«Священні корови» України


Якщо не можна, але дуже кортить, то можна.
Шолом-Алейхем

Трохи більше року минуло з моменту публікації статті «Розслідування закінчено. Забудьте!» у № 8 за 2014 р. Йшлося про причини вибуху газу на автозаправному комплексі компанії «БРСМ-Нафта» (далі – «БРСМ»), що стався 22 квітня 2014 р. поблизу Переяслава-Хмельницького Київської області. Через грубу помилку під час будівництва АЗК (не можна також не згадати про безпечність та необізнаність персоналу в питаннях безпеки) газ унаслідок витоку з крихітного отвору в іржавій (!) трубі газопроводу накопичився в підвальному приміщенні (якого не було в проекті) і вибухнув. Підсумок – шість осіб загинуло, ще шість одержали травми різного ступеня тяжкості. Хоча з моменту вибуху вже минуло півтора роки, винні в трагедії досі не названі.
За великим рахунком цього ніхто й не збирається робити, тому що, за чутками, фірма належить до так званих священних корів, що мають серйозних заступників у верхах правоохоронної системи.
Коли відразу після аварії інспектори Держгірпромнагляду кинулися перевіряти подібні АЗС і АЗК, розташовані в різних регіонах України, на предмет дотримання правил безпеки при будівництві та експлуатації, їх звідти, просто кажучи, вигнали. А потім приспів і мораторій на проведення перевірок…
Усі мої побоювання, які я висловив у тій статті, справдилися: порушення нормативно-правових актів з охорони праці при проектуванні, будівництві та експлуатації об’єктів підвищеної небезпеки компанії «БРСМ», а також відсутність представників Держгірпромнагляду в комісіях під час здачі цих об’єктів в експлуатацію ще призведуть до чергової події… І таки призвели – до грандіозної пожежі поблизу м. Василькова Київської області, де на початку червня зайнялася нафтобаза знову ж таки компанії «БРСМ». Десять днів уся Україна в режимі онлайн спостерігала за жахливим полум’ям, багатометровими клубами чорного диму, героями-пожежниками й усілякими аналітиками, провісниками та спікерами різних міністерств і відомств. Усіх цікавило одне питання: чому виникла пожежа? Відповім стисло: бо її було заплановано! Не сьогодні, так завтра, не завтра, так через рік. Але все одно рвонуло б! Тому що не можна нехтувати елементарними правилами безпеки.
Є такі речі, які неможливо зрозуміти, тому що вони непоєднувані. Візьмемо хоча б літературу: живий труп, гарячий сніг та ін. Тож як ви відреагуєте на мою заяву про те, що ніякої пожежі… не було?! З тієї простої причини, що нафтобаза, що горіла, ніде не зареєстрована – її немає в інформаційних базах органів державної і місцевої влади!!! За документами – немає! Не вірите мені? Тоді цитую виступ міністра внутрішніх справ Арсена Авакова на засіданні Кабінету Міністрів України 12.06 2015:
– Установлено, що діяльність з переробки та реалізації нафтопродуктів на цій базі здійснювалася без відповідних дозволів про введення в експлуатацію, діяльність нафтосховища, виконання робіт підвищеної небезпеки.
У Державній архітектурно-будівельній інспекції відсутня будь-яка інформація щодо цього об’єкта. Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки також не має відомостей про діяльність цієї нафтобази…
Як таке може бути, запитаєте ви? Та дуже просто: справа в тому, що фірму «БРСМ» напряму пов’язують у ділових колах з колишнім міністром енергетики та вугільної промисловості України Едуардом Ставицьким, а все, що пов’язано з цією людиною, є своєрідними «священними коровами», які не підлягають ні контролю, ні перевіркам, і взагалі – недоторканні.
Звідси заплющені очі контролюючих органів і вседозволеність у діях напівлегальної фірми.
Нагадаю, що причиною вибуху на автозаправному комплексі «БРСМ» стало порушення вимог державних будівельних норм при проектуванні та будівництві об’єкта, що було доведено комісією Держгірпромнагляду. Упевнений, що й у випадку з пожежею на нафтобазі «БРСМ» буде виявлено схожі порушення. Уже сьогодні фахівці говорять про те, що резервуари з нафтою були неприпустимо близько розташовані один до одного.
