили розписатися в журналі. Після цього працівники цехів, до яких ми прямували, попередили нас про можливі специфічні небезпеки у цих підрозділах. Далі ми виконали ще одну обов’язкову процедуру: помили руки з рідким милом, не торкаючись крана, одягли халати, шапочки та бахили. І лише тоді потрапили до цеху.
Першим нам продемонстрували цех, у якому відбувається магія виготовлення екстрактів. Для цього використовують лікарські трави, спеціально підготовлену воду, 96­процентний етиловий спирт та азот. Повітря, що подається до технологічних приміщень, попередньо фільтрується через НЕРА­фільтри, а вода очищується. Спирт, азот, їх парогазоповітряні суміші є вибухонебезпечними, тож приміщення за рівнем небезпеки відноситься до категорії «А» і обладнане розумними приладами, датчиками, зокрема аналізаторами і сигналізаторами, надійною системою вентиляції та пожежогасіння, аварійною ємністю. Усе технологічне обладнання має вибухозахисну конструкцію, оснащене захисними, блокуючими і запобіжними пристроями, шумоізолюючими кожухами, а також пристосуваннями для зняття вібронавантажень. Ведеться відеоспостереження. Більшість процесів автоматизовано та комп’ютеризовано. Управляє ними у цьому цеху зміна, що складається з трьох працівників.
У карті ризиків для цього приміщення зазначені такі небезпеки, як загорання електропроводки механізмів, відключення світла, вентиляції, переповнення ємностей, викиди азоту в атмосферу тощо. Якщо припустити, що якісь із цих ризиків раптом виникнуть, то малоймовірно, що вони вийдуть з­під контролю за наявності такої потужної і багаторівневої системи безпеки.
Побудувати інноваційне підприємство було б неможливо без дотримання міжнародних стандартів належної виробничої практики GMP. БХФЗ першим в Україні запровадив інтегровану фармацевтичну систему якості, яка базується на вимогах належних практик із виробництва та дистрибуції лікарських засобів (GMP та GDP), міжнародних стандартів у сфері управління якістю (ISO 9001), екологічного менеджменту (ISO 14001), охорони здоров’я та безпеки праці (OHSAS 18001), енергоменеджменту (ISO 50001), захисту прав людини та соціальної відповідальності (SА 8000).
За цими євростандартами тут звели сучасні цехи, лабораторії, склади, впровадили ефективну СУОП, побудували високотехнологічне та екологічно чисте виробництво, проводять навчання фахівців. До речі, одним із найскладніших завдань було змінити «радянське» мислення працівників, сформувати в людях психологію господарів підприємства. Це було однією з передумов для здійснення реконструкції, модернізації заводу, впровадження сучасних практик.

Специфічні процеси для системи управління

Для введення на БХФЗ стандарту OHSAS 18001 були підготовлені та впроваджені процедури відповідності вимогам стандарту OHSAS 18001:2007. Так, на заводі розробили специфічні процеси для системи управління охороною здоров’я (ОЗ) та безпеки праці (БП): «Аналіз та управління ризиками», «Розслідування інцидентів у сфері ОЗ і БП», «Зовнішні та внутрішні зв’язки».
На підприємстві першим запроваджували процес зовнішніх та внутрішніх зв’язків. Адже систему управління ОЗ та БП можна запустити лише за умови інформування внутрішніх та зовнішніх заінтересованих сторін з питань якості продукції, охорони праці та навколишнього середовища. Йдеться про демонстрацію зобов’язань та зусиль у цій сфері, підвищення обізнаності персоналу та обмін інформацією, оперативне реагування на запити та скарги тощо.
Однією з обов’язкових процедур стандарту OHSAS 18001:2007, розроблених на БХФЗ, є також процедура реєстрації, розслідування, обліку й аналізу інцидентів у сфері ОЗ та БП. Інциденти (нещасні випадки), що спричинили втрату працездатності на один і більше робочих днів або необхідність переведення на легку роботу, розслідують на заводі відповідно до Порядку розслідування і ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві. Усі інші інциденти реєструють, розслідують та аналізують згідно з вимогами стандарту OHSAS 18001. Як це відбувається?.. Продовження читайте у друкованій версії журналу.

Олександр Фандєєв, спецкор

president banner1 banner4 banner3 banner2 banner5