Сім «Золотих правил» НАК «Нафтогаз України»


Про впровадження новітніх міжнародних систем управління охороною праці в нафтогазовому комплексі.
Стаття присвячена аналізу семи «Золотих правил» управління охороною праці, які впроваджуються в країнах Європейського Союзу, та Zero Accident – нульового травматизму на виробництві. Запропоновано кроки (шляхи та заходи) з впровадження передового міжнародного досвіду на підприємствах нафтогазового комплексу України для створення безпечних і здорових умов праці.

Одним з основних принципів політики НАК «Нафтогаз України» є пріоритет життя та здоров’я працівників, повна відповідальність керівників підприємств, що перебувають у корпоративному управлінні компанії, за створення безпечних і здорових умов праці. І структура нашого підприємства сформована таким чином, що підрозділ, який опікується питаннями охорони праці, підпорядковується безпосередньо першому керівнику – голові правління.
Після підписання у 2014 р. Угоди про асоціацію між Україною та ЄС наша країна взяла чіткий курс на побудову європейських підходів у всіх сферах діяльності, у тому числі й у питаннях ставлення до безпеки людської праці. Визначення їх пріоритетними у виробничих процесах підприємств нафтогазової галузі не на словах, а на ділі – сьогодні завдання номер один для нашої компанії.
Ще декілька років тому з метою досягти сталого поліпшення стану виробничої безпеки керівництво компанії доручило вивчити найкращий світовий досвід з питань управління охороною праці та впровадити його на підприємствах нафтогазової галузі.
У ході виконання доручення представники апарату та підприємств компанії (ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», ПАТ  «Укргазвидобування», ПАТ «Укртранс­нафта», ПАТ «Укрнафта») стали учасниками тренінгу з питань управління охороною праці, що проводився за ініціативою Федерації роботодавців гірників України із залученням провідних спеціалістів Міжнародної організації праці (МОП), Міжнародної асоціації соціального забезпечення (International Social Security Association, ISSA – провідна міжнародна організація, заснована у 1927 році під егідою МОП; об’єднує більше 340 організацій та відомств соціального забезпечення з понад 160 країн світу).
Під час тренінгу його учасники дізналися про основні положення передового міжнародного досвіду з управління охороною праці – глобальну стратегію «Zero Accident –нульовий травматизм на виробництві» та сім «Золотих правил», які розроблені ISSA та успішно впроваджуються в країнах Європейського Союзу.
Отримані на тренінгу знання було закріплено на Міжнародному стратегічному семінарі, присвяченому питанням підвищення рівня безпеки на добувних підприємствах, що організувала ISSA у серпні минулого року в Німеччині. Учасники семінару, а це представники 21 країни світу, методом «мозкового штурму» визначили заходи для комплексної стратегії «Нульової смертності», яка, у свою чергу, включає профілактику як спосіб забезпечення безпечного майбутнього без смертельних або серйозних професійних захворювань, нещасних випадків та дорожньо­транспортних пригод.
Отримані фахівцями НАК «Нафтогаз України» знання були передані керівникам, посадовим особам та спеціалістам відповідних служб підприємств компанії в ході галузевої семінар­наради, що проводилася у вересні 2014 р. У рамках наради з метою вивчення, адаптації до національних реалій підприємств нафтогазового комплексу з урахуванням специфіки їх діяльності та напрацювання механізму впровадження семи «Золотих правил», розроблених міжнародними експертами, відбувся круглий стіл.
У подальшому прагнення щодо впровадження семи «Золотих правил» знайшло своє відображення у Кодексі корпоративної етики НАК «Нафтогаз України».
Що ж це за правила такі особливі? Вони, як і усе геніальне, дуже прості, систематизовані та подані у вигляді чітких і зрозумілих постулатів, які включають напрацювання виробників, розробників стандартів та вимоги європейських директив та конвенцій МОП.

ПРАВИЛО 1.
Візьми на себе відповідальність та стань лідером у забезпеченні охорони праці

Це ключова вимога. Рух до безпеки розпочнеться тільки завдяки рішучості керівництва, яка базується на принципі поваги до людини: «важливий кожен працівник», «хіба можна допустити, щоб травмувалася хоча б одна людина». Усе зміниться зі зміною свідомості керівництва.
Конкурентоспроможність та охорона праці. Фахівці Британії у результаті проведеного дослідження виявили закономірність: країни з розвиненою культурою охорони праці відрізняються високою конкурентоздатністю на світовому ринку, та навпаки.
Відсутність належного рівня безпеки призводить до зниження продуктивності. Формула «ефективне управління виробництвом + охорона праці = підвищення продуктивності» підтверджена часом.
Керівник підприємства має сам чітко усвідомити, що надзвичайні ситуації на виробництві – це не тільки значні матеріальні та моральні втрати, а й втрата іміджу компанії. Крім того, згідно з законодавством, роботодавець несе безпосередню відповідальність, аж до кримінальної, за стан аварійності та травматизму на своїх об’єктах. І пам’ятати про це слід завжди, а не тільки тоді, коли сталося лихо.
Керівник має бути взірцем щодо дотримання правил безпеки та вимагати цього від працівників усіх ланок. Будь­яке, навіть незначне їх порушення працівниками не повинно залишатися поза увагою.

ПРАВИЛО 2.
Виявляй небезпеки та ризики (управляй ризиками)…

С. О. Сторчак, докт. техн. наук,
С. В. Горобинський, канд. техн. наук,
А. М. Березинець, О. В. Федько, канд. екон. наук
(Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»),
І. О. Перевозник (Федерація роботодавців гірників України)

Повний текст статті читайте в журналі № 10/2015

president banner1 banner4 banner3 banner2 banner5