Вадим ГУДОШНИК: «В експертно-технічних організацій залишилося півроку, щоб пройти процедуру акредитації в НААУ й таким чином забезпечити своє майбутнє»


На початку червня до редакції нашого журналу надійшов лист від Дніпропетровської обласної організації роботодавців експертних та інспекційних організацій, у якому повідомляється, власне, про створення цієї структури та про ті завдання, які вона перед собою ставить. Зокрема, організація має намір «представляти й захищати інтереси своїх членів, а також консолідувати їхні дії для посилення впливу на процес формування соціально-економічної політики, вдосконалення соціально-трудових відносин» тощо. Прокоментувати викладені в листі цілі й завдання нової громадської організації ми попросили голову її ради, генерального директора ТОВ «Спільне українсько-німецьке підприємство «Товариство технічного нагляду ДІЕКС» Вадима Гудошника.

 

– Вадиме Анатолійовичу, в Україні вже 17 років здійснює свою діяльність асоціація «Укрексперт». Чому виникла потреба створити обласну організацію роботодавців експертних та інспекційних організацій?

 

– Давайте від самого початку розставимо всі крапки над «і», щоб не було двояких тлумачень. Асоціація, створена в Дніпропетровській області, жодним чином не є конкурентом асоціації «Укрексперт». Остання створювалася як «закритий клуб» державних експертно­технічних центрів (далі – ЕТЦ). Згодом, через розвиток і дерегуляцію підприємницької діяльності, коли Службу очолював О. І. Хохотва, був зроблений свого роду крок назустріч бізнесу, і в «Укрексперт» запросили експертні організації недержавної форми власності. На мій погляд, ці зміни тільки поліпшили діяльність «Укрексперта», і сьогодні до асоціації входять уже 43 підприємства.

Ми не перебуваємо в конфронтації з «Укрекспертом» – її не було, немає, не буде й не може бути в принципі. Ці дві організації можуть тільки доповнювати одна одну. «Укрексперт» – асоціація з багатим досвідом, зай­мається вирішенням глобальних, стратегічних питань у сфері охорони праці та промислової безпеки. Через те що «Укрексперт» прив’язаний до Держпраці, у нього є й свої специфічні завдання.

Чому ми (в регіонах України експертні організації об’єднуються в аналогічні структури) пішли шляхом створення обласних організацій роботодавців експертних та інспекційних організацій? По­перше, зараз готується до прийняття пакет законів щодо передачі максимально більших повноважень місцевим органам влади. Відповідно, регіональні громадські організації отримають змогу більшою мірою впливати на прийняття тих чи інших рішень для свого напрямку бізнесу на місцевому рівні. По­друге, перед нашою організацією та іншими регіональними об’єднаннями, які в перспективі, я сподіваюся, об’єднаються в одну всеукраїнську федерацію, стоїть завдання вирішувати ті актуальні питання у сфері промислової безпеки, які повинні вирішуватися на територіальному рівні.

 

– Скільки аналогічних організацій уже створено в регіонах? Які короткострокові, середньострокові й стратегічні цілі ставите перед собою?

 

– Зараз я кажу саме про організацію Дніпропетровської області. Стратегічних завдань два. Перше – боротьба з різного роду проявами корупції й таким чином – сприяння створенню відкритих і прозорих умов роботи в експертному середовищі. Друге завдання – створення умов для ведення експертної діяльності у сфері охорони праці та промислової безпеки в рамках переходу України на європейські норми й директиви.

За моєю інформацією, у деяких областях України вже створені обласні організації, десь проходить процедура реєстрації в органах юстиції, а десь тільки ведуться переговори між потенційними членами асоціацій. Триває процес об’єднання конкурентів, тому переговори проходять непросто. Але там, де ведеться такий діалог, – це вже прогрес, можна вважати, що ми прорубали вікно в Європу.

Що стосується європейських тенденцій, в Україні, як і в Європі, рано чи пізно ринок експертних послуг повинен буде консолідуватися. В усіх на слуху багаторічна історія німецьких ТЮФів (експертні та аудиторські організації Німеччини), яких раніше було близько 18, а тепер, унаслідок злиттів і поглинань, залишилося близько п’яти. Щоправда, крім ТЮФів у цій країні працюють 700–800 різного роду маленьких експертних організацій в українському розумінні, а в європейському – випробувальних лабораторій та інспекційних органів. Причому, як правило, це організації, що створюються із числа колишніх працівників ТЮФів, які вийшли на пенсію. Такі компанії можуть складатися з 3–5 осіб, вони беруть якийсь один вузький напрям і займаються, наприклад, інспекцією ліфтів в окремо взятому маленькому містечку.

При цьому в Німеччині існує величезна кількість громадських організацій, куди входять експертні підприємства. Є, наприклад, асоціація, що об’єднує ТЮФи, є значна кількість галузевих асоціацій з підприємств, діяльність яких пов’язана, наприклад, з металургією або хімічною галуззю та до яких також входять експертні організації, що працюють у галузі. У рамках цих об’єднань вони порушують питання, які потрібно вирішувати спільно, а також розробляють стандарти.

До речі, про стандарти. В Україні склався стереотип, що стандарти має розробляти або адаптувати держава. У Європі все не так. Якщо ти (суб’єкт господарської діяльності) хочеш мати стандарт з якогось напряму, ти сам його розробляєш, вкладаєш гроші в проходження всіх необхідних офіційних процедур і потім впроваджуєш його. Інший шлях – можна замовити розробку стандарту в спеціалізованої європейської інституції, яка передає тобі на нього авторські права. Потім ти можеш отримувати роялті за використання цього стандарту іншими організаціями. Адже просто так зробити копію стандарту для експертної організації – це нереально. Потрібно придбати його офіційну версію, інакше під час першого ж проведення наглядового аудиту буде виявлено «піратство», і ти не пройдеш аудит.

 

– Як вдалося домовитися з експертними організаціями й чому обрали таку форму об’єднання, як федерація? Чи можуть державні ЕТЦ увійти до регіональних об’єднань, а потім і до федерації?..

Бесіду вела Людмила Солодчук,

заступник головного редактора журналу «Охорона праці»

 Повний текст інтерв’ю читайте в № 7/2015

president banner1 banner4 banner3 banner2 banner5