За фактом пожежі розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9 червня № 583-р створена урядова комісія з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, яка виникла 08.06.2015 на нафтобазі «БРСМ» під Васильковом. А Держгірпромнаглядом 11.06.2015 сформована комісія зі спеціального розслідування групового нещасного випадку на цій же нафтобазі.
Робота обох комісій досі триває, але, як стало відомо з неофіційних джерел, комісію Держгірпромнагляду в перший її візит на місце подій навіть не пустили на територію нафтобази, незважаючи на дозвіл слідчого прокуратури. Нічого, мовляв, вам там робити. Усі документи в слідчих органах, тож не треба вештатися базою.
Керівництво фірми все ще розраховує на свою ексклюзивність, якщо не сказати, недоторканність. А може, так воно і є?
Однак комісія Держгірпромнагляду, незважаючи на певні складнощі, працює. Визначено список загиблих і потерпілих (відповідно 3 і 5 осіб), які підпадають під дію закону України «Про охорону праці». Ведеться робота з постраждалими та родичами загиблих. Як стало відомо буквально днями, у членів комісії немає розбіжностей відносно кваліфікації даного групового нещасного випадку. Головне завдання, яке необхідно вирішити її членам, – установити причини виникнення такої великої пожежі. А отут версій – неоране поле: підпал конкурентами, порушення будівельних норм, правил протипожежної безпеки, технології виробництва тощо.
Розбірки між бізнес-кланами ми навіть розглядати не будемо. Це прерогатива прокуратури. Порушення при проектуванні і в технології виробництва вочевидь мають місце, тому що резервуари – ось вони, стоять один біля одного, скорботні свідки серйозних порушень.
Недотримання заходів безпеки теж у наявності. Усі ЗМІ облетіла звістка, що для перекачування нафтопродуктів використовувався побутовий насос, а не ліцензований.
Неосвіченість персоналу – теж реальність. Тому що, знову ж таки за заявою ЗМІ, це не перша пожежа на цьому об’єкті підвищеної небезпеки. Але якщо раніше вогонь вдавалося якось долати, то цього разу не вийшло. Звідси й запізній (майже на дві години) виклик пожежних.
Ми у XXI столітті живемо, і на об’єкті підвищеної небезпеки повинні бути незалежні датчики або інші прилади, які автоматично сповіщають рятувальні служби про надзвичайну ситуацію. Але тут їх не виявилося, адже об’єкт – нелегальний.
Питань вистачає. Відповідей – нема. За фактом пожежі та її наслідками працює державна комісія, комісія Держгірпромнагляду і Генеральна прокуратура. Коли ми довідаємося про результати їх розслідувань – невідомо. Багато ви знаєте про результати розслідування вибуху на АЗК «БРСМ» біля Переяслава-Хмельницького? Отож.
Чому я написав цей матеріал? Просто стало відомо, що Кабмін виділив 47,75 млн грн на ліквідацію наслідків пожежі на нафтобазі в селі Крячки Васильківського району Київської області. Відповідне рішення закріплено розпорядженням Кабінету Міністрів України № 715 від 23 липня.
Зокрема, 1,16 млн грн спрямовано на виплати одноразової грошової допомоги потерпілим і родинам осіб, які загинули під час ліквідації наслідків надзвичайної ситуації (з розрахунку 200 000 грн за кожного загиблого члена родини та 70 000 грн на кожного потерпілого). Крім того, 46,59 млн грн виділено для відшкодування витрат, пов’язаних з ліквідацією наслідків надзвичайної ситуації.
Загинули та постраждали люди, населенню, навколишньому середовищу, державі нанесено збиток, який відшкодовується з кишені… платників податків.
А «священні корови» продовжують пастися на наших полях.

P. S.Про результати спеціального розслідування комісії Держгірпромнагляду редакція повідомить після його завершення.

Володимир Терещенко, власкор

president banner1 banner4 banner3 banner2 banner5