ФОРТЕЦЯ НА РОДОВИЩІ УРАНУ


«Тут буде фортеця!», – сказав у 1754 р. полковник Іван Хорватов і дістав благословення на це від імператриці Єлизавети Петрівни. Ніхто тоді не знав, що під фортецею залягає родовище урану та як радіонукліди впливають на здоров’я людини.
Часи імперії минули, фортеця перетворилася на місто з нинішньою назвою Кіровоград, а уран став стратегічним ресурсом. Нині, можна сказати, під самим містом працює ДП «Східний ГЗК» – єдине в Україні та найбільше у Європі підприємство з видобування та переробки уранової руди. Фактично під ногами кіровоградців постійно відбувається процес розпаду урану і торію з утворенням радіоактивного газу радону, що в 7,5 разу важче за повітря.

 

Як розповів начальник відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Кіровоградській області Сергій Олексієнко, який сприяв у підготовці статті, найбільша частка опромінення, що одержує людина протягом життя, – від дочірніх продуктів розпаду радону. Основний медико­біологічний наслідок опромінення від радону та його дочірніх продуктів розпаду – рак легенів.

За статистичними даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожен п’ятий випадок захворювання на рак легенів зумовлений підвищеним вмістом радону в приміщеннях. Альфа­частинки призводять також до пошкодження в хромосомах клітин кісткового мозку людини, що збільшує ймовірність розвитку лейкозів. Учені багатьох країн у своїх дослідженнях довели, що в групі найвищого ризику – курці. Радон спричиняє у них рак легенів частіше, ніж у людей, які не курять. Та найгірше те, що в дітей ризик захворювання на рак значно вищий, ніж у дорослих, оскільки дитяча імунна система слабко пристосована до впливу небезпечного газу на організм. Крім того, радон – важчий, ніж повітря, і зосереджується на рівні до 1,5 м від підлоги, тому дитина змушена вдихати його більше. Висока активність радону в повітрі приміщень здатна спричинити у дітей щонайменше дисгармонію в розвитку або, що гірше, злоякісні новоутворення.

На перший погляд, ситуація може здатися парадоксальною, але радон за певної активності та впродовж невеликого проміжку часу має лікувальні властивості. Його вплив поліпшує роботу нервової системи, органів кровообігу й суглобів. Завдяки радоновим ваннам прискорюються процеси загоєння нервових волокон, м’язової і кісткової тканин та шкіри, покращується діяльність серця, відчувається болетамувальний вплив, нормалізується артеріальний тиск. Однак іноді виникають негативні реакції окремих систем організму (вегетативної, нервової систем тощо).

У будівлях, зведених на землі, що містить уран, може спостерігатися понаднормовий рівень радону (особливо в підвалах, де за погано працюючої вентиляції або зовсім без неї газ може нагромаджуватись). Провідні вчені у сфері медицини стверджують, що ризик захворювання на рак легенів у тих, хто протягом багатьох років жив під впливом підвищеної активності радону, є досить високим.

 

Згідно з останніми дослідженнями

Кіровоград живе тими же проблемами, що й будь­яке інше місто України: погані дороги, застарілий житловий фонд, несанкціоновані сміттєзвалища. Та все ж розташування на Українському кристалічному щиті – масиві гірських порід гранітоноїдного складу з підвищеним та високим вмістом розсіяних радіоактивних елементів урано­торієвого ряду робить це місто унікальним.

На території області розташовуються Інгульська, Смолінська та найбільша у Європі Новокостянтинівська шахти видобутку уранових руд. Щоправда, місцевим жителям від цього – лише клопіт і проблеми зі здоров’ям. Інгульська шахта Східного ГЗК (місце юридичної реєстрації – Жовті Води Дніпропетровської області) працює поряд з обласним центром понад 30 років. Упродовж цього періоду підприємство, уранові шахти якого розташовуються просто під житловими масивами, добуває уранову руду та здійснює її первинну переробку.

Останні дослідження етіології і профілактики професійного раку в Україні, проведені Державною установою «Інститут медицини праці НАМН України» з 1992 по 2013 р., показують, що найбільшу кількість хворих з діагнозом професійний рак зареєстровано саме в добувній промисловості (68,6%), переважно – добуванні та переробці уранових руд (79,5% від усіх хворих, що працюють у цій промисловості). Більшість (75%) таких захворювань – рак бронхів та легенів. Основними їхніми причинами є експонування працівників канцерогенними речовинами та агентами на робочому місці внаслідок порушень правил безпеки та поганих умов праці (53,7%), недосконалості виробничих технологій, порушень у функціонуванні виробничого устатковання (32,7%), відсутності, несправності, неефективності санітарно­технічних установок (13,6%).

Найбільше непокоїть те, що професійний рак в Україні переважно діагностується на пізніх стадіях (ІІІ–IV) патологічного процесу (всі локалізації: І стадія – 0%, ІІ – 47%, ІІІ – 18%, ІV – 35%; рак бронхів та легенів: І – 0%, ІІ – 13,5%, ІІІ – 32,5%, ІV – 54%), що зумовлює високий рівень однорічної летальності таких хворих (рак бронхів та легенів – 79,1%) та низькі показники середньої тривалості життя після встановлення діагнозу злоякісного новоутворення (рак бронхів та легенів – 8,4 місяця).

 

Проблема на поверхні

Під час підземних вибухів у шахтах рівень концентрації радіоактивного газу зростає в тисячі разів, а зсуви і тріщини на поверхні землі спричиняють швидке проникнення радону на поверхню. Кіровоградщина за рівнем онкологічних захворювань (і смертності від них) випереджає такі промислові гіганти, як Одеська, Донецька і Дніпропетровська області. Але якщо високий рівень онкозахворювань у цих трьох регіонах можна пояснити наявністю потужних підприємств (вугледобувних, металургійних, коксохімічних, азбестоцементних, портових і хімічних), то Кіровоград може «похвалитися» лише урановидобувними шахтами. Той факт, що в клініці злоякісних утворень у Кіровограді пацієнти мають на третину більше ракових захворювань органів дихання, ніж загалом по Україні, пояснюється лише інгаляційним впливом радону.

Кіровоградщина посідає друге після Севастополя місце в Україні за кількістю онкохворих – 434,5 злоякісних новоутворень на 100 тис. населення. Незважаючи на те що уранові видобутки на Кіровоградщині проводяться понад 60 років, вплив радіації на здоров’я жителів довгий час залишався предметом здогадок. Згідно з нещодавно проведеним дослідженням у межах проекту «Екологія Кіровоградської області», найбільшу загрозу для її жителів становить радон, здатний нагромаджуваться в підвалах та приміщеннях першого поверху. Тоді як радіоактивні ділянки доріг або пил із відвалів великої небезпеки не становлять. Водночас місцеве населення якщо і знає про небезпеку радону, то не надто на неї зважає, мовляв, ми й так провітрюємо будинки.

 

Чи можлива мінімізація?

У своїх наукових висновках криворізькі експерти заперечують наявність прямого впливу урану на збільшення ракових захворювань. Хоча, згідно з результатами проведених досліджень…

Сергій Колесник, власкор

president banner1 banner4 banner3 banner2 banner5